Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Twitter'a Erişimin Engellenmesine STK ve Siyasi Partilerden Farklı Tepkiler

 > 
45PAYLAŞIM

Twitter'a Erişimin Engellenmesine Kamu Kurumu Ve Siyasi Partilerden Farklı Tepkiler

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (TİB), vatandaşların şikayetleri üzerine, Twitter’da kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle mahkemelerce erişimin engelleme kararları verildiğini duyurdu.

TİB’den yapılan açıklamada, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın, 5651 sayılı kanun ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre çalışmalarını yürüttüğü hatırlatıldı. TİB açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“Bu kararlar, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na ulaşmış ve başkanlığımız tarafından içeriğin çıkarılması Twitter’dan istenmiştir. Ancak, mahkeme kararlarının uygulanması hususunda tüm iyi niyet çabalarımıza karşılık Twitter bu kararlara duyarsız kalmış ve mahkeme kararlarını tanımamıştır. Yurt dışı merkezli söz konusu internet sitesi Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin vermiş olduğu kararları yok saymıştır.

“Bu nedenle, vatandaşlarımızın ileride telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerinin önlenmesi için başka bir seçenek kalmadığından mahkeme kararları doğrultusunda Twitter’a erişimin engellenmesi tedbiri uygulanmıştır. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, hukuk devleti ilkesi çerçevesinde mahkeme kararlarını uygulamakla yükümlüdür.”

Açıklamada, yurtdışı merkezli söz konusu internet sitesinin, Türk mahkemelerinin kararlarına uyarak hukuka aykırı içerikleri çıkardığı takdirde, tedbir amaçlı uygulanan erişimin engellenmesine son verileceği ifade edildi.

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL Cumhurbaşkanı Gül de attığı tweetler ile tartışmaya katıldı: “Sosyal Medya Platforlarının kapatılması tasvip edilemez. Ayrıca daha önce defalarca belirtiğim gibi iletişim teknolojilerinin bugün ulaştığı noktada Twitter gibi bütün dünyada kullanılan platformlara erişimin topyekün engellenmesi teknik olarak zaten mümkün değil. Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal gibi suç oluşturan hususlar varsa, ancak mahkeme kararıyla sadece ilgili sayfalar kapatılabilir. Umarım bu uygulama uzun sürmez.”

TÜRKİYE GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, kapatmanın anayasal haklar ve küresel gerçekler bağlamında kabul edilmesinin olanaksız olduğunu söyledi.

Yücelen yazılı açıklamasında, iletişim hakkının hem anayasada düzenlendiğini hem de İnsan Hakları Evrensel beyannamesi başta olmak üzere Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelerle güvence altına alındığını belirterek; herhangi bir yasağın ve ifade özgürlüğünün önüne konulacak her engelin karşısında olduklarını ifade etti.

İfade özgürlüğünü kısıtlamanın hukuk dışı olmasının yanı sıra, akıl ve mantık dışı da olduğunu dile getiren Yücelen, “Nasıl kimse iletişim özgürlüğünü kötüye kullanarak başkalarına zarar verme hakkına sahip değil ise, hiçbir siyasi otorite de yetkilerini kullanarak yasaklamacı, dayatmacı olarak iletişim hakkını engelleme hakkında sahip değildir” dedi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI ALİ BABACAN Twitter yasağının çok uzun süreceğini tahmin etmiyorum Hukuka güvenin tesis edilmemesi halinde Türkiye çok büyük zarar görür, yatırımcılar son üç aydır tereddütlü, bu bizim için problem. Hukuk teknolojinin gerisinde, sosyal medyadaki suçun hukuki karşılığı yok. Nokta atış uygulaması yapılamayan durumlarda mecburen tamamen engelleme seçeneğine başvuruluyor. Twitter ile bir süredir temas vardı ancak diyalog sağlıklı işlemiyordu. Ümit ederim ki sorun kendi hukuk çerçevemizde hızlı şekilde çözülür. Türkiye’de yargıya güvenin artması ve hukuk devleti kredibilitesinin kazanılması için çok ciddi adımlar atılması gerekiyor.

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ AKİF HAMZAÇEBİ Hamzaçebi, Twitter’ın kapanmasının ardından Başbakan Tayyip Erdoğan hakkında bireysel özgürlükleri ihlal ettiği gerekçesiyle bugün suç duyurusunda bulunacaklarını ve ayrıca sitenin yeniden açılması için savcılık kararına itiraz edeceklerini söyledi.

Reuters’a Twitter yasağını değerlendiren Hamzaçebi, “Türkiye’de yönetimde artık bir zorba vardır” diyerek, Başbakan Tayyip Erdoğan hakkında bireysel özgürlükleri ihlal ettiği gerekçesiyle bugün suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Hamzaçebi, buna ek olarak Twitter’ın yeniden açılması için Savcılık kararına itiraz edeceklerini de aktardı.

MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK Şimşek, Twitter’a erişimin engellemesinin yasakçı bir zihniyetten kaynaklanmadığını, bunun bir mahkeme kararının uygulanması olduğunu söyledi.

TRTHaber’in sorularını yanıtlayan Şimşek, “Twitter’ın kapatılması yasakçı bir zihniyetten kaynaklanmıyor, öyle olsaydı diğer sosyal medyaya da uygulanırdı; bu bir mahkeme kararının uygulanması” dedi.

REUTERS’A KONUŞAN ÜST DÜZEY YETKİLİ Üst düzey bir yetkili, dün akşam itibariyle Twitter’e erişimin engellenmesi ardından şu anda Facebook gibi diğer sosyal medya için alınmış bir engelleme kararı bulunmadığını söyledi.

Reuters’a bilgi veren yetkili, “Twitter yönetimi ile sorunun aşılamaması nedeniyle alınan mahkeme kararı çerçevesinde erişimin engellenmesi yoluna gidildi. Şu anda Facebook gibi diğer sosyal medya için alınmış böyle bir karar yok” dedi.

TWITTER KURUCUSU JACK DORSEY Jack Dorsey ise, @Jack adlı Twitter hesabından kurumun resmi politikalarıyla ilgili twitler atan @policy hesabından yazılmış bir Türkçe tweet’i yeniden paylaştı. Paylaşılan Türkçe tweet şöyleydi: “Avea ve Vodafone’dan 2444′e, Turkcell’den 2555′e START mesajı göndererek SMS üzerinden Twitter kullanmaya başlayabilirsiniz.”

ERDOĞAN’IN BAŞDANIŞMANI VE MİLLETVEKİLİ YALÇIN AKDOĞAN Yalçın Akdoğan Twitter mesajında, “Bunu bir kere kapatma, yasaklama diye algılamak doğru değil. Bu bir engelleme” dedi.

TÜRK SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ TÜSİAD, Twitter’a erişimin engellenmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İnternet coğrafi sınırlar bulunmaksızın kişiler arasında bir etkileşim aracıdır ve bu özelliğiyle bilgi toplumunun temelini oluşturmaktadır. İnternette haber alma, ifade ve iletişim özgürlüğünün korunması ve bu alandaki yasal altyapının gelişen teknolojiye uyarlanması konusunda ülkemiz yasaklama dürtüsünden maalesef kurtulamamıştır. Yıllarca Youtube başta olmak üzere binlerce web sitesine erişim engellenmiş; internet yasakları ile ilgili mevzuatta olumlu yönde düzenlemeler yapılması gerekli iken, son çıkan kanun ile yasa koyucu daha da tartışmalı bir düzenlemeye imza atmıştır. Şimdi ise Twitter’ın erişime engellenmesi kararı ile karşı karşıyayız. Orantısız ve özgürlüklere aykırı bu tür yasaklamaların temelsiz korkuların göstergesi olduğu ve demokrasiye hizmet etmediği açıktır. Gerçek demokrasinin ancak halkın daha fazla bilgiye özgürce ulaşması ve ifade özgürlüğünün teminat altına alınması ile mümkün olabileceğini tekrar hatırlatmak isteriz.”

CHP LİDERİ KEMAL KILIÇDAROĞLU CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter hesabında, “Twitter yasağına inat özgürlüğe tweet at!” mesajını yazdı. Mesajının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Bu yasak aklın alacağı bir iş değil. Günümüz dünyasında insan hakkı ihlalleri bir ülkenin iç sorunu değildir. Eğer bir ülkede insan hakkı ihlalleri varsa o bütün dünyanın sorunudur” dedi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI EMRULLAH İŞLER Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’yı ziyaret eden Emrullah İşler, gazetecilerin sorusu üzerine twitter’ın mahkeme kararı sonucu kapatıldığını söyledi. Hukuka herkesin uyması gerektiğini ifade eden İşler “Şeriatın kestiği parmak acımaz” derken şunları aktardı:

“Dün gece itibariyle Twitter kapatıldı, Twitter’a erişim engellendi. Bunun nedenine bakmamız lazım. Bildiğiniz gibi son zamanlarda bir takım sistematik saldırılar var. Bazı kişilik haklarına ihlal var. Dolayısıyla bazı şahıslar mahkemelere gitmişler ve karar getirmişler, mahkeme kararı neticesinde. Bu Twittera bildirilmesine rağmen Twitter iletişimi engellemediği için ilgili görüntüleri veya kayıtları kaldırmadığından dolayı Türkiye ile TİB böyle bir tedbire başvurmuş durumda şu an itibariyle. Mahkeme kararları, hukukun üstünlüğü tabi ki herkes için geçerlidir. Şeriatin kestiği parmak acımaz diye bir sözümüz var bizim. Dolayısıyla mahkeme kararlarına herkesin uyması gerekiyor.” Başbakan Yardımcısı İşler, Niğde’de otoyol saldırısında şehit olanlara Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dilediğini belirterek, “Faillerin yabancı uyruklu çıkması da manidar.”

Zete

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir