Merkez Faize Dokunmadı

 > 
14PAYLAŞIM
Merkez Faize Dokunmadı

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu-PPK yeni faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası faiz oranlarında hiçbir değişiklik yapmadı.

MB, politika faizini yüzde 8,25'te sabit tuttu. Merkez Bankası, yüzde 11,25 olan faiz koridoru üst bandını, yüzde 7,50 olan faiz koridorunun alt bandını değiştirmedi.

Bankaların gelecek borçlanma imkanı faizini yüzde 10,75'te tuttu.

ÖNLEMLER ENFLASYONA OLUMLU YANSIYOR

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Zayıflayan küresel talebe rağmen ihracat dengeli büyümeyi desteklemeye devam etmektedir. Yılın başında alınan makro ihtiyati önlemlerin ve para politikasındaki sıkı duruşun çekirdek enflasyon eğilimi üzerindeki olumlu etkileri gözlenmektedir” denildi.

PETROL FİYATI DÜŞÜŞ SÜRECİNİ DESTEKLEYECEK

Açıklamanın devamında, “Gıda fiyatlarındaki yüksek seyir ise enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Bununla birlikte, başta petrol olmak üzere düşen emtia fiyatlarının önümüzdeki yıl için enflasyonda öngörülen düşüş sürecini destekleyeceği değerlendirilmektedir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir