Mukayeseli Bakış: Avrupa'da Hangi Ülkede Kaç Makam Aracı Var?

 > 
382PAYLAŞIM

Hazine ve Maliye Bakanlığı kamu kuruluşlarının sahip oldukları araç envanteri konusunda çalışma başlattı. Ancak Türkiye'deki makam aracı sayısı Avrupa ülkelerine fark atar seviyede. Son verilere göre Türkiye'de 115 bin kamu aracı bulunurken bu rakam Fransa'da 2 bin, İtalya'da ise 29 bin.

Euronews'den Kamuran Samar'ın haberine göre, Türkiye, ekonomide yaşanan sıkıntılar nedeniyle tasarruf önlemleri kapsamında kamu araç sayısında azaltmaya gitmeyi planlıyor.  Hazine ve Maliye Bakanlığı kamu kuruluşlarının sahip oldukları araç envanteri konusunda çalışma başlattı. Buna göre araçların hem sınıflarının düşürülmesi hem de sayılarının azaltılması öngörülüyor.

Avrupa ülkelerinde hükumet yetkililerine ve kamu kuruluşlarına ayrılan araç sayısı ülkenin yönetim şekline göre farklılık gösteriyor. Bu sayı özellikle özerk yönetimlerin olduğu ülkelerde daha fazla.

Türkiye'de 115 bin kamu aracı bulunuyor

Verilere göre Türkiye'de 115 bin kamu aracı bulunurken bu rakam Fransa'da 2 bin, İtalya'da ise 29 bin. Makam aracında ise Türkiye'de kamuda 417 şoförlü kamu aracı bulunurken, bu sayı Fransa'da 322, İtalya'da 3 bin.

Fransa'da bir çoğu Elysee Sarayı ve bakanlıkların hizmetinde bulunan toplamda 2 bin kamu aracı var

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

Ülkede makam aracı olarak kullanılan özel şoförlü araç sayısı ise 600. Makam araçlarının Fransız bütçesine yıllık maliyeti milyonlarca doları buluyor. Ülkede en çok makam aracına 36 adet ile içişleri bakanlığı, 35 adet ile maliye bakanlığı sahip. Ardından eğitim, dışişleri ve enerji bakanlıkları geliyor.

2010'yılında 80 bin olan kamu araç filosunu 65 bine düşüren Fransa, tasarruf tedbirleriyle bu sayıyı yıllar içinde önemli oranda düşürdü. Fransa hükumeti 2017 yılı için makam araçları giderlerinde 150 milyon Euro'luk tasarruf hedeflemişti.

2012 rakamlarına göre İngiltere'de makam aracı sayısı sadece 90

İngiltere Başbakanı Theresa May

Milletvekilleri, bakan ve belediye başkanlarının parlamentoya ve çalışma yerlerine bisikletle gittiklerine alışık olduğumuz İngiltere'de kamu kurumlarının kullanımına ayrılan araç sayısı diğer Avrupa ülkelerinin oldukça gerisinde kalıyor.

İngiltere'de kamu araç sayısına ilişkin olan ve İskoçya, Galler ile Kuzey İrlanda'yı kapsamayan veriler 2012 yılına ait. Söz konusu verilere göre İngiltere'de üst düzey hükümet yetkilileri için tahsis edilmiş araç sayısı 90. Bunun dışında kiralık olarak kullanılan az sayıda araç olduğu belirtiliyor.

Federal yönetim sistemiyle yönetilen Belçika'da federal hükümet yetkililerine tahsis edilen makam aracı sayısı 72

Belçika başbakanı Charles Michel

Altı farklı hükümetin bulunduğu Belçika'da başbakanlara 7, dışişleri bakanlarına 7, çalışma bakanlarına 7, içişleri bakanlarına 6, kalkınma bakanlarına 6, sosyal haklar bakanlarına olmak üzere 72 makam aracı bulunuyor. Valon ve Flaman bölgelerindeki kamu araçları söz konusu rakamlara dahil değil.

Makam aracını bırakılan yöneticilerin örnek olması dileğiyle👇

Örnek Olması Dileğiyle! Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci Makam Aracı Yerine Bisiklet Kullanmaya Başladı - onedio.com
Örnek Olması Dileğiyle! Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci Makam Aracı Yerine Bisiklet Kullanmaya Başladı - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir