Uygulanması Ülkemizde de Tartışma Konusu Olan, Cinsel Saldırı Suçlarına Yönelik Bir Ceza: Kimyasal Hadım

0PAYLAŞIM

Biliyorsunuz, bundan birkaç gün önce ABD'nin Alabama eyaletinde 13 yaşından küçük çocuklara cinsel istismar suçunda bulunanlara hapishaneden çıkmadan önce kimyasal hadım uygulanmasına dair yeni bir yasa kabul edildi...

Çocuk istismarı için caydırıcı olabileceği düşünülen bu yasayla ilgili daha detaylı bilgilere bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz 👇

Masrafları da Suçlular Karşılayacak: Alabama'da Çocuk İstismarcılarına Kimyasal Hadım - onedio.com
Masrafları da Suçlular Karşılayacak: Alabama'da Çocuk İstismarcılarına Kimyasal Hadım - onedio.com

Alabama'da kabul edilen bu yasanın ardından kimyasal hadım hakkındaki tartışmalar da tekrar gün yüzüne çıkmış oldu tabii. Hatırlarsanız, geçtiğimiz yıl ülkemizde de cinsel istismar suçu işleyenlere kimyasal hadım cezası uygulanması gündemdeydi...

Dönem dönem ortaya çıkan ancak bir türlü netleştirilemeyen bu konu hakkında elbette merak ettiğiniz noktalar vardır. Nedir bu kimyasal hadım, cinsel istismarı önlemek ve istismar suçu işleyenleri caydırmak için etkili bir yöntem olabilir mi gibi... 

İşte, biz aklınızdaki birtakım sorulara cevap olabilmesi adına sizlere kısaca kimyasal hadım yönteminden bahsedeceğiz. Verdiğimiz bu bilgilerin ışığında, ülkemizde de kimyasal hadım uygulanmalı mı sorusunun cevabını sizlere bırakacağız.

Evet, gelelim konumuza... Nedir bu 'kimyasal hadım'? Kimyasal hadım ya da kimyasal kastrasyon adıyla anılan yöntem, kişilere cerrahi bir müdahalede bulunulmadan, ilaçlar vasıtasıyla cinsel faaliyetlerinin durdurulması işlemidir.

Bu yöntemin uygulandığı kişilerin cinsel istekleri tamamen kayboluyor ve sonrasında tekrar bir cinsel istismar suçu işlemelerinin önüne geçilmiş oluyor. Daha doğrusu bu kişilerin 'teknik olarak' böyle bir suç işlemesi mümkün olmuyor. Ancak düşünceleri cinsel istismara yönelmiş birinin fiziksel anlamda bunu gerçekleştiremiyor olması gerçek anlamda bir caydırıcı mıdır, işte orası tartışılır.

Kimyasal hadım yöntemi; pek çok ülkede pedofili, cinsel taciz ve tecavüz suçlarını işleyenler üzerinde medroksiprogesteron asetat enjekte edilmesi şeklinde uygulanıyor.

Bu sayede suçlunun testosteron hormonunun düşürülmesi sağlanıyor. Çoğu insan, kimyasal hadım uygulamasının idam cezasından veyahut uzun süreli hapis cezasından daha etkili ve sonuç odaklı bir çözüm olduğunu düşünse de bu yöntemin bir yan etkisi mevcut. İlaç kullanımı durdurulduğu ya da testosteron alındığı vakit, kimyasal hadım yöntemi işlevini yitirebiliyor. Yani kimyasal hadım geri dönülemez bir yöntem değil.

Kimyasal hadım yöntemi ilk kez 1941'de kullanılmaya başlanmış, 1981 yılında ise yan etkileri azaltılarak kullanıma daha uygun bir hale getirilmişti.

Cinsel saldırı geçmişi bulunan kişiler üzerinde denenen bu yöntem ile suçluların cinsel istekleri bastırılmış ve yöntemin işe yaradığı görülmüştü. O zamanlardan itibaren de Birleşik Krallık, Polonya, Moldova, Estonya gibi Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Hindistan, İsrail, Rusya, Güney Kore gibi ülkeler, cinsel saldırı suçu işleyenleri cezalandırmak için kimyasal hadım yöntemine başvuruyor.

Her yeni güne birbirinden acı haberlerle uyandığımız, başımıza bir şey gelecek korkusu yüzünden rahatça sokağa bile çıkamadığımız ülkemizde, kimyasal hadım caydırıcı bir yöntem olabilir mi sizce?

Yorumu sizlere bırakıyoruz...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ceren-kaya17

Kimyasal hadım tartışılmıyor zaten Yönetmelikte var ve şuan uygulanıyordu ama Danıştay tamamen cinsel istegi yok etme tedbirini insan haklarina aykiri buldu ve yurutmeyi durdurdu. ceza yanında güvenlik tedbiri, son torba yasada kanun yapılacak. Aslında geri dönüşü olan bir tedavi yazıda da belirtildiği üzere. Ayrıca hapis cezasında da kaybolan yollarını adama veremezsiniz, geri dönüşü yoksa bunun da yok. Zaten bu tip suçlarda adamın suçsuz çıkma olasılığı pek yok çünkü rapor ile hareket ediliyor ve çoğu kez suçlu kişinin bile suçu ispat edilemediğinden ceza almıyor. Boş yapmayın bunun başka çözümü yok. Humanizminiz zavallı çocukları korusun

feyk

idamda dahil donusu olmayan hic bir cezanin taraftari degilim. hadim ettikden bir sure sonra o adamin sucsuz oldugu ortaya cikarsa kendisine ne diyeceksiniz? ki defalarca yasanmis bir durumdur. idamdan sonra sucsuz oldugunun ortaya cikmasi. kaldiki dunyadaki tum orneklerinde asiri cezalarin sucu onlemede caydirici olmadigi gorulmekde. hindistanda tecavuzculere verilen cezalar artirilinca tecavuz sayisi dusmedi, tam tersine tecavuzculer yakalanmamak icin kurbanlarini oldurmeye basladilar. sucluyu caydiran ceza degildir, yakalanma ihtimalidir. hic bir suclu yakalanirsa alacagi cezayi dusunmez, yaptigi isten siyrilip siyrilamiyacaginin muhasebesini yapar. tecavuzu caydirmak icin cezalari agirlastirmak degil, adaleti dogru uygulamak gerek. mahkemede cezasiz kalan, politik cevreleri tarafindan korunan suclular oldukca baska tecavuzculer bundan cesaret almaya devam edeceklerdir.

cem-saricaoglu

ben böyle topluma zararlı parazitlerin doğrudan kafalarının koparılmasından yanayım.

marv

kesinlikle çözüm değil kesinlikle ceza ve önlem de degil hiçbirşey sey değil bildiğin saçmalık bu.İlaç almayı bıraktığında ne olacak?Hadi ilacı verdin sürekli uyarı halinde olacak dürtüleri daha baskın hale gelecek bir an önce ilacın etkisinden kurtulmayı amaçlayacak peki ne için? Bulduğu ilk fırsatta yine ne yapacak?Bunlar zaten insan değil bildiğin canavar ve canavarı daha da canavarlaştırmaya çalışıyorsunuz vurun kellesini gebersin asın öldürün yada kesin kökünden gitsin anlarım ama bu değil

inatperest

Bi de teröristleri ve tecavüzcüleri deneylerde kullanıp cesetlerini kadavra olarak kullansak her şey süper olur.

Görüş Bildir