Görüş Bildir
Haberler
'Tosuncuk'un En Yakın Adamlarından Cudi Cumhur: 'Ona Özenen Çok Kişi Var'

'Tosuncuk'un En Yakın Adamlarından Cudi Cumhur: 'Ona Özenen Çok Kişi Var'

Çiftlik Bank soruşturması kapsamında hakkında kırmızı bülten çıkarılan 6 kişiden biri olan ve 15 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen 30 yaşındaki Cudi Cumhur, cezaevinde gelen ‘iş tekliflerini’ ve Mehmet Aydın’a dair detayları anlattı. Cumhur, ‘Tosuncuk’ diye anılan Anılan Aydın'a özenen çok kişi olduğunu aktardı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cudi Cumhur, Çiftlik Bank’ın yazılımını geliştiren, sistemin teknik işleyişini kontrol eden kişiydi. ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın’a yakın çalışıyordu. Ondan gelen talepleri yerine getiriyor, yeni gelişen durumları da Aydın’a raporluyordu. Aydın ile birlikte Arjantin’e gitti. Çiftlik Bank benzeri bir sistemi orada da kurmak için 5.5 ay çalıştılar.

15 ay sonra tahliye oldu

15 ay sonra tahliye oldu

Cudi Cumhur (solda)

Bürokrasiye takılınca geri döndüler. Daha sonra aralarında sorun çıkınca Çiftlik Bank’tan ayrıldı. 23 Nisan 2018’de İstanbul’da yakalandı. Maltepe Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki yaklaşık 15 aylık tutukluluğun ardından 4 Temmuz’da diğer tutuklu sanıklarla birlikte tahliye edildi. Kendisini “Çiftlik Bank’ın yazılım elemanı” olarak tarif eden Cudi Cumhur, cezaevinde kendisine gelen iş tekliflerini ve Mehmet Aydın’la ilgili detayları Hürriyet’ten Musa Kesler'e anlattı.

"Çok sayıda teklif aldım"

"Çok sayıda teklif aldım"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhur, “Cezaevinde 4-5 tutuklu işadamıyla tanıştım. Onlardan da teklif geldi. Dışarı çıktığımda da ortak tanıdıklar vasıtasıyla gelen teklifler oldu. Hepsini reddettim. Çiftlik Bank sürecinde iyi kötü edindiğimiz bir tecrübe var tabii. Bundan istifade etmek istiyorlar. Kimi profesyonel, kimi de art niyetli. Yatırım şirketlerinden de teklif aldım. Çiftlik Bank’ın farklı varyasyonlarının yazılımını yaptırmak istiyorlar. Bu tekliflerin hukuki olanı da var, gayri resmi olanı da. Kendilerine göre legal ve hukuki. Sermaye toplayıp, yatırım ortaklığı gibi bir plan var kafalarında. Ama neticenin ne olacağı belli. Mehmet Aydın da aynı hukuki ve legal mesajlarla yola çıkmıştı.” dedi.

"İşi bittiği adama saygısı da biterdi, acımazdı"

"İşi bittiği adama saygısı da biterdi, acımazdı"

Cudi Cumhur, Mehmet Aydın’ın nasıl biri olduğunu anlatırken şunları söyledi: 

'Egosu yüksekti. Bunun nedeni parayı sonradan görmüş olmanın etkisi de olabilir. Kimseyi kendiyle eş veya kendine denk görmezdi. Hep tepeden bakardı. Sadece benim için değil, herkes için bu tavrı geçerliydi. Kendine lâzım olduğunu, faydalı olacağını düşündüğü personeline çok yakın davranırdı. Jargonunu yumuşatarak etki alanına alırdı. Herhangi bir insani kaygı da gütmezdi. İşi bittiği adama saygısı da biterdi, acımazdı. Şiddet eğilimi vardı. Çiftlikbank olayından insanların bir ders aldığını ve farkındalık oluştuğunu düşünüyorum. Ama çift taraflı bir etki oldu. Mehmet Aydın’a özenen çok kimse var. Eleştiren kadar, mizahen de olsa öven ve takdir eden var. Mahkûmlar arasında Mehmet Aydın bir fenomen. Cezaevine girse orada çok daha meşhur olacağına eminim.”

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
52
44
19
10
9
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
feyk

ulke icin en kotusude bu. hirsizligi dolandiriciligi yapanin yanina kar kaliyor ve hatta kahramanlasip genclere ornek oluyor. einstein, tesla, bohr gibi insa... Devamını Gör

Viyol10sel

Türkiye sahtekarlar için bir cennet, binlerce insani dolandıran kişilerin elebaşı 15 ay sonra serbest, hukuk sistemimiz don lastiği gibi esnek... her zaman s... Devamını Gör

esen-miray-yilmaz

Bizim halkımız çalışmadan köşeyi dönmeye bayılır ve o yüzden bana hiç anormal gelmedi.