Türkiye'de Her Üç Çocuktan İkisi Şiddetli Maddi Yoksunluk İçinde

 > 
227PAYLAŞIM

Fotoğraf: Kerem YÜCEL

Türkiye’de yaşayan her üç çocuktan ikisi şiddetli maddi yoksunluk içinde. Bu oran batı bölgelerinde dört çocuktan ikiye düşerken, doğuda dört çocuktan üçe çıkıyor. Türkiye’deki çocukların yaşam koşulları, Avrupalı yaşıtlarının çok gerisinde kalıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (Betam) hazırladığı “Üç çocuktan ikisi şiddetli maddi yoksunluk çekiyor” başlıklı araştırmanın verilerine göre, çocuklarda şiddetli maddi yoksunluk oranı Türkiye’de yüzde 63.5 düzeyindeyken, bu oran Yunanistan’da yüzde 16.5, İtalya’da ise yüzde 12.4′e geriliyor.

Çocuklarda şiddetli maddi yoksunluk sıklığı Türkiye’nin batı bölgelerinde yüzde 50-55 düzeyinde, doğu bölgelerinde ise yüzde 75′in üzerinde bulunuyor. Bölgelere ayrıntılı bakıldığında, doğu ile batı arasındaki derinlik dikkat çekiyor.

Buna göre, şiddetli maddi yoksunluk çeken çocukların oranı Ege’de yüzde 50.9 düzeyindeyken, Güneydoğu Anadolu’da yüzde 80.9′u buluyor. Çocuklar arasında şiddetli maddi yoksunluk İstanbul’da yüzde 61.7, Akdeniz’de ise yüzde 64.5′e çıkıyor. Araştırmada, hem İstanbul’un hem Akdeniz’in yoğun göç alan bölgeler olduğuna dikkat çekiliyor.

Araştırma sonuçları, Türkiye’de protein ihtiyacını karşılayamayan çocukların oranının 64.7, ısınma ihtiyacını karşılayamayanların oranının 39.9, giyim ihtiyacını karşılayamayanların oranının ise yüzde 40.0 düzeyinde olduğunu gösterdi.

Betam araştırmayı, Türkiye’deki Gelir ve Yaşam Koşulları Anketleri verilerini Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) ölçütlerini kullanarak yapıyor. Buna göre, kira ve faturaların ödenmesi, evin ısınma ihtiyacının yeterince karşılanması, beklenmedik harcamaların karşılanması, her iki günde bir et, balık ya da protein eşdeğer gıdaların tüketilmesi, evden uzakta bir haftalık tatil masrafının karşılanması, bir arabaya, bir çamaşır makinesine, bir renkli televizyona, bir telefona sahip olunması olarak belirlenen 9 kalemden 4′ünü yerine getiremeyen bireyler şiddetli maddi yoksunluk içerisinde kabul ediliyor. 

DHA

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir