Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Melek Yatırımcılar vs Risk Sermayedarları

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Melek Yatırımcılar vs Risk Sermayedarları: Aralarındaki Farklar Neler?

Melek Yatırımcılar vs Risk Sermayedarları: Aralarındaki Farklar Neler?

Daha önce hiç uygulanmamış bir fikriniz var ya da hayata geçmiş bir projeye yeni bir bakış açısı katarak değerlendirmek istiyorsunuz. Fikrinizin yol haritasını çıkardınız, sunumunuz hazır. Projenize inanıyor ve başarısız olacağına dair tek bir şüphe duymuyorsunuz. Tek eksiğiniz size finansal destek sağlayacak birilerini bulmak. Başka bir ifadeyle, girişiminizi değerlendirip ona kaynak sağlayacak bir yatırımcı arıyorsunuz. Öyleyse girişimciliğin başlangıç noktasına hoşgeldiniz.

İsterseniz anlatmaya temelden başlayalım; yatırımcı, sermayesini riske ederek bir girişime destek veren kişiye denir. Bu desteği, aileniz ve arkadaşlarınızdan oluşan yakın çevrenizden bulabileceğiniz gibi profesyoneller aracılığıyla da edinebilirsiniz. Yarışmalar, kuluçka merkezleri, uluslararası fonlar bu desteği veren kurumlardan bazılarıdır. Yatırımın niceliği ve niteliği kapsamında öne çıkan iki adres ise melek yatırımcılar ve risk sermayedarlarıdır.

Melek Yatırımcı (Angel Funding)

Terim olarak yeni girişimlere riskli sermaye yatırımı yapan, biçimsel olmayan yatırımcılar şeklinden tanımlanan melek yatırımcılar girişime başlangıç evresinde destek olurlar. Girişimden yaptığı yatırım miktarıyla doğru orantılı hisse almakla birlikte genelde bireysel destek sunarlar. Ekonomik, sosyal ve kişisel sebepler, finansal faktörlerin yanı sıra yatırım kararlarını etkiler. Karar alma sürecine içgörülerini eklemekte sakınca görmeyen melek yatırımcılar exit’e (başarılı olan girişimden çıkış yapmak) kadar girişimin bir parçası olmayı tercih ederler.

Risk Sermayedarları (Venture Capital)

Yeni bir girişime ya da hayata geçtikten belli bir zaman sonra finansal desteğe ihtiyacı olan şirketlere yatırım yapan risk sermayedarları, birden çok paydaştan oluşur. Bir girişime yatırım yapmadan belirli bir zamanı fon toplamakla geçirirler. Karar alma süreçleri, aldıkları riskin tüm detaylarını değerlendirmekle geçer ve bu yüzden uzundur. Risk sermayedarları, belirli bir iş ağına oldukça profesyonel yaklaşırlar. Riski minimuma indirebilmek için yatırımlarını farklı girişimlere dağıtırlar. Yatırımdan bekledikleri geri dönüş diğer yatırım türlerine oranla daha net ve keskindir.

Melek yatırımcılar ve risk sermayedarları arasındaki farkları 4 başlık altında toplayabiliriz;

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Tercih
Görüş Bildir