Görüş Bildir
Haberler
Valilik 'Kapatacağız' Dedi, Kızlar Yurdu Karıştı

Valilik 'Kapatacağız' Dedi, Kızlar Yurdu Karıştı

ATKN
28.11.2014 - 10:08 Son Güncelleme: 28.11.2014 - 10:26
İçeriğin Devamı Aşağıda

Üniversite öğrencileri, kapatma kararı alınan yurdu boşaltmadı.

Karabük'te, yönetmeliğe aykırı şekilde akaryakıt istasyonuna 100 metreden yakın mesafede yapıldığı gerekçesiyle valiliğin kapatma kararı aldığı yurdu tahliye etmeyen üniversite öğrencileri, binanın kapısını içeriden kilitleyip protesto eylemi yaptı.

Karabük Valiliği, Safranbolu eski çevre yolu üzerinde akaryakıt istasyonuna 40 metre mesafede yapılan 150 kız öğrencinin kaldığı 7 katlı özel yurdun kapatılmasına karar verdi. Yurdun tahliye edilmesi için verilen sürenin dolması üzerine görevlilerin mühürleme için geleceğini öğrenen öğrenciler, kapıyı içeriden kilitledi. Yurdu boşaltmak istemeyen öğrenciler, içeriye kimseyi almadı. Kapıya, 'Vali gelecek, kapı açılacak' yazılı not yapıştıran öğrenciler, 'bu dava bizim olacak', 'burası evimiz hiç bir yere gitmeyiz' sloganı attı.

Polis ekiplerinin önlem aldığı binada bir süre eylemlerini sürdüren öğrenciler, mühürleme işlemi için gelen Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kadir Öztürk ve müfettiş Mustafa Şahin'e kapıyı açtı. Öztük ve Şahin, etüt odasında öğrencilere yurdun kapatılması süreciyle ilgili bilgi verdi. Şahin, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel öğrenci yurtlarının açılmasıyla ilgili yönetmenlik olduğunu, isteyen herkesin istediği yere yurt yapamayacağını söyledi.

Yurt sahibi Atilla Ebik ise 'Burası bir pansiyondur ve belediyeye bağlıdır. Şu anda yaptığınız işlem hukuksuzdur. Biz şu anda size bağlı değiliz. Eksiklikleri tamamladıktan sonra ileride size bağlanacağız. Bizi kapatma işlemi tamamen belediyenin insiyatifindedir' dedi.

Öztürk ve Şahin, binanın boşaltılması için 1 gün süre verdikten sonra yurttan ayrıldı. Gazetecilere açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kadir Öztürk, yurt olarak yapılan binanın hemen 40 metre uzağında akaryakıt istasyonu olduğunu, LPG tankları bulunduğunu söyleyerek, şöyle dedi: 'LPG tanklarının, yurt, cami gibi yerlerin en az 100 metre uzağında olması gerekiyor. Buradaki mesafe 40 metre. Bu durum öğrencilerin can güvenliğini tehdit ettiği için karar alındı. Valiliğimiz, yönetmeliği yerine getirmek üzere böyle bir karar aldı. Daha önce yurdun kapatılacağı ile ilgili karar işletmeciye tebliğ edildi. Buna rağmen herhangi bir çalışma yapmamışlar. Belediyeye, pansiyona dönmek için bir müracatları varmış, ama bugünün tarihi ile müracaatı yapmışlar. Buranın pansiyon olarak açılabilmesi için de yine LPG tanklarından en az 100 metre uzaklıkta olması gerekiyor.' Şahin, öğrencilerin hissi davrandığını, onları korumak için böyle bir karar alındığını söyledi.

DHA

Kaynak: http://www.dha.com.tr/valilik-kapatac...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0