Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ve Doğrudan 6,5 Milyon Çalışanı İlgilendiren Yeni Asgari Ücret Açıklandı: 1.404 TL

 > 
321PAYLAŞIM

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu,  dördüncü ve son toplantısını, bugün saat 11.00'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde yaptı. Doğrudan 6,5 milyon çalışanı ilgilendiren yeni asgari ücret 1.404 TL olarak açıklandı. Başbakan Yıldırım da "Asgari ücret 2017'de vergi dilimine girmeyecek. Yıl boyu 1.404 lira olacak" dedi.

2017 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için toplantılar 6 Aralık'ta başlamış, işçi ve işveren temsilcileri talep ve görüşlerini sunmuştu. Asgari ücret komisyonunda işçi kanadını tek başına temsil eden Türk-İş 1.600 TL talebinde bulunmuştu. TİSK ise "2017 yılında asgari ücret artışı yapılmamalıdır" demişti. 

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında toplantılardan ilkini 6 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ikincisini 12 Aralık'ta Türk-İş'te yapan komisyon, üçüncü toplantısını işveren kesimini temsil eden TİSK'in ev sahipliğinde gerçekleştirmişti. 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlığında son kez toplandı. 

Toplantı sonrasında Müezzinoğlu, "Asgari ücretteki artış oranını yüzde 8 olarak karara bağladık. Brüt asgari ücret 1777 Lira 50 kuruş, neti 1404 lira" açıklamasında bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: "Gönlüm arzu ederdi ki Türk-İş'in de imzası olsun"

Bakan şöyle konuştu:

"Öncelikle işçi kardeşlerimizin mutlu olamadığı, işverenin de çok mutlu olamadığı, Bakan olarak benim de mutlu olamadığım ama paylaşarak sıkıntıları azaltacağımız bir yolculuk içindeyiz. Ortak karar vermeye çalıştık. Gönlüm arzu ederdi ki Türk-İş'in de imzası olsun. İşverenin de zorluklarını da anlayarak zorluklarını paylaşarak bu zorluklarda ülke koşullarının değerlendirme çerçevesinde onlara da teşekkür ederim. Asgari ücret kararını işverenle birlikte imzaladığımız için teşekkür ederim."

Başbakan: Asgari ücret vergi dilimine girmeyecek

Çankaya Köşkü'nde açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım asgari ücretle ilgili şunları söyledi: 

"Asgari ücret yeni yılda bin 404 lira olarak belirlendi ve bakanımız tarafından açıklandı. Orada bir yola gittik. Yılın yarısında şu kadar verelim yerine yıl boyunca geçerli bir rakamda mutabık kaldık ve açıkladık. Ama bunu yaparken 2 tane güzellik yaptık. Birisi geçen yıl olduğu gibi bu sene de işverenin prim yüküne katkı sağlamaya devam edeceğiz. Sizin bu asgari ücretten kaynaklanan maliyetinizin bir kısmını biz karşılayacağız. Bunun devlete karşılılığı 10 milyar lira. Bu iş için ayırdık. Bununla da yetinmedik yılın vergi diliminden dolayı senenin son 3 ayında asgari ücretin altına düşüyor bazı ücretler. Bunu da karşılamaya karar verdik. Bin 404 lira Ocak'ta da aynı olacak, Aralık'ta da aynı parayı alacak. Vergiden bir kayıp olmayacak. O farkı biz Maliye Bakanlığı marifetiyle karşılayacağız."

Peki bu süreç nasıl işledi ve neler yaşandı?

Komisyon, 5 hükümet, 5 TİSK ve 5 Türk-İş temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluştu. 

Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturdu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılan ilk toplantının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanan komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yaptı.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

TÜİK temsilcileri bir önceki toplantıda "ağır", "orta ağır" ve "hafif" işlerde çalışan bir işçinin net yaşam maliyetine ilişkin rakamları paylaşmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (temsilcileri yapılan son toplantıda "ağır", "orta ağır" ve "hafif işlerde" çalışan bir işçinin net yaşam maliyetine ilişkin rakamları komisyon ile paylaştı.

Bir işçinin aylık net yaşam maliyeti "ağır" işlerde bin 668 lira 90 kuruş, "orta ağır" işlerde bin 485 lira 30 kuruş, "hafif işlerde" ise bin 379 lira 40 kuruş olarak açıklandı.

CHP Emek Büroları, son toplantıdan hemen önce yaptığı açıklama ile asgari ücretin bin 750 TL olması gerektiğini vurgulamıştı

Hangi OECD Ülkesinde Asgari Ücret Ne Kadar, Türkiye Neden Sondan Üçüncü? - onedio.com
Hangi OECD Ülkesinde Asgari Ücret Ne Kadar, Türkiye Neden Sondan Üçüncü? - onedio.com

Masada işverenleri temsil eden TİSK'in ise bu konudaki görüşü netti: Patron "sıfır zam" dedi...

TİSK’in hazırladığı çalışma raporunda asgari ücret ve işgücü maliyetlerine ayrı bir bölüm ayrıldı. 2016 yılında asgari ücretin yüzde 30 artırıldığı belirtilen bu bölümde, artış oranının çalışma barışını ve toplumsal iş sözleşmesi düzenini de olumsuz etkilediği vurgulandı. 

Rapordan: 

"Tüketici enflasyonu yüzde 8.8, üretici enflasyonu yüzde 5.7 iken, yüzde 30 artırılan asgari ücret işletmeleri sarstı. 

Maliyetlerdeki genel yükseliş ve karlılıktaki azalış dikkate alınarak 2017 yılında asgari ücret artışı yapılmamalıdır. Hesaplamalarda TÜİK verilerine itibar edilmelidir."

Asgari Ücretli Bir İşçi Büyük Boy Bir Hamburger Yemek İçin Ne Kadar Çalışıyor? - onedio.com
Asgari Ücretli Bir İşçi Büyük Boy Bir Hamburger Yemek İçin Ne Kadar Çalışıyor? - onedio.com

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin çalışanlara verilecek en düşük ücreti ifade ettiğine dikkat çekmiş ve eklemişti: "Rakamı yüksek bulanlar, bu parayla geçinsin"

Türkiye'de yaklaşık 6,5 milyon çalışanın asgari ücret alarak geçimini sağladığını belirten Atalay, şunları söylemişti:

"TÜİK'in geçen yıl komisyona sunduğu bir işçinin net yaşam maliyeti net 1.600 liraydı. Biz devletin kurumunun ortaya koyduğu bu rakama razıyız. Ülkenin, ekonominin, işverenin durumunu biliyoruz ama işçinin halini daha iyi biliyoruz. Bu nedenle talep ettiğimiz net 1.600 lira makul bir rakamdır. Üzülerek görüyoruz ki bunu bile yüksek bulanlar var. Biz onları bir ay bu parayla geçinmeye davet ediyoruz."

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda temsil edilmeyen, ancak yıllardır asgari ücretin tespit sürecinde kapsamlı görüşler açıklayan ve kampanyalar düzenleyen DİSK 2.000 TL talep etmişti.

Ve taleplerini şöyle sıralamıştı 👇

Raporun tamamına bu bağlantıdan ulaşılabilir.

Hak-İş: 'Fedakarlık sırası işveren ve hükümette' açıklamasında bulunmuştu.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yapısının katılımcı ve demokratik olmadığını söyleyerek Komisyon'da işçileri temsilen sadece Türk-İş'in yer almasını eleştirmişti.

Asgari ücretin bin 300 liraya yükseltilmesine işverenlerin geçen yıl çeşitli gerekçelerle karşı çıktığını anımsatan Arslan, şunları söylemişti:

"Gelinen noktada, 1 Ocak 2016'da net bin 300 liralık asgari ücret 445 dolar ediyordu. Bugün ise bin 300 lira yaklaşık 371 dolara düştü. Kur penceresinden baktığımızda asgari ücret yaklaşık 260 lira azaldı.Türk-İş'in yaptığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'nın kasım ayı sonucuna göre bir kişinin yaşayabilmesi için aylık asgari gideri, bin 750 lira düzeyinde. Bu verilerden yola çıkılsa bile asgari ücretin en az bir kişi için bin 750 lira olması lazım. Hak-İş olarak bizim talebimiz, Türkiye'nin imkan ve ihtiyaçlarını, Türkiye ekonomisini masaya yatırıp herkesin paylaşabileceği sistemin kurulması. Baktığımız zaman asgari ücret yılbaşından bu yana döviz karşısında erimiş. Bırakın dövizi enflasyondan etkilenmiş. Onun için işverenlerin asgari ücrete 'sıfır zam' önerisini kabul etmek, tartışmak mümkün değil. Bu doğru değil. Çalışanlara da büyük haksızlık."

Dünya Asgari Ücreti Nasıl Belirliyor? - onedio.com
Dünya Asgari Ücreti Nasıl Belirliyor? - onedio.com

Mevcut asgari ücret net 1.300 liraydı

Asgari ücret, halen bekâr bir işçi için brüt bin 647 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 300 lira 99 kuruştu. Kapıcılarda ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net bin 399 lira 95 kuruş olarak hesaplanıyordu.

Türk-İş'in araştırmasına göre aralık ayında yoksulluk sınırı 4.665 TL, açlık sınırı ise 1.432 TL...

Yoksulluk Sınırı 4.665 TL'ye Yükseldi, Asgari Ücret Açlık Sınırının Altında... - onedio.com
Yoksulluk Sınırı 4.665 TL'ye Yükseldi, Asgari Ücret Açlık Sınırının Altında... - onedio.com

1.400 TL'yi yeterli buluyor musunuz?

Evet
Hayır

Kaynaklar: AA, BirgünAl Jazeera ve Hürriyet

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir