Meclis'te Yine Darp ve Kaos: Kelepçeli Eylem Şiddetle Sona Erdi...

 > 
604PAYLAŞIM

Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, Meclis'teki anayasa 2. tur görüşmeleri sırasında kendisini Meclis kürsüsündeki mikrofona kelepçelemesi sonucu gergin anlar yaşandı. Nazlıaka'nın bir saatten fazla süren eylemi AK Parti'li kadın milletvekillerinin müdahalesiyle sonlandırıldı. Nazlıaka'ya yapılan müdahale sırasında kadın vekiller arasında kavga çıktı. Yaşanan arbedede bazı milletvekilleri yere düştü, yaralandı. Göğsüne darbe alan HDP'li Pervin Buldan, protez kolu çıkan CHP'li Şafak Pavey hastaneye kaldırıldı...

Genel Kurulda, anayasa değişikliği teklifinin görüşmesi öncesinde, HDP'nin talebi üzerine usul tartışması açıldı. Usul tartışmasının sona ermesinin ardından, Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, teklifin görüşmelerine geçti. 

Bu sırada Nazlıaka, söz talep etmeden, kürsüye gelerek, kendini bileğinden, kürsüdeki mikrofona kelepçeledi.

Bahçekapılı, Nazlıaka'yı kürsü ihlali yaptığı gerekçesiyle uyardı. Anayasa değişikliği teklifine tepki gösteren Nazlıaka, MHP Grubu'na yönelik, "vicdanınıza sesleniyorum" diyerek, MHP'nin teklife destek vermemesini istedi.

Oturuma ara verildi

Bahçekapılı, Aylin Nazlıaka’nın kendisine söz verilmeden kürsüye geldiğini belirterek, oturuma ara verdi. Nazlıaka’nın kelepçeli eyleminin ardından Meclis’te tartışma yaşandı.

Aranın ardından oturumu açan Bahçekapılı, Nazlıaka’nın eyleminin devam etmesi üzerine oturuma tekrar ara verdi.

Al Jazeera Türk muhabiri Gonca Şenay, Meclis'teki kelepçeli protestoya ilişkin yaşananları şu şekilde paylaştı👇

MHP Grubu'na seslendi: "Nasıl oy vereceksiniz?"

HDP'li vekiller de Nazlıaka'nın yanına gelip konuştu

Kendisiyle görüşüp eylemi sonlandırmasını isteyen AK Parti'li vekillere demokratik hakkını kullandığını söyledi

Eski Aile Bakanı Sema Ramazanoğu da Nazlıaka ile görüşüp eylemini sonlandırmasını istedi fakat durum değişmedi

Aylin Nazlıaka kürsüden çıkarıldı. Meclis'te arbede yaşandı...

Kadın vekiller arasında çıkan kavgada CHP'li Şafak Pavey yere düştü

Kavgadan kareler objektiflere böyle yansıdı

Nazlıaka'nın elindeki kelepçe Meclis'te görevli polislerce çıkarıldı

Kelepçeyi hediye etti...

Nazlıaka: "Cumhuriyetin altına dinamit koyan yasaya MHP’nin 'evet' demesine gönlümüz razı olmuyor"

Yaptığı eylemle iki amacının olduğunu söyleyen Nazlıaka, “Birisi eylem hakkımı kullanarak MHP milletvekillerine seslenmekti. Son dönemlerde MHP seçmeni tarafından ciddi telefonlar ve e-postalar ve sosyal medya mesajları alıyorum. Cumhuriyetin altına dinamit koyan yasaya MHP’nin evet demesine gönlümüz razı olmuyor. Sözüm ‘hayır’ değil ‘evet’ diyecek olan vekilleredir. Onun için kürsüden başta Bahçeli olmak üzere tüm MHP’lilere seslendim. Onlara tarihimizi hatırlatmaya çalıştım. Sayın Bahçeli ile göz göze gelerek bunu ifade ettim. İçinde bulunduğumuz süreç kritik bir süreç. Yaptığım, samimi bir eylem, demokratik bir haktı. Sonuna kadar devam ettirmek konusunda kararlıydım. Hem zihinsel, hem bedensel olarak uzun saatler sürebilir diyerek tedbirli davrandım. AKP’nin kadın vekilleri tarafından saldırıya uğradım. Kollarım arkadan tutuldu ve çekiştirdiler. İlknur İnceöz’ün getirmiş olduğu tornavida ile kelepçeyi açmayı denemesi, sonra mikrofonları bir arada tutan bağlantıları sökmesiyle bileklerim serbest kalmış oldu. Amaç hasıl olmuştur. Hep birlikte cumhuriyet ve Meclis'e kelepçe vuracak olan bu yasaya hayır demeliyiz." dedi.

Şafak Pavey: “Gözleri dönmüş şekilde hepimize saldırdılar"

Pavey ise yaşananlar sonrasında şu açıklamayı yaptı:

“Gözleri dönmüş şekilde hepimize saldırdılar. Bu saldırı Anayasa geçtikten sonra bizlere yapacaklarının ayak izlerini gösteriyor. Ben kürsünün oradaydım. AKP Antalya milletvekili Gökçen Özdoğan Enç önce vurmak istedi. Araya HDP vekili Burcu Çelik Özkan girdi. Onun saçlarını çektiler. Enç, beni itti, yere düştüm. Diğer vekili saçından sürüklediler. Gözleri dönmüş gibi hepimize saldırdılar. Zaten görüntülerde de bunları göreceksiniz” diye konuştu.

HDP'li Burcu Çelik Özkan kopan saçını Adalet Bakanı'na gösterdi

Olaylar yatıştıktan sonra Genel Kurul'a tekrar gelen HDP'li vekiller yaşananlara sert tepki gösterdi. Olaylar sırasında saçının AK Parti Antalya milletvekili Gökçen Özdoğan Enç tarafından çekildiğini söyleyen HDP milletvekili Burcu Çelik Özkan elindeki bir tutam saçı Adalet bakanı Bekir Bozdağ'a göstererek 'Bunu milletvekiliniz yaptı. O kadın buraya gelecek' dedi.

Aradan sonra başlayan oturumda söz alan HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da, HDP milletvekili ve TBMM Başkanvekili Pervin Buldan'ın, Aylin Nazlıaka'yı ikna etmek için orada bulunduğu sırada itilerek yere düşürüldüğünü ve Gökçen Özdoğan Enç tarafından yerde göğsünden tekmelendiğini söyledi.

Göğsüne darbe alan HDP'li Pervin Buldan hastaneye kaldırıldı

Kavga sırasında protez kolu çıkan CHP'li Şafak Pavey de hastaneye kaldırıldı

Kavgaya karışan AKP Parti'li Gökçen Özdoğan Enç de hastaneye kaldırıldı

Enç, hastanedeki tedavisinin ardından yeniden Meclis'e geldi...

Kavganın gölgesinde kaldı: Peki ikinci tur görüşmelerinin ikinci oturumunda hangi maddeler kabul edildi?

8, 9, 10 ve 11. maddeler kabul edildi.

BBC Türkçe'nin derlemesine göre, bu maddelerde öngörülenler şöyle:

8. madde cumhurbaşkanına "yürütme yetkisine ilişkin konularda" cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarma yetkisi verecek. Cumhurbaşkanı, devlet başkanı sıfatına sahip olacak ve milli güvenlik politikalarını belirleyerek, gerekli gördüğü tedbirleri alabilecek.

9. madde cumhurbaşkanı hakkında soruşturma açılması teklifin 600 sandalyeli Meclis'te 301 vekil tarafından verilmesi gerektiğini, soruşturma teklifinin 360 vekil tarafından kabul edilmesi gerektiğini ve cumhurbaşkanının yargılanmak üzere Yüce Divan'a gönderilmesi için 400 vekilin evet oyu vermesi gerektiğini düzenliyor. Maddeye göre cumhurbaşkanı, görevi bittikten sonra da görev döneminde işlediği suçlara ilişkin yalnızca böyle yargılanabilecek.

10. madde cumhurbaşkanına dilediği sayıda cumhurbaşkanı yardımcısı atama yetkisi verecek. Cumhurbaşkanı yardımcıları için aranan tek şart milletvekili seçilme kriterine uymaları olacak. Cumhurbaşkanının yurtdışında olması veya yaşamını yitirmesi durumunda makama vekalet edecek cumhurbaşkanı yardımcıları ile bakanların yargılanması için 9. maddedeki sürecin aynısı işleyecek.

11. madde, Meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aynı günde 5 yılda bir yapılmasını sağlayacak. Maddeye göre cumhurbaşkanının Meclis'i istediği zaman feshetme yetkisi olacak. Bu durumda cumhurbaşkanlığı seçimi de aynı anda yenilenecek. Meclis'in iki seçimi birden yenilemesi için ise vekillerin beşte üçünün (600 vekilin 360'ı) oyu gerekecek. Mevcut cumhurbaşkanı ikinci dönemindeyken Meclis seçimleri yenilerse cumhurbaşkanı 2 dönem sınırına takılmadan bir kere daha aday olabilecek.

Nazılıaka'nın 'kelepçeli protestosu' sosyal alemde de gündem. Eylemi destekleyenler de var anlamsız bulup eleştirenler de

Nazılıaka'nın 'kelepçeli protestosu' sosyal alemde de gündem. Eylemi destekleyenler de var anlamsız bulup eleştirenler de
Nazılıaka'nın 'kelepçeli protestosu' sosyal alemde de gündem. Eylemi destekleyenler de var anlamsız bulup eleştirenler de

Protesto Ekşi Sözlükte'de tartışılıyor 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir