'Türkiye Füze Kalkanında İsrail Kaygısını Aştı'

 > 
55PAYLAŞIM

NATO: Türkiye Füze Kalkanında 'İsrail Kaygısı'nı Aştı

Türkiye'nin, topraklarında konuşlanmasına izin verdiği füze savunma sisteminin İsrail için koruma sağlamayacağı yolunda NATO'nun verdiği güvenceyi benimsediği belirtildi.

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Alexander Vershbow, Türkiye 'nin, topraklarında konuşlanmasına izin verdiği füze savunma sisteminin İsrail için koruma sağlamayacağı yolunda ittifakın verdiği güvenceyi benimsediğini söyledi.

Vershbow İsrail'de katıldığı bir güvenlik konferansında, Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın itirazlarının ardında Türkiye'nin bu konuda yaşadığı bir yanlış anlamanın yattığını belirtti.

Vershbow, Türkiye'deki NATO radarıyla, İsrail'de kurulu olan ve İran 'dan gelebilecek füze saldırılarını tespit edecek bir sistemin karıştırıldığını söyledi.

"Sanıyorum (Türkiye'deki) NATO sisteminin İsrail'i koruyacağı ve böylece İsrail'de bulunan bazı varlıkların NATO savunma sistemine dahil olacağı yolunda bir yanlış anlama oldu. Aslında bu ikisi tamamen ayrı sistemler."

Üç yıl önce sızdırılan bir Amerikan diplomatik yazışmasında, Erdoğan'ın Türkiye'deki NATO kalkanının İran'a yönelik bir İsrail füze saldırısını koruma işlevi göreceğinden kaygı duyduğu belirtilmişti.

Reuters | Radikal

Haberin Tamamı İçin:

Vershbow: 'Türkiye Artık NATO Kalkanına İtiraz Etmiyor'

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Alexander Vershbow, füze savunma sistemiyle ilgili "Türkiye artık NATO kalkanına itiraz etmiyor." dedi.

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Alexander Vershbow, Türkiye 'nin NATO füze savunma sisteminin İsrail 'i korumayı amaçlamadığı yönündeki teminatları kabul ettiğini duyurdu.

"İTİRAZLAR KAFA KARIŞIKLIĞINDAN KAYNAKLANIYOR"

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Vershbow, Ankara 'nın itirazlarının kısmen Türkiye topraklarına yerleştirilecek NATO radarıyla ilgili kafa karışıklığından kaynaklandığını belirtti. Tel Aviv Üniversitesi Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü'nde (INSS) konuşan Vershbow, Türkiye 'deki kafa karışıklığının nedeninin ise Türkiye topraklarına yerleştirilecek radar sistemiyle ABD 'nin İran 'dan gelecek füzelere karşı İsrail 'de inşa ettiği radar arasındaki benzerliklerin çok fazla olması olduğunu belirtti.

"YANLIŞ BİR ALGI VAR"

Vershbow, "Bence NATO 'nun sisteminin bir şekilde İsrail 'in korunmasına odaklanacağına ve İsrail 'de bulunan varlıkların NATO sisteminin bir parçası olacağına dair bir yanlış algı vardı. Ancak aslında bunlar birbirlerinden ayrı iki mesele" dedi.

"SORUN ORTADAN KALKTI"

"Dolayısıyla bence bu sorun ortadan kalktı. Türk kamuoyunun bazı kesimleri için halen bu bir sorun olabilir ama bence Türkiye 'de hükümet artık füze savunmasını destekliyor" diyen Vershbow, Türkiye 'nin desteğinin bir yıldan fazla zaman önce Suriye sınırına yerleştirilen Patriot füzeleriyle de ilgili olduğunu vurguladı.

haberler.com

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir