Türkiye Kürdistan Demokrat Parti Tabelasını Astı

-

Türkiye Kürdistan Demokrat Parti Tabelasını Astı

Türkiye'de Kürdistan ismiyle ilk kurulacak parti olan ve geçen ay İçişleri Bakanlığı'na başvuruda bulunan Türkiye Kürdistan Demokrat Parti, bakanlığın henüz onay vermemesine rağmen Diyarbakır'da Türkçe ve Kürtçe tabelasını astı.

Liderliğini Mesud Barzani'nin yaptığı Irak'taki Kürdistan Demokrat Partisi'nin amblemi ile Kürt bayrakları ve Kürt isyanlarını yapanların fotoğraflarının bulunduğu binada, Türkçe ve Kürtçe, "Biz kimsenin toprağını işgal etmiyoruz, işgalcileri de kabul etmiyoruz" yazısı dikkat çekti.

Bölgede bir araya gelen bir grup tarafından alt yapısı tamamlandıktan sonra 3 Ocak günü İçişleri Bakanlığı'na resmen kurulmak için başvuruda bulunan Türkiye Kürdistan Demokrat Parti, bakanlık henüz onay vermemesine rağmen Diyarbakır'da parti genel merkezi ve bürosunu açarak Türkçe ve Kürtçe tabelasını astı. Yenişehir İlçesi İstasyon Caddesi üzerindeki bir binanın 6'ıncı katına parti tabelasını asan partililer, İçişleri Bakanlığı'nın başvurularına henüz bir yanıt vermemesinden yakındı.

Türkçe "Biz kimsenin toprağını işgal etmiyoruz, işgalcileri de kabul etmiyoruz" anlamında Kürtçe yazının bulunduğu, liderliğini Irak Kürt Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'nin yaptığı Irak Kürdistan Demokrat Partisinin parti amblemleri ile Kürt bayraklarının yer aldığı parti binasında ayrıca Türkiye, Irak ve İran'daki Kürt ayaklanmalarına öncülük eden Şeyh Sait, Mahmud Barzenci, Halid Bege Cibri, Mustafa Barzani, Seyid Rıza, Kadı Muhammed ve İhsan Nuri'nin fotoğrafları dikkat çekiyor.

Türkiye Kürdistan Demokrat Parti Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, partiyi resmen kurmak için geçen ay İçişleri Bakanlığı'na başvurduklarını, bakanlığın kendilerine 2-3 gün içinde cevap vereceğini söylemesine rağmen henüz bir gelişme yaşanmadığını söyledi. Kardaş, "Bakanlığı her aradığımızda bize inceliyoruz diyorlar" dedi. Kürdistan ismiyle Türkiye'de ilk kez bir parti kuracaklarını Kürdistan isminden dolayı partinin onay verilmeme ihtimalini görmediklerini kaydeden Kardaş, şunları söyledi:

"Türkiye'de Kürdistan isimli ilk parti olacağız. Partimizin bakanlık tarafından reddedileceğini sanmıyorum. Onay verileceği konusunda iyimserim. Bizim elimizde silah yok. Uluslararası demokrasinin bize sağladığı yasal haklarımızı kullanıyoruz. Demokratik yöntemlerle mücadelemizi sürdüreceğiz. Parti resmen kurulmadığı için henüz üye kaydına başlamadık. Ama büyük ilgi göreceğimize inanıyorum. Irak'taki Kürdistan Demokrat Partisi ile bir ilgimiz yok. Onların direktiği veya isteğiyle de bu partiyi kurmadık. Ama Irak Kürt bölgesi ise eskiden beri kardeşiz, dostuz"

Nihai hedef bağımsızlık

Partinin temel hedefinin Kürtlerin bağımsızlığı olduğunu da dile getiren Genel Başkan Mehmet Emin Kardaş, "Partimizin temel amacı Kürtlerin kendi toprakları üzerinde kendi kendisini yönetmesidir. Bizim nihai amacımız bağımsızlıktır. Ancak Kürt bölgesinde bağımsızlığın istenip istenmediğiyle ilgili henüz bir araştırma yok. Bağımsızlık isteyenlerin oranını tespit edebilmek için bir referanduma ihtiyaç var. Ancak, Kürtlerin yıllardır bağımsızlık istediğini biliyoruz" dedi. Bölgenin en güçlü partisi olan ve bir çok belediye'yi elinde bulunduran BDP ile aralarında bir sorun olmadığını da kaydeden Kardaş, "demokrasiye ve insan haklarına inanıyorsak herkesin özgür şekilde kendi görüşünü söylemelidir. BDP'lilerde arkadaşlarımızdır. Onların da kendine göre bir görüşü vardır" diye konuştu.

Cnntürk

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir