Trump, İran Saldırısına İlişkin Ulusa Seslendi: 'Füzelerimiz Büyük, Güçlü ve Hızlı'

 > 
296PAYLAŞIM

ABD Başkanı Donald Trump, gece yarısı gerçekleşen İran saldırılarının ardından açıklama yapıyor. Trump, dün gerçekleşen füze saldırılarından ölen ya da yaralanan olmadığını, sadece üslerde zarar meydana geldiğini açıkladı. Trump, İran'a ekonomik yaptırımlar uygulanacağını belirtti ve yeni bir anlaşma yapılabileceğine işaret etti. Trump ayrıca ABD ordusundaki füzeleri 'güçlü, hızlı ve ölümcül' olarak nitelerken 'Kullanmak istemiyoruz' dedi. 

ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın saldırılarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Son derece iyi çalışmış bir erken uyarı sistemi sayesinde hiçbir zayiat olmamıştır. Süleymani kişisel olarak gerçekten en kötü savaş suçlarından sorumluydu" dedi.

Trump, NATO'nun İran'a karşı daha aktif olması gerektiğini belirtti.

Trump "İran büyük bir ülke olabilir, şiddeti körüklemekte ve nefreti körüklediği sürece Orta Doğu'da barış ve istikrar sağlanamaz. ABD İran'a cevap vermelidir. Bugün NATO'dan çok daha fazla adım atmasını isteyeceğim" dedi.

'Füzelerimiz büyük, güçlü ve ölümcül...'

Açıklama sırasında ABD ordusunun güçlü olduğunu belirten Trump, 'Güçlü ekipmanlara sahip olmamız onları kullanmamız gerektiği anlamına gelmez. Kullanmak istemiyoruz" dedi.

Ekonomik yaptırım ve yeni anlaşma işareti.

Söz konusu yaptırımlara ilişkin ipucu vermese de Trump şu ifadeleri kullandı: 

"İran’ın saldırısına direkt karşılık vereceğiz ve ekonomik yaptırımlar uygulayacağız İran tavrını değiştirene kadar bu devam edecek. İran nükleer anlaşmadan sonra dengesini kaybetti. İran'la yeni bir anlaşma yapmak ve dünyayı güvenli bir hale getirmeliyiz."

Trump 'Dünyayı daha iyi bir haline getirme' iddiasıyla diğer devletlere de seslendi.

"İran nükleer hedeflerini terörist amaçlar için kullanacak. Avrupa ülkelerinin de, Çin’in, Almanya’nın, Fransa’nın da bu gerçeği fark etmesinin zamanı geldi. İran nükleer hedeflerini ve teröre verdiği desteği bırakmalı. Hepimiz birlikte çalışarak İran’la dünyayı daha güvenli bir yer haline getirecek bir anlaşma yapmalıyız."

İran, Irak'ta bulunan ABD askeri üslerini hedef almıştı.

İran, ABD Üslerini Vurdu | Yaşanan Tüm Gelişmeler - onedio.com
İran, ABD Üslerini Vurdu | Yaşanan Tüm Gelişmeler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir