Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Umut Oran: 'Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nde Hiç Denetime Çıkmadan 25 Bin TL Kazananlar Var'

 > 
40PAYLAŞIM

'Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nde Hiç Denetime Çıkmadan 25 Bin Tl Kazananlar Var'

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Enerji Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ndeki (MİGEM) usulsüzlükleri ayrıntılı biçimde TBMM’ye taşıdı.

Oran, Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde MİGEM’de hiç denetime çıkmayıp denetim için yılda 18-25 bin TL alanlar olduğunu, yılda 50 hafta boyunca güya denetime çıkanlar olduğunu, sistemin denetim ve harcırah ödül mekanizmasıyla çalıştığını ve hep aynı isimlerin sahaya çıktığını öne sürdü.

CHP’li vekil, önergede bu iddialara karşılık şu soruları yöneltti:

 • MİGEM aire başkanlarının hiçbir zaman saha denetimine gitmediği halde denetime gidenleri denetledikleri gerekçesiyle harcırah aldıkları bilgisi doğru mudur? Sırf bu amaçla yayınlanan iç genelge hangi üst amirin imzasını taşımaktadır? Saha denetimi harcırahı alan MİGEM daire başkanları, sahada hangi denetimleri yapmışlardır, harcırah alan daire başkanlarının her birisinin bu göreve geldiklerinden bu yana aldıkları harcırah toplamı nedir, nerede hangi tarihlerde denetim yapmışlardır?

 • Maden işlerinde arazi denetimine giden personelin Maden Kanunu’ndan gelen bir hakla, normal devlet memuru harcırahının iki katını aldığı doğru mudur? MİGEM personelinden olup da 2013 yılında saha denetimlerine gidenlere ödenen toplam harcırah miktarı kaç TL’dir, bunların isimleri nedir?

 • MİGEM’de saha denetimine gönderilenlerin genellikle her şeye ‘Uygundur’ diyen, maden işletme sahibinin eksikliklerini görmezden gelen, iktidara yakın isimleri koruyup gözetenler arasından seçildiği ve bu isimlerin her hafta denetime gittiği duyumu doğru mudur?

 • Perşembe günü çıkan ‘olur’ un ardından bu denetimlerin cuma, cumartesi, pazar, pazartesi günleri yapıldığı ve bakanlık müfettişleri, hukuk müşavirleri vb. bazı çalışanların da genel müdür vekilinin oluruyla bu kişilere ‘eşlik’ ettikleri doğru mudur? ‘Eşlik’ çilere neden izin verilmektedir, denetimi yapanlar dışında bunlar ne iş yapmaktadır? Bu eşlikçilere ne kadar harcırah ödenmektedir?

 • Her hukuk müşaviri ve her bakanlık çalışanının arazi denetimlerine gidemediği, bunu yapabilmek için sizin torpil yapmanız gerektiği iddiası doğru mudur?

 • Bakanlık personelinin evinin otobüs terminaline (AŞTİ) uzaklığına göre değişen taksi ücretiyle birlikte her arazi görevi, denetim için 350-500 TL arasında harcırah aldığı bilgisi doğru mudur?

 • Yılın 50 haftası boyunca arazi görevine, denetime giden, bilirkişilik yapan daire başkanı, personel olduğu, yılda 18-25 bin TL harcırah alanlar bulunduğu bilgisi doğru mudur? Yıllık maaşı kadar harcırah alan daire başkanları bulunduğu bilgisi doru mudur? MİGEM Daire başkanlarının her birisinin 2013 yılı boyunca aldığı arazi görevi, denetim dolayısıyla aldığı harcırahların her birisinin toplamı ne kadardır? Hangi daire başkanı ne kadar harcırah almıştır?

 • Daire başkanı sadece iki hafta mı bakanlıkta kalıyor?

 • Bir yılın 50 haftası boyunca dış görevde olan birisi sadece kalan iki haftada mı makamında bakanlık işlerini, asli görevini takip etmektedir?

 • Arazi görevlerinde, maden görevlerinde denetime gidenlerin ‘ çay içmenin dışında ‘ tüm masraflarının teftişi yapılan, denetlenen madenin sahibi tarafından karşılandığı iddiası doğru mudur? Bunu önleyen mevzuatınız, uygulamanız var mıdır, bu konuda ceza alan herhangi bir personeliniz var mıdır?

 • Maden İşleri genel müdür yardımcılarının özgeçmişleri web sitesinde bulunmasına rağmen genel müdür vekili Sadi Civelekoğlu’nun ki neden yok? Sadi Civelekoğlu kamu ve özel sektördeki mesleki geçmişi nedir, eğitim durumu nedir? MİGEM gibi önemli bir kurum neden vekâletle yönetilmektedir? Bugünkü MİGEM daire başkanlarının özgeçmişleri ve mesleki deneyimleri nedir?

 • Şube müdürü olabilmek var olan sınav koşulunu aşabilmek için bazı isimlerin önce daire başkanı olarak atandıkları, 50-60 gün sonra ise ailevi nedenler gerekçesiyle daire başkanlığı yapamayacaklarını öne süren bu kişilerin aslı şube müdürü olarak atandıkları doğru mudur? Bu şekilde atanan ancak ailevi vb. gerekçelerle bu görevi sürdüremeyeceğini beyan ederek bir alt makam olan şube müdürlüğüne, koordinatörlüğe atanmış olan kişi sayısı toplam kaçtır, bunlar kimlerdir?

 • Diken

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir