'PKK'lı Bile Olsalar Bombalama Olmamalıydı'

 > 
105PAYLAŞIM

'PKK'lı Bile Olsalar Bombalama Olmamalıydı'

BBP Genel Başkanı Destici, Uludere olayının sivil yargıda aydınlatılmasını istiyor: O insanlar PKK'lı da olsa devlet önce 'Teslim ol' çağrısı yapmalıydı.

PKK ’ya karşı en sert söylemde bulunan ve BDP ’lilerle yan yana bile gelmeyen Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici’den ezber bozan açıklamalar geldi. Uludere olayından dolayı devletin gerekirse ‘özür’ dilemekten çekinmemesi gerektiğini söyleyen Destici, “Devlet, terör örgütleri gibi davranamaz. O insanlar PKK’lı bile olsa F-16’larla havadan bombalanmamalıydı. Bu dosya kapanmasın, sivil yargıda gerçekler ortaya çıkarılsın” dedi.

Mustafa Destici, Uludere’de (Roboski) öldürülenlerin annelerinin katıldığı, Cüneyt Özdemir’in CNN Türk’de yayınlanan 5 N 1 K programını izlerken çok etkilenmiş. O anneleri izlerken duygulandığını söyleyen Destici, ”Bu insanların feryatlarına kulaklarımızı tıkayamayız. Vicdanı olan herkes etkilenmiştir. O insanlar PKK’lı bile olsaydı yapılması gereken havadan bombalamak olmamalıydı. Güvenlik güçleri etrafı çevirir ‘Teslim ol’ çağrısı yapardı. Hukuk devleti bunu gerektirir. Devlet, terör grupları gibi davranamaz. Gerektiği zaman özür dilemek bir devleti küçültmez. Gereken ne ise o yapılmalı” diye konuştu

‘İstihbarat zafiyeti olabilir’

Uludere olayının devlete, Silahlı Kuvvetler’e zarar verirken PKK’ya yaradığını ve örgütün bunu sürekli istismar ettiğini kaydeden Destici, olayın bütün yönleriyle aydınlatılması için çağrı yaptı:

”Bizde istihbarat örgütleri 30 yıldır birbirine zoka atıyor. Burada bir istihbarat zafiyeti olabilir. Dosya kapanmasın. Sivil yargı devreye girmeli. Yargı zaten siyasallaştı. Hükümet isterse rahat bir şekilde sivil mahkemlerde dosya açtırır.”

‘Uludere’ye gitmek istedim’

Uludere’ye bir ara gitmeyi düşündüğünü ancak PKK’nın provokasyon ihtimalinden dolayı vazgeçtiğini söyleyen Mustafa Destici, yakınlarını kaybeden ailelere sıcak mesaj gönderdi. Destici, “ O aileler gelmek isterse görüşürüm, sorunlarını dinlerim” dedi.

Ömer Şahin | Radikal

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir