Görüş Bildir
Haberler
"Salonda Birkaç Heykel Var, Asıl Eserler Üst Katta"

"Salonda Birkaç Heykel Var, Asıl Eserler Üst Katta"

Fatih UZUN
22.06.2014 - 16:35

Eskişehir’deki ETİ Arkeoloji Müzesi’nde heykellerin de bulunduğu salonda sünnet düğünü yapılmasına sosyal medyada büyük tepki gösterilirken, müze yetkilileri sünnet düğününü “Salonda birkaç heykel bulunuyor. Ancak asıl eserler üst katta yer alıyor” sözleriyle savundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi’nde yapılan sünnet düğününde bir heykelin yanına ses düzeni kurulması ve salonda yemek masalarının kurulmasıyla ilgili sosyal medyada yayınlanan fotoğraflar ‘tarihe sayıgısızlık’ yorumlarına neden olmuştu.

Tepkiler üzerine DHA’nın ulaştığı müze yetkilileri konuşmaktan kaçınırken açıklamanın pazartesi günü Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından yapılabileceğini söyledi.

Ancak adının yazılmasını istemeyen bir yetkili, Eti Eskişehir Arkeoloji Müzesi’ndeki sünnet etkinliğinin Bursa’da eski Vali Yardımcısı Mehmet Özcan’ın cami avlusunda yaptırdığı ‘ Osmanlı usulü’ sünnetle aynı şekilde değerlendirilmesinden üzüntü duyduklarını söyledi.

Söz konusu salonun, müzede çok amaçlı salon olarak kullanıldığını, daha önce nikah töreni, seminerler, konferanslar, sergiler ve kokteyller düzenlediğini belirten yetkili, “Son olarak salon sünnet etkinliği yapanlara kokteyl amacıyla kiraya verildi. Burada sosyal ve kültürel amaçlı etkilikler yapılıyor. Salonda birkaç heykel de bulunuyor. Ancak asıl eserler üst katta yer alıyor” dedi.

Eskişehir’de 2011 yılında ETİ Bisküvileri firması tarafından restore edilerek faaliyete geçen Eti Arkeoloji Müzesi Salonu’nda 2012 yılında yerel Sakarya Gazetesi muhabiri Remzi Aydın ile polis memuru olan eşi Seda Aydın’ın nikahlarını Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Yılmaz Büyükerşen kıymıştı.

Büyükerşen, “İlk defa bir müzede nikah kıyıyorum. İnşallah sizin aşkınız da buradaki eserler gibi uzun yıllar yaşar. Bu tür sosyal etkinlikleri müzelerde yaparsak müzelerin önemini daha iyi anlatmış oluruz” demişti.

diken

Kaynak: http://www.diken.com.tr/vitrin/arkeol...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın