Görüş Bildir
Haberler
Tarım İşçilerinin Aileleri Taziye Ziyaretinde, Çocuklar Oyunda

Tarım İşçilerinin Aileleri Taziye Ziyaretinde, Çocuklar Oyunda

Hande öçalan
17.07.2015 - 21:36 Son Güncelleme: 17.07.2015 - 21:38

‘90’lı yıllarda köyleri boşaltılınca topraklarını terk etmek zorunda kalan Şırnaklı Kürt vatandaşlar Karagöçer’de başkalarının topraklarında tarım işçiliği yapmak zorunda kalmış. Birçok aile 20 yıldan fazla zamandır burada sazlardan yapılmış barakalarda kalıyor. Sazlıktan yapılmış bu barakalar tarım işçileri için en ufak hatada çıkabilecek yangınla hayatlarının kararması anlamını taşıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Yıllardır barınma sorunu yaşayan işçilerden burada doğup, burada evlenip çocuk sahibi olanlar var.

 Ev yapmak için arazi satın almışlar ancak belediye imar vermemekte diretiyor. Uzun yıllardır memleketlerinden uzak yaşayan tarım işçileri için bayram memleketlerinde olduğu gibi sabah erken saatlerde başlıyor. 

Hayatları, yaşadıkları sazlıklardan yapılmış barakalar ve çadırlarla, çalıştıkları tarlalar arasında geçen tarım işçilerinin bayramlaşması da çadırlar arasında gerçekleşiyor. 

Bayram sabahı, namazdan sonra sazlıklardan yapılmış barakalar arasında geniş bir avluda bayramlaştılar. Bayramlıklarını giyip çadır aralarında ellerinde poşetlerle şeker toplayan çocuklar da her şeyi oyuna çevirmeyi başarıyor.

Taziye Ziyareti

Taziye Ziyareti

Rojava’da devam eden savaşın etkileri Karagöçer’de de hissediliyor. Vatandaşlar “Savaş olduğu müddetçe bayramlarımız buruk geçiyor” diyor.

 Köyleri yakılarak boşaltılan Şırnaklı vatandaşlarla aynı kaderi paylaşan Kobanili Kürt aileler, IŞİD vahşetinden kaçmak zorunda kalarak Karagöçer’e kadar gelmiş. 

Bayramlaşmanın ardından IŞİD’e karşı savaşırken hayatını kaybeden Kobanili gencin ailesi ziyaret ediliyor. Kendisi de Karagöçer’de tarım işçiliği yapan Cemal Muhammed bir sene önce YPG’ye katılmış. Tedavi için Suruç’a getirilen Mustafa Muhammed orada hayatını kaybedince orada defnedilmiş. 

Baba Mustafa Muhammed, “IŞİD’de destek verenler elini çeksin. Topraklarımıza geri dönmek istiyoruz. Dönerken oğlumun cenazesini de götürmek istiyorum” diyor.

Bayram Buruk Geçiyor

Bayram Buruk Geçiyor

Anne Fatma Muhammed, bu bayramın kendileri için acı geçtiğini söyledi. Eskiden bayramlarda akrabaların bir araya geldiğini anlatan Anne Fatma Muhammed, ailenin bir kısmının Irak’ta bir kısmının Suriye’de aldığını söyledi. 

Ailelerinin dağıldığını söyleyen Muhammed, Kobani'ye geri dönmeleri için IŞİD’e verilen desteğini çekilmesini istedi.

Evrensel

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam