Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

''Ukrayna'da Çizgi Aşılırsa Sonuçları Olur''

Anasayfa > Gündem

Çizgi Aşılırsa Sonuçları Olur

TOLUCA

Ukraynaya’ya barışcı gösterilere karşı şiddete başvurulmamasını isteyen ABD Başkanı Barack Obama, çizginin aşılması halinde “Bunun sonuçlarının olacağı' uyarısında bulundu.

Uluslararası bir zirveye katılmak üzere geldiği Meksika’nın Toluca kenti havaalanında konuşan Obama, ABD’nin, Ukrayna’da meydana gelen şiddet olaylarını en sert şekilde kınadığını belirtti.

Askerlerin siviller tarafından çözülmesi gereken soruna müdahale etmemesi gerektiğini vurgulayan Obama, şunları söyledi:

“Avrupalı ortaklarımız, Ukrayna hükümeti ve muhaliflerle şiddetin sona ermesini temin etmek için çok yakın temas halindeyiz. Ancak barışçı göstericilere uygun şekilde davranılmasının temini konusunda Ukrayna hükümetini öncelikli olarak sorumlu tutuyoruz. Ukrayna halkı bir araya gelebilmeli ve hiçbir şekilde baskı görme korkusu taşımadan özgürce konuşabilmelidir.”

Şu an tüm dünyanın dikkatinin Ukrayna’nın üzerinde olduğuna işaret eden Obama, gelecek günlerde bu ülkede meydana gelecek gelişmeleri yakından izleyeceklerini kaydetti. Ukrayna yönetimini itidalli hareket etmesi ve barışcıl göstericilere müdahalede bulunurken şiddete başvurmaması konusunda uyaran Obama, göstericilerden de eylemlerini barışçı şekilde sürdürmelerini istedi.

Ukrayna’da dün polisle göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 25 kişi hayatını kaybetmişti. Olayların tırmanması üzerine ABD yönetimi, Avrupalı ortaklarıyla birlikte Ukrayna’ya yaptırımlar uygulanması olasılığını gündeme getiriyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes, ABD Başkanı Barack Obama ile birlikte Meksika’ya giderken Air Force One uçağında gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki şiddetten sorumlu olan kişilere yönelik harekete geçmeyi gözden geçirdiklerini belirterek, “Yaptırımlar dahil, bunu yapmak için birçok araca sahibiz” diye konuşmuştu.

Putin ve Merkel'den durum değerlendirmesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, yaptıkları telefon görüşmesinde Ukrayna'da yaşanan durumu değerlendirdiği bildirildi.

Kremlin Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Putin ve Merkel'in, Ukrayna'da yaşanan dramatik durumu detaylı bir şekilde değerlendirdiği ve beraberinde can kayıplarına neden olan iç çatışmadan duydukları ciddi endişeyi dile getirdikleri belirtildi.

Açıklamaya göre, Putin, Avrupa ülkelerinin Ukrayna'nın devlet yönetimine karşı şuçlayıcı açıklamalar yapmaktan vazgeçmesinin önemine vurgu yaparken, 'Radikal ve terörist eylemlerde bulunan' muhalefet güçlerinin sert bir şekilde kınanması gerektiğinin altını çizdi.

Ölü sayısı 26'ya yükseldi

Bu arada, Ukrayna Sağlık Bakanı Raisa Bogatıreva, düzenlediği basın toplantısında, olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısının 26'ya çıktığını söyledi. Gösterilere katılan 388 kişinin çeşitli yaralanmalar nedeniyle hastaneye başvurduğunu ve bunların 263'ünün tedavi altına alındığını dile getiren Bogatıreva, çatışmalarda yaralanan emniyet görevlileri sayısının ise 371'e ulaştığını ve Kiev'deki çatışmalarda ikisi trafik polisi 10 emniyet görevlisinin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Parlamento Binası çevresinde önlem

Kiev'deki Parlamento Binası çevresinin, beton bloklarla kapatılması için çalışma başlatıldığı bildirildi.

AA

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/u/290444--ciz...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?