Görüş Bildir
Haberler
Umut Oran’dan Erdoğan’a Lice, Türk Bayrağı, Necdet Özel Soruları

Umut Oran’dan Erdoğan’a Lice, Türk Bayrağı, Necdet Özel Soruları

10.06.2014 - 12:17

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, bir süredir Güneydoğu’da yaşanan olaylar, Lice’de iki kişinin yaşamını yitirmesi, askeri birlikteki Türk Bayrağının indirilerek yere atılmasını TBMM gündemine taşıdı.

“Milliyetçiliği ayaklar altına aldığınız için mi oluyor?”

“Necdet Özel hakkında hangi işlemleri yapacaksınız?”

Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle mi bu gelişmeleri görmezden geliyorsunuz?”

“Artan gerilim, ölen yurttaşlar ve Türk bayrağı dolayısıyla istifa edecek misiniz?”

ANKARA

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, bir süredir Güneydoğu’da yaşanan olaylar, Lice’de iki kişinin yaşamını yitirmesi, askeri birlikteki Türk Bayrağının indirilerek yere atılmasını TBMM gündemine taşıdı. Umut Oran, Recep Tayyip Erdoğan’a, “Bayrak indirmenin ‘Milliyetçiliği ayaklar altına alma’ sözünüzle bağlantısı var mıdır? Genelkurmay Başkanı Necdet Özel hakkında hangi işlemleri yapacaksınız? Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle mi bu gelişmeleri görmezden geliyorsunuz? Artan gerilim, ölen yurttaşlar ve Türk bayrağı dolayısıyla istifa edecek misiniz?” diye sordu.

Umut Oran’ın, Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, “Güneydoğu’da bir süredir yaşanan çeşitli provokasyonlar ve çıkan olaylarla birlikte terör örgütü mensupları devlet karayollarını kesiyor, kamu personelini, gençleri, çocukları kaçırıyor. Giderek artan gerilimin ardından çıkan olaylarda 2 kişi açılan ateş sonucunda yaşamını yitirdi. Bu olayların devamında ise Diyarbakır 2. Hava Kuvveti Komutanlığı nizamiyesindeki Türk Bayrağı, içeri giren bir grup terör örgütü yanlısı tarafından gönderden indirilerek yere atıldı” ifadelerine yer verdi.

Milliyetçiliği ayaklar altına aldığınız için mi?

  • Bayrak indirme olayının “Her türlü milliyetçiliği ayağımızın altına aldık. Türk milliyetçiliğini de ayağımızın altına alıyoruz” sözünüzle bağlantısı var mıdır?

  • Askeri birliğin sınırları içerisine sivil şahısların girebilmesi nasıl mümkün olmuştur? Bu olayın askeri sorumluları kimdir haklarında hangi adli-idari işlemleri yapacaksınız?

Necdet Özel hakkında hangi işlemi yapacaksınız?

  • Hiyerarşik olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başındaki kişi olan Genelkurmay Başkanı Necdet Özel hakkında bu olay nedeniyle hangi işlemleri yapacaksınız?

Siz de hesap verecek misiniz?

  • Orada görevli olan askerler, komutan teftişten sonra hepsi bunun bedelini ödeyecek” açıklamasını yaptınız, ancak o komutanların size bağlı olması karşısında siz de bu konuda halka, seçmenlere hesap vermeyecek misiniz?

Gerilim artıyor, vatandaş ölüyor, istifa edecek misiniz?

  • Yürütme organının başı olarak bu ülkedeki her yurttaşın can ve mal güvenliğinin sağlanması göreviniz bulunması karşısında artan gerilim, ölen yurttaşlar ve Türk Bayrağının korunamaması olayları nedeniyle istifa edecek misiniz?

  • Bayrak indirme ve bir süredir yaşanan yol kesmelerin ardından tüm yurtta başlayan tepki dalgasının tırmandırdığı iç gerilimi düşürmek, provokasyonları önlemek için hangi adımları atacaksınız?

Cumhurbaşkanlığı seçimi yüzünden mi?

  • Güneydoğu’da yaşanan tüm bu gelişmeleri, Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle bilerek görmezden geldiğiniz iddiası doğru mudur?

  • “Çözüm” adını verdiğiniz süreci ne zaman 76 milyona, TBMM’ye anamuhalefet partisine de açacaksınız?

  • Çözüm süreci” nedeniyle bu olayların ve tepki gösterilerinin giderek artması karşısında yol haritanız nedir? B ve C Planlarınız nedir, ne zaman açıklayacaksınız?

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam