Türkiye, Azerbaycan ve Yunanistan Bir Arada: Ülke Sınırları DNA'mıza Göre Çizilseydi, Ortaya Nasıl Bir Sonuç Çıkardı?

1.2bPAYLAŞIM

Ülkelerin sınırları siyasi, etnisite veya topografik bağlama göre değil de DNA'ya göre şekillenmiş olsaydı, ortaya tam olarak nasıl bir sonuç çıkardı diye merak ediyorsanız, sizi içeriğimize doğru alalım.

Winston Churchill’in Hıçkırığı tabirini hiç duymuş muydunuz?

Bir rivayete göre; 1921 yılında İngiltere'de Koloniler Sekreteri görevini yürüten Churchill, akşam yemeğini fazla kaçırır ve alır eline cetvelle kalemi, başlar ülke sınırlarını çizmeye… Tabii, çok yemekten dolayı kendisini hıçkırık tutunca eli kayar. 

İşte Ürdün’ün sınırlarının böyle çizildiği ile ilgili bir hikâye mevcut. Bu hikâye doğru mu değil mi orası tartışılır, ancak bizim sizlere bahsetmek istediğimiz asıl konu bu değil. Bir düşünün, ya ülkelerin sınırları siyasi ilişkilere, savaşta kimin yenip kimin yenildiğine ya da ‘bir hıçkırığa’ göre çizilmeseydi de DNA’nıza göre çizilseydi nasıl olurdu?

İlk olarak Reddit'te paylaşılan ve ardından sosyal medyada hızla yayılan bir harita, dünya siyasi, etnisite veya topografik bağlama göre değil de DNA'ya göre şekillenmiş olsaydı, ortaya tam olarak nasıl bir sonuç çıkardı sorusuna cevap veriyor...

Baskın y-DNA haplogruplarına göre düzenlenen bu haritada ortaya oldukça ilginç sonuçlar çıkmış. Tabii, öncelikle aklınıza haplogrup ne sorusu takılabilir, önce onu açıklamaya çalışalım.

Moleküler evrimin konusu olan haplogrup; benzer haplotip gruplarının tümünde, ortak atadan gelen aynı tek nükleotid polimorfizmi mutasyonuna sahip gen serilerinin oluşturduğu gruplar şeklinde tanımlanıyor.

Yani bir haplogrup benzer haplotiplerden oluşuyor ve haplotiplerinden yola çıkarak bir haplogrubu tahmin etmek mümkün oluyor. 

Uzun lafın kısası, tarihin başlangıcından beri göçlerle dünyanın dört bir yanına dağılan, ortak atadan gelmiş bütün insanlar DNA’larına göre belirlenebiliyor.

Bazı haplogrupların genel özellikleri şu şekilde:

Haplogrup R1b: Batı Avrupa, Rusya'nın bazı yerleri (örn: Başkır azınlığı) ve Orta Afrika'da (Çad ve Kamerun) en çok görülen baba tarafından gelen soydur. Ayrıca Doğu Avrupa, Batı Asya, Kuzey Afrika ve Orta Asya'da daha az oranda görülebilir. 

Haplogrup R1a: Avrasya'da büyük bir alana dağılmıştır ve İskandinavya, Orta Avrupa ve güney Sibirya'dan Güney Asya'ya kadar uzanır. 

Haplogrup N: Kuzey Avrasya'da oldukça geniş bir coğrafyaya dağılmıştır, ayrıca Güneydoğu Asya, Pasifik, Güneybatı Asya ve Güney Avrupa diğer bölgelerde de gözlemlenmiştir. 

Haplogrup I1: Bu haplogrup İsveç'te (Västra Götaland Kontluğu'ndaki erkeklerin %52'si) ve batı Finlandiya'da (Sakunata bölgesinin %50'sinden fazlasında) en yüksek frekansa ulaşıyor. Ulusal ortalamalara göre, I-M253 %35-36 oranında erkek İsveçlilerin, %32.8 Dan erkeklerinin, yaklaşık %31.5 Norveç erkeklerinin ve %28 Fin erkeklerinde var. 

Haplogrup I2: Bu haplogrup Orta Doğu'nun yakınında ya da içinde birçok alanda, Kafkasların bazı parçalarında, Sudan ve Ethiopya'da belirgin frekanslarda görülüyor. Ayrca Kuzey Afrika'nın bazı bölgelerinde, Güney Avrupa'da ve özellikle soyadı Cohen olan Yahudi gruplarda yüksek frekansta görülmekte. Avrupa boyunca, hatta Orta Doğu ve Hindistan alt kıtasında bile bulunmakta. 

Haplogrup J2: Batı Asya, Orta Asya, Güney Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika'da bulunur ancak Kuzeybatı Asya ile bağdaştırılır. J2'nin Kafkas Dağları, Mezopotamya ve Levant arasında ortaya çıktığı düşünülmektedir. 

Haplogrup E: Haplogrup E-M96'nın çoğu üyesi tanımlanmış bir altklada aittir ve E-M96(xE-P147,E-M75) oldukça nadirdir. E1a ve E-M75 neredeyse sadece Afrika'da görülür. En önemli altklad frekanslarına bakılırsa Afika'nın beş büyük bölgesi tanımlanabilir: Doğu, Orta, Kuzey, Güney ve Batı. 

Haplogrup G: Ulusal popülasyonlar düzeyinde G-M201 genellike Gürcistan'da, daha da çok Kafkaslar'daki bölgelerde ve azınlıklarda görülür. G-M201, Avrupa, Güney Asya, Orta Asya ve Kuzey Afrika'daki etnik gruplarda daha düşük frekansta da görülür.

Haplogrup, "y kromozom haplogrup" ve "mitokondriyal haplogrup" olmak üzere iki bölümde inceleniyor. Yukarıda bahsettiğimiz harita ise y-DNA haplogruplarına göre oluşturulmuş...

Haritadan da görebileceğiniz gibi, DNA'ya göre sınırlar çizilmiş olsaydı Azerbaycan, Yunanistan, İsrail ve Lübnan ile birlikte olacaktık.

Çizilen bir başka harita da Türkler ile DNA benzerliğine göre Avrupa ülkeleri. Bu kez Yunanistan ve İtalya'yı zirvede görüyoruz. Benzerlik açısından Balkanlarda bize en uzak olan devlet ise Bosna Hersek...

Gördüğünüz gibi işler genetiğimize göre yürüyor olsaydı, ortaya oldukça enteresan sonuçlar çıkacaktı. Sizce öylesi mi daha iyi olurdu yoksa bu hali en güzeli diye düşünenlerden misiniz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: 1, 2, 3

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
-1051

ardahan bölgesi yeşil olması gerekiyor

beyzaledger

Yaz tatilini İtalya'da yapmakta güzel olurdu şimdi

ayna-efendi

bu renkli haritalar çok yüzeysel hazırlanmış, j2 yi araştırsanız dağılımın alanının geniş olduğunu görürsünüz, özbek ve uygurlarda da yüzde yirmilerdedir, haplogrup meselesi karışık bir konu basit haritalarla geçiştirilemez, eğer gerçek anlamda içerik yapsaydınız sitedeki tüm zamanların en büyük içeriği olurdu

feyk

aynen cok yuzeysel bir harita. diger genetik izleri haritalandirdiginda cok karmasik sinirlar cikar, hepside kafa karistiracak farkli seyler soyler. genel olarak tum genlerin frekanslarina bakildiginda turkiyeye en yakin azerbaycan ve kuzey iran cikiyor, sonra yunanistan geliyor.

ayna-efendi

anadolu insanı irana daha çok benziyor edirneye gittiğimde günü birlik gelen yunan ve bulgarları görmüştüm, bulgarlar ruslara biraz daha benziyor ama yunanları ben o kadar dış görünüş olarak benzetemedim, test yapan kuruluşlar var da güvenilirliği konusunda emin değilim, gönderilen sonuç ne kadar ayrıntılı olur veya daha ötesi numunenin akıbeti ne olur aynı zaman gönderilen numuneler üzerinden bölge insanlarının yatkın olduğu hastalıklar üzerine bir şeyler yapılırmı_? yıllar önce oktar babuna için kan örnekleri gitmişti türkiyeden sonra ne oldu bilinmiyor

badcboy54

karışmayan ırk kaldı mı ki :). herkes her yere dağılmış.

benmutlu

Maksimum melezleme ve gen çeşitliliği için Kuzey Afrikalı veya Asyalı bir kız bulmalıymışım :)

Görüş Bildir