Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Putin: 'Türkiye Dostumuz Ancak Bazı Siyasetçilerle Sorunumuz Var'

-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, vatandaşlardan gelen soruları da cevapladığı yıllık olağan konuşmasında, "Türkiye'yi dostumuz olarak görüyoruz ama bazı siyasetçilerle sorunumuz var" dedi. Ayrıca Putin, 12 yaşında bir çocuğun sorduğu "Erdoğan ve Poroşenko (Ukrayna Devlet Başkanı) aynı anda boğuluyor olsa ilk kimi kurtarırdınız?" sorusuna ise, "Birisi boğulmaya karar vermişse, onu kurtarmak imkansızdır. Ama isteyen herkese yardım eli uzatırız" yanıtını verdi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, bu yıl 14'ncüsü düzenlenen Direkt Hat programında merak edilen sorulara yanıt verdi.

"Genele bakıldığında komşularımızla iyi ilişkilerimiz var ve Türkiye'yi dostumuz olarak, Türk halkını en iyi ilişkileri kuracağımız dost bir halk olarak görüyoruz" diyen Putin, Türkiye'nin mevcut liderlerinin radikal örgütlerle mücadele etmek yerine iş birliği yaptığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Davranışlarını uygunsuz bulduğumuz bazı siyasetçilerle sorunlarımız var. Ama bunun üzerinde çalışıyoruz... Bize dost olmayan eylemlerde bulunanlara da bu şekilde tepki vereceğiz. Tepki vermemiz kesinlikle doğru, yoksa üzerimize gelir, peşimizi bırakmazlar."

'Rus turistlerin Türkiye'de güvende olacağına dair bir garanti yok'

Putin ayrıca Türkiye'nin güneyinde iç savaşın hüküm sürdüğünü ve neredeyse her hafta şiddet eylemlerinin gerçekleştiğini ifade ederek, "Türkiye hükümeti turistlerin güvenliğini sağlamaya çalışacaktır ama bunu yapıp yapamayacağı büyük bir soru işareti. Türkiye'de neredeyse her hafta bir terör saldırısı gerçekleşiyor. Rus turistlerin Türkiye'de güvende olacağına dair bir garanti yok" dedi.

Putin'in açıklamalarından diğer öne çıkanlar şöyle:

'Suriye'deki terör tehdidi bitmedi, Rusya da Suriye'yi terk etmedi'

(Suriye'deki terörist gruplara yönelik operasyon gerçekleştiren Rus güçlerinin kısmen geri çekilmesine ilişkin soru)

"Suriye'deki terör tehdidi yok olmadı. Rusya da Suriye'yi terk etmedi ve bu ülkenin ordusunu güçlü bir pozisyonda bıraktı. Nitekim Suriye ordusu, stratejik önemli olan bazı kentleri geri aldı. Rusya, Suriye'yi geniş çaplı taarruzlara geçebilecek duruma getirdi.

Suriye'deki krizin güçle değil siyasal süreç aracılığıyla çözüleceğini umuyorum."

'İlaç kullanmaktansa spor yapıyorum'

(Yerli ilaç mı, yabancı ilaç mı kullandığı sorusuna) 

"İşin oraya gelmemesi için uğraşıyorum. Ben bunların yerine spor yapıyorum."

12 yaşındaki çocuktan soru: Erdoğan ve Poroşenko aynı anda boğuluyor olsa ilk kimi kurtarırdınız?

(Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko aynı anda boğuluyor olsa ilk olarak kimi kurtaracağını soran 12 yaşındaki Vera'ya) 

"Birisi boğulmaya karar vermişse, onu kurtarmak imkansızdır. Ama isteyen herkese yardım eli uzatırız."

'Bir cin size üç dilek hakkı verseydi ne isterdiniz?'

('Bir cin size üç dilek hakkı verseydi ne isterdiniz?' diye soran 11 yaşındaki Angela'ya) 

"Mucizelere bel bağlamamalıyız. İsteklerimize ulaşmak için kendi ellerimizle çalışmalıyız. Yoksa, Puşkin'in Zolotaya Rıbka masalında olduğu gibi elimiz bomboş kalabiliriz."

'Seçim yaklaştıkça Panama Belgeleri gibi belgeleri daha sık göreceğiz'

(Panama Belgelerine dair bir soruya) 

"Panama Belgeleri'nde adı geçtiğini söylenen Rus çellist Sergey Roldugin, parasını hayır işlerine ve Rusya'ya çok özel müzik enstrümanları getirmeye harcadı.

Biz seçimlere (2018'deki devlet başkanlığı seçimleri) yaklaştıkça, böyle belgeleri daha sık göreceğiz. 'Kurallara uymayı' reddeden ülkeler hep böyle hedef alınır.

11 Maddede Dünyanın Konuştuğu Panama Belgeleri ve Offshore Kavramına Özet Bakış - onedio.com
11 Maddede Dünyanın Konuştuğu Panama Belgeleri ve Offshore Kavramına Özet Bakış - onedio.com

Bu belgeleri yayımlayan SDZ gazetesi (ABD'li yatırım şirketi) Goldman Sachs tarafından kontrol ediliyor. Sipariş verenler, kulakları dikilmiş halde bekliyor.

Belgeler gazeteciler değil avukatlar tarafından hazırlanmış gibi görünüyor. Bu belgeler provokasyon amacıyla, belirli bireyler hakkında şüphe yaratmak için tasarlandı."

2 saatte 3 milyonu aşkın soru

2 saatte Putin'e iletilmesi için sorulan soruların sayısının 3 milyonu aştığı belirtildi.

Reuters ve Sputnik

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriRecep Tayyip ErdoğanRusyaSuriyeTerörUkraynaVladimir Putinmüzik
Görüş Bildir