Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Onedio'dan Dev Hizmet: Zorunlu Hale Gelmeden Önce 15 Adımda Hızlı Osmanlıca

 > 
8.4bPAYLAŞIM

Onedio'dan büyük hizmet. Milli eğitim şûrasında liselerde zorunlu hale getirilmesi kararı alınan Osmanlıcayı hızlıca öğretiyoruz. Yazdığımız 15 maddeyi öğrenirseniz kendinizi ifade edecek kadar Osmanlıcayı öğrenmiş olursunuz. Biz teşekkür ederiz muhteremler.

1. İlk olarak konuşmanıza mutlaka "azizim", "üstadım", "mirim", "muhterem", "hanımefendicim", "beyefendicim" şeklinde başlayın.

2. Günaydın, tünaydın, iyi akşamlar gibi yavan selamlama öbeklerinin yerine "sabah-ı şerifleriniz hayrolsun", "Allah gününüzü aydın etsin", "Hayırlı akşamlarınız olsun", vb. cümleleri ikame edin.

3. Sevgilinizin dudaklarının "leb"i kaşlarının "kalem" olduğunu bir an olsun aklınızdan çıkarmayın.

4. Çocuklarınıza "mahdum", "mahdume", başkalarının çocuklarına "velet" demeyi alışkanlık haline getirin.

5. Sevgilinize "benden önce başkası oldu mu?" diye rezil bir soru yerine "benden önce aşkınıza mazhar olan başka bir zat oldu mu aceba?" deyin.

6. Benimle evlenir misin gibi batı özentisi cümlenin yerine "izdivacınıza talibim" lafını aklınıza kazıyın.

7. "Sevişmek" kelimesini sadece cinsel ilişki için değil birbirinizi sevdiğinizi ifade etmek için de kullanmaya başlayın.

8. Ekseriyetle, filhakika, bilakis, mütemadiyen, binaenaleyh, mamafif, mütevellit, beynelmilel, evvela, heyhat, velhasıl kelam kelimelerinin anlamını öğrenip sürekli cümle içinde kullanın.

9. Esvap kelimesi mutlaka hayatınıza girsin.

10. Bad- hazan, efkar-ı umumiye, nar-ı aşk, adem-i külli, ağraz-ı faside, ahkam-ı ameliye, ahsen-i takvim, gibi tamlama yapmasını öğrenin.

11. Muhteşem, harika, süper, vaaay, vb. ünlemler yerine fevkalade, harikulade, vb. kelimeleri kullanın.

12. Şeyhülislam Esad Efendi'nin 1725-32 yılları arasında yazılan Lehcet-ül Lugat isimli sözlüğünün önsözü, buna mutlaka çalışın.

"Amed-i medid ve ahd-i ba'iddir ki daniş-gâh-ı istifadede nihade-i zanu-yı taleb etmekle arzu-yı kesb-i edeb kılıp gerçi irre-i ahen-i berd-i gûşiş-i bî-müzd zerre-i fulad-ı fu'ad-ı infihamı hıred edemeyip şecere bî-semere-i isti'daddan yek-bar-ı imkân intişar-ı nüşare-i asar-ı hayr-ül me'ad as'ab-ı min-hart-ül katad olup ancak piş-nigâh-ı ihvan ve hullanda hem-ayar-ı nühas-ı hassas olan hey'et-i danişveriyi zaharif-i tafazzul ile temviye ve tezyin edip bezm-gâh-ı sühan-gûyanda iksar-ı sersere ile ser-halka-i ihvab-ı hava-ayin olmuş idim."

13. Kötü söz söylemeden önce "Bre" deme huyu edinin, "bre deyyus", "bre menfur", "bre zındık", vs.

14. Bayram mesajlarımız için şunları yazıyoruz: mübarek kurban bayraminizi tevhid-i imaniye ve uhuvvet-i islamiyete ittifaken tevazu ve telaifle tebrik eder alem-i islama malik-i ebediden saadet niyaz ederim.

Ramazan bayramında "kurban" yerine ramazan yazıp devam edin.

15. Küfürler de daha naif olacak veled-i zina, aşüfte, alüfte, dübürzade, vb. kelimeleri tercih ediyoruz.

Bonus - Yabancı kelimesi yerine ecnebi diyoruz, biraz daha kabalaşacaksak "gavûr" diyoruz unutmayalım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

salak herif....

narobb

Herşeyimiz tam ya ülkede bi ton sorun var Osmanlıca öğrenince bütün sorunlarımız çözülecek aydınlanacağız amk. Tüm dünya gelişmenin ilerlemenin derdinde bizde gerilemek için elimizden geleni yapıyoruz. Osmanlıca beni nasıl geliştirecek evrensel olarak? Hayat sadece Osmanlı'dan ibaret değil ki bütün bilimsel makaleler yazılar bulgular neredeyse evrensel olan İngilizce değil mi? Osmanlı'ya hepimiz saygı duyuyoruz. Büyük İmparatorluk'tu Padişahları önemli işler başardı bunları kimse göz ardı etmiyor herkes biliyor Fatih'in gemileri karadan yürüttüğünü İstanbul'u aldığını, Osmanlı devletinin adaletli olduğunu ama Osmanlı bitti önümüze bakmamız gerekiyor Osmanlıca öğrenip ne yapıcaz uzaya mekik gönderebilecekmiyiz? ışık hızına ulaşmanın formülünü mü öğrenicez? Alternatif enerji kaynaklarını nasıl kullanabiliriz onu mu öğrenicez? Osmanlıca öğretmenin amacı nedir?

grumpy-cat

dediklerinin hiçbiri yanlış değil.

eren-cetir

:) Osmanlıca öğrenmek seni daha kötü eylemez, Peygamberimiz (s.a.v) buyurur ki "Bir günü ötekine denk olan ziyandadır." Sen yine öğrenme sen ingilizceni öğren elbet dileyen dilediğini öğrenir. Lakin dediğim giib Osmanlıca öğrenmek seni daha kötü eylemez aksine belki de daha kibar dilini layığıyla kullanan sırr-ı ahsen-i takvime layık olursun.

ayse.sendil

4-5 yil once aldigimiz Turk Dili ve Edebiyati dersimizden: Turk edebiyatinda, "Islam etkisinde gelisen Turk edebiyati" donemi vardir ve bu baslik ikiye ayrilir: halk edebiyati ve divan edebiyati. Zatan halk "Osmanlica" konusmuyordu, Turkce konusuyordu, sadece devlet buyukleri bu kadar Arapca-Farsca tamlamalar kullandilar. Bircogumuzun bildigi gibi Osmanlica diye bir dil yoktur, Osmanlicayi sadece devlet buyukleri devlet icin kullandilar, halk her zaman Turkce konustu.

jokeci

Bre zat-ı muhterem zındık Tayyip, Bre orospu Tayyip, Bre amcık Tayyip... Alışınca fena değil aslında beyler..

firat01

KOCAMAN PUNTOLARLA YAZIYORUM OSMANLICA ARAPÇA YAZILIR DİYEN CAHİL BİLGİSİZ KİŞİLERE OKUYUNUZ OSMANLICA VE ARAPÇA ÇOK FARKLIDIR OSMANLICA OSMANLICADIR ARAPÇA ARAPÇADIR. AÇINDA Bİ GOGILA BAKIN :D şakayla karışık saraydan sonra şimdide bu bunlar yakında yeniçeri ocağıda kurar amına koyim :D

Görüş Bildir