Neden Esneriz?

0PAYLAŞIM

Bu yazıyı okurken muhtemelen esneyeceksiniz...

Kaynak: https://www.nytimes.com/2019/02/22/well/...

Dr. Guggisberg'e göre esnememizin gerçek nedeni hala gizemli ve cevabı hala bulunamadı.

"Çok fazla tetikleyici var. Paraşütle insanların zıplamadan önce esneme eğiliminde olduklarını söylüyorlar. Polislerin de zor bir duruma girmeden önce esnedikleri gözlemlenmiş. Ancak şu ana kadar esnemenin hiçbir fizyolojik etkisi gözlenmedi bu yüzden araştırmaya devam ediyoruz. Esnemenin fizyolojik bir etkisi olmayabilir. "

Yaklaşık 30 yıl öncesine kadar bilim adamları esnemeyi, oksijen yoksunluğuna tepki olarak kandaki oksijen seviyelerini artırmak için vücudun büyük miktarda hava almasının bir yolu olarak açıkladılar. Ancak bu hipotez, 1987'de yayınlanan bir dizi deneyle çürütüldükten sonra reddedildi.

Utica'daki State University of New York Polytechnic Institute'ta psikoloji profesörü yardımcı doçenti Andrew Gallup'un göre esneme; "uyarılmayı ve uyanıklığı teşvik eden bir beyin soğutma mekanizmasıdır." Esneme, çenenin güçlü bir şekilde gerilmesiyle birlikte derin bir hava solunması, ardından daha kısa bir hava çıkışı ve çenenin hızla kapanmasıdır.

Dr. Gallup, "Esneme hareketi kafatasına giden kan akışını arttırır, bu da bir dizi etkiye sahip olabilir, bunlardan biri serebral soğutma." açıklamasında bulundu.

"Vücut ısımız daha sıcak olduğunda, kendimizi daha yorgun ve uykulu hissederiz ve akşam vakitlerindeki esnemeler uyku başlangıcını tetikleyebilir, bu nedenle geceleri bir miktar uyarılma veya uyanıklık durumunu sürdürmek için esneriz."

Dr. Gallup açıklamalarına ek olarak; uykunun beyin ve vücut ısısında keskin bir düşüşü tetiklediğini, bu nedenle "uyanmaktan uykuya geçişi daha da kolaylaştırmak için esnememizin" mümkün olduğunu söyledi.

Kesin olan şey ise esnemenin bulaşıcı olduğudur. Bir kişinin esnemesi tüm grupta esnemeyi tetikleyebilir. Daha empatik olan kişilerin, başkalarının esnemesinden daha kolay etkileneceklerine inanılır; beyin görüntüleme çalışmaları, insanlar diğer insanların esnemesini izlerken, sosyal işlevde yer aldığı bilinen beyin alanlarının aktive edildiğini göstermiştir. Köpekler bile sahiplerinin ve hatta yabancıların esnediğini gördüklerinde esniyorlar ve diğer hayvanlarda da bulaşıcı esneme görülüyor.

"Esnemenin yayılmasının potansiyel olarak grubun üyeleri arasında koordineli uyarılmayı teşvik etmeye, zihinsel durumlarını senkronize etmeye, potansiyel olarak onu dış tehditlere karşı diğer şeylerden daha hızlı uyararak korumaya hizmet edebilir."

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Çoğu İnsan Farkında Değil! Yüksek İşlevli Depresyona Sahip Kişiler Hakkında Bilmeniz Gerekenler - onedio.com
Çoğu İnsan Farkında Değil! Yüksek İşlevli Depresyona Sahip Kişiler Hakkında Bilmeniz Gerekenler - onedio.com
Zor Durumlarda Kaldığınız Zaman Kurtulmanızı Sağlayacak Birbirinden Etkili 30 Psikolojik İpucu - onedio.com
Zor Durumlarda Kaldığınız Zaman Kurtulmanızı Sağlayacak Birbirinden Etkili 30 Psikolojik İpucu - onedio.com
Öğrenmenin Yaşı Yok! Daha Önce Hiçbir Yerde Görmediğiniz Birbirinden İlginç 36 Bilgi - onedio.com
Öğrenmenin Yaşı Yok! Daha Önce Hiçbir Yerde Görmediğiniz Birbirinden İlginç 36 Bilgi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burusk.

Uykumuz geldiği için 😴

darkosman

Bence uzaylılar hayatta olduğumuzu anlamak için sinyal atıyor biz esniyoruz..esnediğimizde sinyale karşılık verip çevrimiçi oluyoz..onlarda rahatlıyor “yaşıyor” bu piç diye..bi nevi kontrol ediyolar..uzun süre telefon çalmadımı bende tuş kilidini açıp kapıyorum..onun gibi bişey

noruyonlaa

okurken esnedim

Görüş Bildir