TRT'nin Erdoğan Yayınları RTÜK'te Fırtına Kopardı

 > 
234PAYLAŞIM

TRT'nin Erdoğan Yayınları RTÜK'te Fırtına Kopardı, Muhalif Üyeler İsyan Etti

TRT'nin Erdoğan Yayınları RTÜK'te Fırtına Kopardı, Muhalif Üyeler İsyan Etti

TRT’nin cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklanan üç isim içinde Tayyip Erdoğan’a ayırdığı uzun süre nedeniyle Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeleri arasında tartışma çıktığı öne sürüldü.

Hürriyet’ten Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre, RTÜK’ün dünkü toplantısında muhalif üyeler Erdoğan’a diğer adaylar Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş’tan çok daha fazla süre ayrıldığını, bu durumun RTÜK yasasını ihlal ettiğini dile getirdi.

CHP, MHP ve BDP kontenjanından gelen üyeler, liderlere ayrılan zamana dair ayrıntılı bir rapor sundu. Buna göre, TRT Türk’te 3 Temmuz’da Erdoğan’a 30 dakika ayrıldı, diğer adaylar ise yayınlarda yer bulamadı.

4 Temmuz’daysa, Erdoğan tam 1 saat 20 saniye ekranda kalırken, İhsanoğlu bir dakika kaldı; Demirtaş yine yayınlarda yer almadı.

Bu şekilde yayın yapılmasının yasalara aykırı olduğunu vurgulayan üyeler TRT’ye ceza verilmesini istedi. AKP’nin kontenjanından seçilen üyelerse ihlal olmadığını savununca tartışmanın kavgaya dönüştüğü, üyelerin birbirine hakaret ettiği iddia edildi.

İtirazlara karşın AKP’li üyelerin çoğunlukta olması nedeniyle toplantıdan ‘ TRT ihlal yapmamıştır ‘ kararı çıktı.

CHP’li RTÜK üyesi Ali Öztunç, Twitter’da yaptığı açıklamada tartışmaları doğrularken, “ TRT’ye yaptırım uygulanmaması için uzmanlara baskı ile raporlar hazırlattırılıyor. Yerel seçimlerden önce RTÜK, AKP’nin sopası demiştim. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce de anlaşılıyor ki RTÜK, Erdoğan’ın kontrolünde. Hak, vicdan ve adalet ise maalesef RTÜK’te yok ” dedi.

Diken

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir