Görüş Bildir
Haberler
"Tüm Stat Zeminlerinin İncelenmesi Konusunda Talimat Verdim"

"Tüm Stat Zeminlerinin İncelenmesi Konusunda Talimat Verdim"

Batuhan
29.01.2015 - 11:23

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, stat zeminlerine dair eleştiriler geldiğini ve kendisinin de inceleme talimatı verdiğini açıkladı

Bakan Kılıç, 'Şike davasının Türk sporuna çok ciddi bir darbe vurduğunu düşünüyor musunuz?' sorusuna, 'Devam eden yargılama süreciyle alakalı bir durum var. Bitmiş olan farklı süreç var. Zarar vermedi dersek yanılırız, zarar verdi tabii ki. Zararların giderilmesi konusunda hep beraber, el birliğiyle geleceğe yürümemiz gerekiyor' yanıtını verdi.

Spor Toto Süper Lig'de gelecek sezondan itibaren uygulanacak yeni yabancı oyuncu kuralıyla ilgili düşünceleri sorulan Kılıç, 'Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF), diğer kulüplerle yaptığı görüşmelerle beraber alınan bir karar. Rekabeti artıracağını düşünüyorum. Bu bir haktır, 11 yabancı futbolcuyla sahaya çıkarsınız, çıkmazsınız. Geri dönüşümü hep beraber göreceğiz. Bu hakkı kim, nasıl tam kullanır, görmemiz gerekiyor' dedi.

Kılıç, Spor Toto Süper Lig'in ikinci devresinde gündüz maçlarının sayısının artırılmasını da olumlu bulduğunu belirterek, 'Gündüz maçlarının farklı bir havası olacaktır. Ümit ediyorum ki iyi olur' ifadesini kullandı.

MİLLİ TAKIMIN PERFORMANSI

A Milli Futbol Takımı'nın performansıyla ilgili soru üzerine Kılıç, şunları söyledi: 'Mili Takım sadece bir unsur olarak düşünülmemeli. Milli Takım değişik kulüplerden gelen futbolculardan oluşan bir ekip. Bunların hepsinin değerlendirilmesi gerekiyor. Kulüplerimizin sıkıntılarıyla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Kulüpler Yasası ile ilgili çalışmamız mevcut. Kulüplerimizin mali yapısıyla ilgili kendileri içinde yaptıkları çalışma var. Biz de bu çalışmalara katkılarımızı veriyoruz.'

Kılıç, futbolda hakem hatalarının çok sık gündeme gelmesiyle ilgili de 'Hata olabilir ancak şüphesiz olmasın tabi. Merkez Hakem Kurulu'nun Antalya'daki toplantısına katıldım. FIFA kokartı alan hakemlerimizin töreninde bulundum. Hep beraber çalışmamız lazım. 'Hep hakemler dersek' sorunu çözemeyiz' diye konuştu.

Türk futbolunun finansal fair-play konusunda Kulüpler Birliği Vakfı ve TFF'nin çalıştığını dile getiren Kılıç, 'Bunun çalışmasını yapmak durumundalar. Takımlarımız bu yeterliliği sağlamazlarsa Avrupa kupalarına katılamazlar. UEFA'nın kriteri böyle' dedi.

TBESF'DEKİ ÖDENEK SIKINTISI

Bakan Kılıç, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nun (TBESF) ödenek sıkıntısıyla ilgili soru üzerine, şunları ifade etti: 'Benim elimdeki veriler bir ödenek sıkıntısıyla ilgili tespiti, düşünceyi desteklemiyor. 2013 yılı faaliyetleri için Bedensel Engelliler Federasyonu'nun kullandığı maddi kaynak 4 milyon liraydı. Dolayısıyla burada ödenekle alakalı bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum ama konunun detayıyla ilgili arkadaşlarımız çalışıyor.'

BAŞKENTTE YENİ STAT PROJESİ

Kılıç, spor alanlarını daha aktif kullanılması için 'yaşayan tesisler' haline dönüştürmeye çalıştıklarına değindi.

Başkente yeni yapılacak statla ilgili olarak da önümüzdeki günlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile bir araya geleceklerini anlatan Kılıç, 'Bu konuda bazı önerilerimiz var. Ankara'nın da bu konudaki eksikliğini giderme noktasında hareket edeceğiz' ifadesini kullandı.

STATLARA BÜYÜK GÖZALTI

Kılıç, Hürriyet'e verdiği röportajda ise stat zeminleri konusunda eleştiriler geldiğini belirterek, sorun olan zeminleri kamuoyuna duyuracaklarını söyledi.

Bakan Kılıç, “Tüm stadların zeminleri incelenmesini istedik. Stadın bozulmasında pek çok unsur rol oynuyor; nem oranından, güneş ığışığına kadar. Hatta rüzgâr bile bazen zeminde bozulmalara neden olabiliyor. Stadların bakımı, tahsisli oldukları kulüplerin uhdesindedir. Ancak ben, bakanlık olarak tüm stadların incelenmesi konusunda talimat verdim. Araştırma tamamlanınca, hangi stadda ne arıza var, onu da kamuoyu ile paylaşırız” dedi.

Haber Türk

Kaynak: http://spor.haberturk.com/futbol/habe...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam