Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüm Tehditlere Rağmen Nazi Takımını Farka Boğan Dinamo Kiev Oyuncularının 'Ölüm Maçı'

-
Abone ol

Futbola dair hepimiz birçok hikaye dinleyip okumuşuzdur. Çoğu insan için futbol bir hayat tarzıdır. İnsanların hayatında böylesine yer kaplayan bir şey olunca sayısız hikayesi de oluyor haliyle. Bunların kimisi güldürür, kimisi içimizi ısıtır. Bir tanesi ise insanlığa sövdürür!

Kiev’de böyle bir anıt vardır. Belki de orada yaşayanların birçoğu bu anıtın ne anlam ifade ettiğini bilmiyor bile. Belki bir kısmı kulak misafiri olmuştur bu hikayeye.

Nedir bu anıttaki futbolcuların hikayesi bir bakalım.

2. Dünya Savaşı sırasında Nazi ordusu, Sovyetler topraklarını işgal etmiş, Kiev sokaklarında cirit atmaktadır.

Coğrafya işgal altında olunca da Dinamo Kiev takımı dağılmış, futbolcular çeşitli işlerle uğraşmaya başlamış. 1941 sezonu da yarıda kalmış.

1942’de ise futbola ilgili bir kişi yeni bir takım kurmak istemiş ve Dinamo Kiev’in dağılan kadrosundan 8 oyuncuyu bir araya getirmiş. 3 futbolcu da Dinamo Lokomotiv’den bulunmuş. Yedek oyuncu ise yok. Takımın adına ise Start denmiş.

Start, şehirdeki işgal birlikleriyle maçlar yapmaya başlıyor ve bunların hepsini farklı skorlarla kazanıyor.

Tabii Alman ordusunun mağlubiyeti kaldırabileceğini tahmin etmiyorsunuzdur o dönemler. En son Start takımının karşısına Nazi ordusundan oluşan Flakelf takımı çıkar. Flakelf, o zamanların yenilmez takımı olarak anılmaktadır. Tarih 6 Ağustos 1942’yi göstermektedir.

Start, yenilmez takımı da 5-1’lik skorla mağlup eder..

Alman yetkililer, ordunun moralinin bozulması ve şehirde ayaklanma olmasından endişelenerek 3 gün sonra rövanş oynamak ister. Start takımı bu sefer maça asılmayacaktır. Maçtan önce futbolcular bir güzel tehdit edilir. Maçı kazandıkları takdirde Startlı futbolcuların akıbeti bellidir yani.

Maç günü sahada tam bir Nazi işgali vardır. Tribünler, saha içi asker dolu. Hakem bile Nazi subayı. Maç öncesi Rus futbolcuların seremonide Nazi selamı vermesi istenmiş olmasına rağmen futbolcular bunu gerçekleştirmedi. İlk yarı da Start’ın üstünlüğüyle sona erdi.

Soyunma odasına giren Nazi subayı futbolculara son bir uyarıda bulundu: “Maçı kazanırsanız sonuçlarına katlanırsınız!”

İkinci yarı başlıyor ve değişen bir şey yok. Startlı futbolcular oyunlarını oynamaya devam ediyor. Flakelfli futbolcular ise kural tanımadan insanlık dışı faullerle rakiplerine giriyor, Alman hakem düdük bile çalmıyordu.

Skor 5-3 Start lehineyken Startlı futbolcu Klimenko, kaleci dahil tüm Alman defansını çalımlayıp boş kale önüne gelir ama topu ağlara göndermez, orta sahaya doğru vurur. Bu hareket Almanları skordan daha çok kızdırmıştır. Bunun üzerine 90 dakika tamamlanmamış olmasına rağmen hakem maçı bitirir.

Rus futbolcular, sonlarının ölüm olacağını bile bile maçı kazanmıştır.

Sonrası için de çeşitli rivayetler mevcut. Futbolculardan bir kısmı toplama kamplarına götürülmüş, kimisi kurşuna dizilmiş. Nazi subayının ‘sonuçlarına katlanırsınız’ tehdidi gerçek olmuş, Rus futbolcular kazanmanın bedelini canlarıyla ödemişti.  O günden sonra futbol tarihinde bu maç ‘Ölüm maçı’ olarak anılmaya başlandı.

Dinamo Kiev takım kaptanı maça hazırlanılırken, tüm tehditlere rağmen takım arkadaşlarına bazı şeylerin ölmeye değeceğini gözyaşları içinde anlatıp onları motive etmişti.

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
goofy

destan yazmış adamlar

handenurr

Böyle tarihi olayları anlatmak, öğrenmek güzel şey. Lakin anlatım türünün sürekli değişmesi beni bir hayli yordu. Başlarda "yapar, eder" şeklinde olan yüklemler, daha sonra "yapmış, etmiş" şeklini almış, bir ara "yapmaktadır, etmektedir" olduktan sonra "yaptı, etti"'ye kadar varmış... Sizleri bilmiyorum ama böyle içerikleri okurken maalesef dikkatim dağılıyor, konudan uzaklaşıyorum ve cümleleri tekrar okumak mecburiyetinde kalıyorum.

serhad-sahakalkan

merak edenler için filmi bile var harika etkileyici bi filmdir

cerenimo35

Filmin adı nedir?

serhad-sahakalkan

filmin rusça adı var Match (2012) bu arada internetten bulursanız muhakak izleyin hem direniş hem aşk hemde gerçek bi hikaye olduğu için çok etkileyicidir ii geceler

cerenimo35

Teşekkürler ;)

ali-dalmis

birazcık tarih okuyanlar, bu olayın çok büyük bir savaş propagandası olarak kullanıldıgını bilir. Kievli oyuncuların toplama kampına goturuldugune dair resmi kayıt yok

friendsister

birazcıktan fazla tarih okuyanlar da bir nazi grubunun bunu yaptığına inanmamız için kanıta gerek olmadığını bilir

verjilyus

Çok etkileyici ya...

Görüş Bildir