Telefonlar Tek Tuşla İmha Olacak!

 > 
18PAYLAŞIM
Telefonlar Tek Tuşla İmha Olacak!

Üç telefon devi ve GSM operatörleri, hırsızlığı önleyecek "Kill Switch" konusunda sonunda anlaştı. Peki bundan sonra ne olacak?

Cep telefonu hırsızlığı IMEI numarası kontrolü sayesinde Türkiye 'de azalmış olsa da, dünyada hala büyük bir problem. ABD 'de her ay çok sayıda telefon çalınıyor ve birçok insan mağdur oluyor. Mağduriyetler sadece telefonun maddi değeri ile alakalı da değil. Cihaz içinde yer alan özel bilgiler de hırsızların eline geçiyor ve kullanıcıları rahatsız eden taciz veya şantaj vakaları yaşanabiliyor.

Apple, Microsoft ve Google şimdi, telefonlara Kill Switch adı verilen bir güvenlik önlemi yerleştirmek konusunda anlaştı. Bu sayede kullanıcılar çalınan telefona uzaktan ulaşarak basit bir komutla telefondaki tüm verileri silebilecek, ayrıca telefonu kullanılamaz hale getirebilecek. Eğer telefon daha sonra bulunursa bu işlerimi geri almak mümkün olacak. Bazı operatörler de bu sisteme destek verecek. Ancak şimdilik bazı telefon üreticileri Kill Switch konusunda emin değil zira bu kez hırsızlar telefonu çaldıktan sonra kullanıcının telefonu devre dışı bırakmasını engellemek için kullanıcıyı öldürmeyi tercih edebilirler. Telefonu devre dışı bırakacak şifre de sadece kullanıcı tarafından bilindiği için o öldüğünde telefonun kullanılmaz hale getirilme riski kalmayacaktır.

Aslında telefon hırsızlığına karşı en güvenilir önlem, IMEI numarası kaydının alınması ancak batı ülkelerinde kullanıcılar bunun fişlenmek anlamına gelebileceğini düşünerek yönteme karşı çıkıyorlar.

Milliyet

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir