Son Dönemlerin Gözde Detokslarından Olan 'Su Orucu' Nedir?

11PAYLAŞIM

Yemeksiz yaşamak da zor olsa gerek.

Kaynak: https://www.thelifeco.com/en/blog/common...

Oruç, birçok kültür ve dinde yerine getirilen bir ritüeldir. Oruç tutmanın temel nedeni ise; fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak arınmak...Bunun yanında sabrımızı da sınayarak diğer insanlarla empati kurabilmektir.

Yemek yemeyi bırakıp oruç tutmaya başladığınızda; yiyeceklerden enerji elde etmek için kullanılan enerji, vücudunuzdaki toksinlerden arınmak ve doğal iyileşme mekanizmasını güçlendirmek için kullanılmaya başlanır.

Öncelikle sizlere su orucunun ne olduğunu açıklayarak başlayalım isterseniz.

Su orucu, belirli bir süre yemek yemeden veya sudan başka içecek içmeden sadece su tüketerek tutulan bir oruç türüdür. Diğer oruç türlerinden farkı ise, bu süreç içerisinde hiç kalori almamanızdır.

Günde ne kadar su içilmeli?

Şimdi bu konuda hatırlamanız gerek şey vücudunuzun %60-70'inin sudan oluştuğudur. Bu nedenle detoks süreci içerisinde günde en az 8-10 bardak su içmeniz gerekir. Bu dönemde yeteri kadar su tüketmemek, en çok gözlemlenen sorunlardan bir tanesidir. Aksi takdirde; vücudunuz susuz kalır ve daha asidik bir yapıya dönüşür. Hücreleriniz kanı alkalize edecek su ihtiyacını da karşılayamaz. Yeteri kadar su tüketmemeniz, vücudunuzun arınma sürecini yavaşlatır.

Oruç süresi ne kadar olmalıdır?

Su orucu konusunda belirlenen kesin bir süre yoktur. Fakat, medikal olarak verilen tavsiyeler 24 saatten 3 güne kadar yemeksiz yaşamanız doğrultusundadır...

Programı uygulamadan önce nelere dikkat etmeniz gerekir?

Programa başlamadan önce et ve diğer hayvansal besin tüketiminden olabildiğince kaçınmanız gerekir. Bununla birlikte yemek alışkanlığınızın %75'ini çiğ ya da buharda pişirilmiş sebzelerden oluşturmaya özen gösterin. Geriye kalan %25'lik dilimde de yüksek miktarda asit içeren gıdalardan uzak durun. Sindirim konusunda zorluk çekiyorsanız sebze miktarını arttırabilirsiniz. Akşam yemeğiniz saat 7'de tamamlanmış olmalıdır. İlerleyen saatlerde, bitkisel çay ve çiğ kuruyemiş tüketebilirsiniz. Şeker ve şekerli yiyeceklerden uzaklaşarak organik bal, akçaağaç şurubu veya hurma şurubu gibi tatlılar tüketebilirsiniz. Kızartılmış yiyeceklerin tüketiminden uzak durmaya çalışın ve mümkünse; avokado yağı, organik zeytinyağı veya keten tohumu yağı kullanın.

Kimler su orucunu kimler uygulayamaz?

 • Yeme bozukluğu çekiyorsanız,

 • İdeal kilonuzun çok altındaysanız,

 • Hamileyseniz veya emzirme dönemi içindeyseniz,

 • Tip 1 Diyabetiniz varsa,

 • Kontrol edilemeyen migren ağrılarından kurtulamıyorsanız,

 • Kan nakli geçirdiyseniz ya da

 • Doktor gözetimi altında özel bir ilaç kullanıyorsanız su orucu programını uygulamamanız tavsiye edilir.

Su orucunun faydaları:

Dr. Lodi'ye göre; su orucunun sonsuz yararı var. İşte sizler için seçtiklerimiz:

 • Vücut formunuzu geliştirir.

 • Tokluk hissinizi destekler.

 • Metabolizmanızı hızlandırır. 

 • Yağ yakımını destekler. 

 • İnsülin direncinizi korur.

 • Kalp ve damar sağlığınızı arttırır.

 • İltihaplanmayı azaltır.

 • Beyninizi korur.

 • Zararlı protein üretimini azaltır.

 • Hücre yenilenmesini arttırır ve hızlandırır.

 • Cildinizdeki sağlıklı kolajeni destekler.

Eski beslenme alışkanlığına dönüş nasıl olmalı?

Program sonrası eski beslenme alışkanlığınıza geri dönüş yapmak için aceleci davranmamanız gerekir. İlk günlerde mide problemlerinden kaçınmak için meyve sularıyla takviye yaparak, dördüncü gün sonrasında ise sorunsuz bir geçiş sağlayabilmek için salata veya çorba tüketerek eski besin alışkanlığınıza geri dönebilirsiniz.

Su orucu tutan herkes; zihinsel, fiziksel veya ruhsal farklılıklardan dolayı dönemi benzersiz şekilde deneyimler. Ancak, neredeyse herkes detoks sürecinin parçası olan iyileşme krizi veya iyileşme reaksiyonu olarak bilinen dönemden geçer. Bu dönemde yorgun, zayıf, uykusuz veya rahatsız hissetmeniz normaldir ve her reaksiyon sonrasında daha sağlıklı birer bireye dönüşürsünüz.

Yine her zaman dediğimiz gibi doktorunuza danışmaktan çekinmeyin ve uygulamaya öyle başlayın.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gizem-donder

su orucunu çok fazla araştırdım kronik bir rahatsızlığınız yok ise baya faydalı olacaktır.

adem-erdem2

Ben bunu sürekli yapıyorum. Ayda birkez 3 gün sadece su içiyorum. Yılda birkezde 7 gün boyunca sadece su içiyorum. Başlarda zor oluyor. Ama alışılıyor zamanla. Ön yargılı olmayın. İnanın çok faydasını göreceksiniz. Yapmadan önce ve yaptıktan sonra kan değerlerime baktırmıştım. Yaptırdıktan sonraki kan değerlerim çok daha iyi çıkmıştı. Kilo kontrolü yani kilo verme bunun faydalarından sadece biri. Mental parlaklık ve fiziksel dinçlikleri saymıyorum bile...

chuck-berry

Ahaber:Aç kalmak ömrü uzatıyor. Onedio:Su orucu çok faydalı. Damat ekonomisinin sonuçları....

adem-erdem2

Çok safsın

stiletto

Sonra benim tansiyon şeker yerlerde demeyin

zeynep-uysal-balim

çok zararlı bir içerik :(

zatinur-unsal

Merhaba Zeynep Uysal Balım hanımefendi, neden zararlı açıklama yapar mısınız?

Görüş Bildir