Müge Anlı'nın Programını Yeni İzlemeye Başlayanların Kafasını Karıştıran Bazı Durumları Açıklıyoruz

3.5bPAYLAŞIM

11 yıldır aralıksız bir biçimde ekrana gelen Müge Anlı ile Tatlı Sert programı, ülke gerçekleriyle tanışmak ve sosyal çıkarımlar yapmak için ideal bir yapım. Benzerlerini de ekranlarda sık sık gördüğümüz bu aktüel polisiye program 2019'da yeniden popülarite yakaladı. Pek çok insanın yıllar sonra ilk kez izlediği program haliyle kafa karışıklıklarına ve yanlış bilgi yorumlamalara sebep oldu. Şimdi o program ışığında gerçeklere göz atıyoruz.

Öncelikle karmaşık görünen aile yapılarını açıklamak gerekiyor.

"Bir insanın kocasının ailesi nasıl öz teyzesi, dayısı olur?" gibi sorular son haftalara damga vurdu. Ülkedeki akraba evliliği oranının hala çok yüksek olduğunu bilmek gerekiyor. Programlarda uzmanlar uyarsa dahi bu gelenek pek çok bölgede devam ediyor.

Akraba evlilikleri sadece genetik bozuklukları olan çocuklara yol açmıyor.

Bu evlilikler kötü gittiği, taraflar birbirlerinden şikayetçi olup boşandığı veya bir cinayetin söz konusu olduğu durumlarda ailenin tamamı parçalanıyor. Öz kardeşler birbirlerine kolayca düşman olabiliyor.

Aileleri birbirine düşüren en önemli etkenlerden biri de para.

Bir tarla yüzünden kardeşler uzun yıllar boyu birbirine küsebiliyor. Arazi kavgası sebebiyle bugüne dek işlenen onlarca cinayet programa konu oldu. Aynı şekilde akraba olsun olmasın, düğün takılarının paylaşımı da büyük sorun.

Miras sebebiyle bazen akrabalar yıllar sonra ortaya çıkan aile üyelerini reddediyor.

Yıllar sonra kayıp babasını, annesini arayan insanların bir bölümü öz ailelerine kavuşurken; bir bölümü de ortaya çıkan bu yeni çocuğu mirasa ortak olacağı endişesiyle istemeyen öz kardeşler veya hala, dayı gibi akrabalar tarafından reddediliyor.

Uyuşturucu kullanımı yaygın olsa da, insanların dişlerinin sebebi bu değil.

Buradan görebileceğiniz ve her yıl açıklanan istatistik verilerine göre ülkede diş fırçası ve macun kullanımı %50 civarlarında. Dolayısıyla hayatında diş fırçası ve macunla tanışmamış insanlara hemen uyuşturucu bağımlısı yaftası yapıştırmak doğru olmayacaktır.

Öte yandan bu durumu maddi durumla açıklamak da mümkün değil.

Programda gördüğümüz üzere insanların para harcama alışkanlıkları genel akla ve mantığa uymayabiliyor. 6 evi, havuzlu villası olan bir aile elektrik faturası gelmesin diye yaşadığı evin elektriğini kestirebiliyor veya bir yanda ev satın alıp diğer yanda akbili olmadığı için işe otostopla gidebiliyor. Kısacası kişisel hijyen ve maddi gelirin çok da ilgili olmadığı ortada.

İnsanların görünüşleri ve yaşam tarzları ile sahip oldukları servet hakkında çıkarım yapmak mümkün olmuyor.

Programı kısa bir süre izlemek bu çıkarımı yapmak için yeterli. Oldukça fakir görünen biri 500 bin TL'sini dolandırıcılara kaptırdığı için programa katılabiliyor veya ailesinin durumu iyi olan insanlar dilencilik yapabiliyor.

Eğitim ve ekonomik özgürlük ne yazık ki kadının tek kurtarıcısı değil.

Programda sık sık kadınların ekonomik özgürlüğe sahip olmasının önemi vurgulansa da, gerçek dünyada maaş kartları kocalarının elinde olan ve buna itiraz edince öldürülen çalışan kadınlar görüyoruz.

Maddi durumu yüksek olanlar da kolayca insanların hedefi haline geliyor.

Özellikle kadınlar ve yaşlılar risk grubunda.

Eşcinsellik düşünülenden daha yaygın.

Ancak bu durumun gizlendiğini görüyoruz. Ancak kayıp veya cinayet durumlarında özel hayatlar açıklanıyor, onlar da RTÜK sebebiyle üstü kapalı biçimde dile getiriliyor ve konu yine bu sebepten işlenemiyor.

Programın "normalleri" bazen bizim düşündüğümüz normallerden farklı olabiliyor.

Örneğin toplumda bir erkek kendisine tecavüz edildiğini açıkça ifade etmeyeceği için aslında heteroseksüel bir birliktelikten bu şekilde bahsediyor. Normalde tecavüz mümkün olduğu halde programda kişinin niyetine göre böyle bir ilişkinin erkek uyurken gerçekleşemeyeceği bilgisi vurgulandı. Kısacası niyetler ve şartlar yılların tecrübesiyle iyi biliniyor.

Kısacası, genel gündem ve programın gündemi arasında büyük farklılık var.

Daha yeni insanlara okuma yazma öğretme seferberliği başlatan ve yaklaşık 1 milyon insanın kurslara gitmesini sağlayan Müge Anlı'nın programını yorumlamak için iyi bir izleyici olmak lazım. 

Sizin dikkatinizi çeken buna benzer durumlar var ise lütfen yorumlarda bizle paylaşın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birgul-goksel

öğretici ve eğitici bir program müge anlı çok başarılı diğer benzer programlarla karıştırılmamalı ,çünkü işin magazin tarafıyla ilgilenmiyor duruşundan ödün vermiyor.

haci-dayi

müge anlı palu ailesini programa almakla kendi bacağına sıktı.palular gitti.bir daha o çıtayı yakalamak çok zor.bundan sonra gelenler yavan gelir millete.

metin-akalp

İşsiz güçsüz bir tembel olsam her sabah izlerdim bu ablayı. Sonra gelir buraya yorumlardım. Ama o saatlerde çalıştığımız için tv izleyemiyoruz. Sori...

haci-dayi

mükemmelsin.harikasın.izlemedin.izleyenleri inceden küçümsedin.böyyyük adam oldun.valla işimde açıyorum laptopu çayı da koyuyorum mis gibi de izliyorum.evet evet seni tanıdım ben.sen sadece birkaç belgesel,genelde cosmos izleyensin.yanılıyormuyum??

metin-akalp

Arada pornhub...

haci-dayi

canımmm.keşke sen de benim kadar doğal yollardan yaşabilseydin.pornhub başında ter dökerek değil.üzdün.

metin-akalp

Benden ekmek çıkmaz sana.

haci-dayi

müge anlı izlemeye vakit yok.onedioda sallamaya vakit var.iyiymiş.hadi bye.madem ekmek yok.

hepnizdennefretediyorum

YouTube'dan izlenebiliyor. Issizlikle alakasi oldugunu dusunmuyorum. Dizi vs izlemiyorum. Arada Muge Anli'nin programini atlayarak 1,5x hizla felan izliyorum. Kimseye guvenmemek gerektigini, kendi parani kazanmanin onemini, egitimin onemini daha iyi anlamami sagladi. Bir de insanlarin ne kadar kolay yalan soyledigini ve kimseyi kendimiz gibi gormemiz gerektigini anladim. Oyle olaylar oluyor ki deep web kotuluklerinin canli ornekleri resmen.

cansu-can13

Ya o kadar saçma yorumlamışsınız ki programı. hele o tecavüz kısmı. palu ailesini izlemeyen birinin yorumladığı çok belli. Heterolukla alakası yoktu. Adam baldızına tecavüz ediyor öldürünce adli raporlarda çıkacak o zaman bana tecavüz etti diyeyim diye düşünüyo. Cahil salaklığı sadece. Diş fırçalama konusu da yine izlenmediği çok belli. O emine’nin vücudunun kurtlandığını çeşitli uyuşturucularla uyutulup fantazilere işkencelere maruz kaldığını izlememişsin. O ikisi de o dişlere ve deri yaralarına sebebiyet veren uyuşturucudan dolayı öyleler. Allah aşkına her adımdaki yorumlar o kadar saçma ki ben açıklarken yoruldum.

vemrv

Doğum iznim süresince her sabah izledim neyse doğum iznim bitti baktım geceleri tekrarını izliyorum.Bir müddette öyle devam ettim.Şimdilerde sosyal medyadan bakıyorum fırsat buldukça.Keslinlikle Müge Anlının iyi bir gazeteci olduğunu düşünüyorum.Sevgi izi,okuma-yazma projesi ve bu çözülen cinayetler de kanıtıdır.

Görüş Bildir