Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tehlikenin Farkında mısınız? Hepimizi Yaşlandıran FaceApp Aslında Verilerimizi Toplayıp Satan Şeytani Bir Uygulama mı?

2.5bPAYLAŞIM

Hepimiz yaşlı halimizi gördük Instagram'da paylaştık, güldük eğlendik. Buraya kadar her şey güzel ama FaceApp fotoğraflarımızı, konumumuzu ve diğer özel verilerimizi bizden izinsiz kullanıyor olabilir mi? Geç kalmadan tehlikeyi anlatmaya geldik.

FaceApp'e dair olası riskleri araştırırken ek kaynak olarak Independent, Forbes ve Guardian'da yapılan bazı yayınlardan da faydalandık. Bazı detayları incelemek isterseniz makalelere linklerden ulaşabilirsiniz.

Güldük, eğlendik, bugünden yaşlı halimizin nasıl olacağını gördük. Şimdi sıra bu eğlencenin bedelini öğrenmekte.

Komplo teorisyeni olmak istemiyoruz ama işin iç yüzü biraz farklı gibi görünüyor.  En başında söyleyelim, verilerimiz alınıp gizli servislerin önüne sunulmuyor ama bazı şüpheler var ki bu tip uygulamalarda tetikte olmamız şart.

Biliyorsunuz uygulama 2014'ten bu yana tam 5 yıldır hayatımızda, hatta en büyük patlaması 2019 değil, 2017'de, 80 milyon kullanıcıya ulaşmasıyla gerçekleşmişti.

Ünlüler tarafından viral biçimde yayılan uygulama yapay zeka algoritmaları kullanarak suratımızı şekilden şekile sokuyordu, kimi zaman cinsiyet değiştirmeye kimi zaman saç şeklimizi güncellemeye yarıyordu. Son zamanlarda yaygın olarak karşılaştığımız gibi eklediğiniz bir fotoğrafın ardından sizin on, yirmi yahut otuz yıl sonra nasıl görüneceğinizi şaşırtıcı bir gerçeklikte tasarlıyor.

Bir gün gerçekten yaşlanacağız, orası şüphesiz ama ortaya çıkan görüntüler gerçekten hayli ilgi çekici, kabul edelim.

Peki ne oldu da bu eğlence tehlikeli hale geldi? Bir yazılımcı FaceApp'le ilgili edindiği bilgiyi içeren bir tweet attı.

Tweet'e göre FaceApp uygulaması yüklenen tüm fotoğrafları önce filtreliyor ardından da bir sunucuya yüklüyordu. Bunun için de uygulamayı yüklerken verdiğimiz izinlerden faydalanıyordu. İşin ilginci bu server Rus bir şirkete aitti.

Sunucuların Rusya'da olmasından ne anlamamız gerekiyor, buradaki tehlike ne?

Şunu netleştirelim: Aslında uygulamanın ana sunucusu hemen hemen tüm uygulamaların bulunduğu ABD menşeili Amazon'da yer alıyor fakat veriler yedeklenme amacıyla Rusya'ya taşınıyor. Burada soru işareti yaratan kısım 'yedekleme' mevzusuyla ilgil, zaten anlık üretilen bu fotoğraflar neden yedekleniyor?

Bu sorunun yanıtı belli değil. Ayrıca FaceApp'e yüklenen fotoğraflara uygulamanın yaratıcıları erişebiliyor mu, bu konuda da bir belirsizlik var.

Bu belirsizliklerin kaynağı uygulamayı yüklerken otomatik olarak kabul edilen 'kullanıcı sözleşmesi' var.

Sözleşmeyi uzun uzadıya okumadıysanız biz anlatalım. FaceApp yüklediğiniz fotoğrafları kendi bünyesinde kullanma hakkına sahip, bu konuda tüm hakları uygulamaya devrediyoruz.

Ayrıca uygulamayı silerek bu karmaşadan kurtulmak da mümkün değil, sözleşme detaylarında uygulama silinse bile bu devredilen hakların dönüşü olmadığı yazıyor.

Sadece yüz fotoğrafıyla sınırlı değil mevzu, verilen izinler arasında fotoğraf galerisine erişim de var.

Burada işler değişiyor. Bir de konum erişimini işe dahil ettiğimizde bize dair her şey firmanın ellerinde ve her koşulda kullanabilmeleri için izin veriyoruz.

Yani bir kez fotoğrafınızı FaceApp'e emanet ettikten sonra elde ettikleri verilerle istedikleri her şeyi yapabilirler.Tabii bu yapacakları anlamına gelmiyor.

Uygulamanın yaratıcısı bu iddiaları yanıtladı fakat bu kafaları daha da karıştırdı.

Fotoğrafların hemen hepsinin bulut sistemlerde kayıtlı olduğu, çok düşük oranda fotoğrafın Rus sunucularına aktarıldığından bahsetti ama bunun sebebi pek ikna edici gelmedi. 

Ortada somut bir tehlike olmayabilir fakat neler olacağını bilemeyiz. Bu tip durumlarda "Bir şeye para vermiyorsanız muhtemelen ürün sizsiniz." sözünü hatırlayıp teknolojinin her ürününe güvenmeden önce iki kez düşünmek gerekiyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dremor

buna gelene dek ohooooo daha çok kuruluş var gogle'a bir şey yazıyorsunuz reklam olarak karışınıza çıkıyor msn adresi açıyorsunuz mesaj gönderiyorsunuz kayıt ediliyor kısaca internette ne yapıyorsanız her şey kayıt ediliyor ve banka reklamcılar v.b. kurumlara satılıyor

cem-saricaoglu

ne kıymetli yüzünüz varmış toplasalar nolcak ya

sago-kafkef

Eminim Pentagonda sen konuşuluyorsun. Muhittin Topalak from Kazlıçeşme.

ahmet-attonu

CAİ ne yapsın senin o boklu hasebını ne güzel demiş cem yılmaz

kemal-kabal

Yok ben kullanmadım arkdaşım benim resmimi çevirdi. Benim telifim arkadaşımda değil he nooldu?

entropy

alen musk, nuri alcoya. putin, devlet bahceliye donmus mk

Görüş Bildir