Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mideleri Dolsa da Fikirleri Uyumamış! Hayatımızı Değiştiren Dehaların En Sevdikleri 11 Yemek

129PAYLAŞIM

Hepsi kendi alanında birer deha!

Hepsinin sevdiği sevmediği veya takıntılı oldukları yemekler var. 

Hatta takıntılı oldukları beslenme biçimleri bile var...

1. Albert Einstein iyi bir yemek ve kaliteli uykuya değer verenlerden...

Çırpılmış yumurta, mercimek çorbası, şnitzel, ringa balığı ve makarna Einstein'ın en sevdiği yemekler arasında yer alıyorlar.

2. Nikola Tesla hayatı boyunca vücutta asidik seviyeyi yükselten besinlerden uzak durmuş.

Çünkü vücutta oluşan asiditenin, yaşlılıkta savaşılabilecek en kötü düşman olduğunu düşünüyormuş. Aslında çok da haklı... Vücutta asiditenin yüksek olması birçok kronik hastalığa sebep oluyor. Bezelye ve fasulye gibi asit üretimini destekleyen besinlerden kaçınmış. 

Balık ve et de fosfor içerdiği için güçlü asit tepkimelerine sebep oluyor. Bu nedenle et gruplarını da nadir olarak tüketmiş. Sebzeleri ise bol miktarda tüketiyormuş.

3. Charles Darwin, maceraperest bir gurme olarak anılıyor.

Darwin Cambridge'de öğrenciyken, 'insan damağının bilmediği tadları' bulmak ve yemek için toplanan bir okul topluluğuna başkanlık da etmiş. Bu toplulukla şahin, kahverengi baykuş gibi hayvanların etlerini denemişler.

Hatta Güney Amerika'da görülen ve plasentalı bir memeli olan armadilloyu da denemiş ve tadını ördeğe benzetmiş.

4. İyi bir aşçı olarak bilinen Marie Cruie, her sabah 4'te kalkıyor ve yemeklerini hazırlayıp evini temizledikten sonra bilimle ilgili çalışmalarına başlıyor.

En sevdiği yemekler ise yumurta, terayağlı ekmek ve çay. Eğer birşeyleri kutlamak istiyorsa, bir parça çikolata veya meyveyle kendini ödüllendiriyormuş.

5. Stephen Hawking bir mecburiyet olarak glutensiz gıdalarla besleniyor.

Hint yemekleri çoğunlukla gluten içermediğinden ve baharatlarla lezzetlendirildiğinden bu yemekleri tercih ediyor. Özellikle köriyi çok seviyormuş.

6. Isaac Newton özellikle yaşı ilerledikçe vejetaryen beslenmeyi tercih etmiş.

Erken ve orta yaşlarında nadir de olsa et de tüketirken, yaşı ilerledikçe sebze yemekleri ve meyveyle beslenmiş. Ancak bilinçli olarak vejetaryen beslendiğini gösteren bir kanıt yok.

7. Thomas Edison için en güzel yemek, parasız günlerinde ticaretini yaptığı elmalı tartlar...

Uzun süre dayanabilen ampulü yapan Edison, 1869'da New York'a taşındığında iflas etmiş. Bu zamanlarında elmalı tart ve çay yaprağı ticareti yapmaya başlamış. Hayatı boyunca da en sevdiği yiyecek ve içecek olarak kalmışlar.

8. İbn-i Sina, şifa bulmak için her besin grubundan beslenen, hastalarını da öyle yönlendiren bir bilim insanı.

İbn-i Sina, yediğimiz ve içtiğimiz besinlerin hastalıklara sebep olduğuna inanıyor. Ona göre günde 3 öğün yemek de oldukça sağlıksız bir durum. Sağlığın, tek çeşit değil çok çeşitli beslenmeden geçtiğini düşünüyor.

9. ''İnsanlar, hayvanları katlettiği sürece birbirlerini öldürecekler.'' sözüyle ve üçgende açı teoremleriyle bildiğimiz Pisagor da vejetaryen beslenenlerden.

Hatta Pisagorculuk akımına göre, vejetaryen beslenmenin de dışında gıdadan tamamen yoksun kaldıkları inziva dönemleri de yaşıyorlardı. Hayvan derisi kullanmaya da karşı olan bu düşüncenin ana odak noktası, felsefe, matematik, müzik ve cimnastik içeren bir yaşam kuralları bütünü oluşturmak.

10. Sigmund Freud'un en sevdiği tatlı ev yapımı vanilyalı dondurma imiş.

Tahammül edemediği yemekler de var elbette. Özellikle karnabahar ve tavuktan nefret ediyormuş. Oğluna göre Freud, zaman zaman "Bir tavuğu öldürmemeliyiz; yaşasın ve yumurta alalım. " diyormuş.

11. Mardinli olan Aziz Sancar, oranın cevizli sucuğunu çok seviyormuş.

Hatta ailesi de Amerika'ya cevizli sucuk gönderiyormuş.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
leman-sadiqova

Einstein ağzının tadını biliyorsun koçum

vlknsn

adamların yemek seçerken bile bilimsel dayanağı var

sifresini-unutan-davinci

Da vinci'nin en sevdigi yemek ne idi acaba?

alperen-a.kaya

Vejetaryen olmak en iyisi bence balık istisna olacak ama , işin kötü yanı şu düzenli et yiyen biri olarak şunu itiraf etmeliyim ki haftalık et oranı mı almayınca başıma ağrılar giriyor dişlerim kaşınıyor bayağı şartlı refleks olmuş kasabın önünden geçerken ağzım sulanıyor sabahın köründe insan kavurma ciğer falan yer mi yoksa et konvansiyonel olarak üretildiği için hayvanin yemine ne katıyorlarsa sigara gibi bağımlılık yapıyor acilen bırakmamız lazım bu alışkanlığı .

nigga.lover

Edison yediklerin boğazında kalsaydı keşke

Görüş Bildir