Manastırlardaki Esrarengiz Karışım: Tanrı, Alkol ve Hint Keneviri

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Avrupa'daki bazı ülkelerde ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki eyaletlerde Hristiyan din insanları, manastır ve destek oldukları yardım projeleri için alkol ve kenevir üretiminden gelir elde ediyor. Fransa'nın Chartreuse Dağları'nda yer alan manastır bunlardan biri. 

Katolik rahipler burada dağ ile aynı ismi taşıyan Chartreuse likörünü üretiyor. Araştırmalara göre ise likörün geçtiğimiz yıl 1,5 milyon şişe satıldığı belirtiliyor.

California'da esrar üretimi yapan rahibeler

Carthusian geleneğinden gelme bu rahipler tefekkür ve dua etmek için dış dünya ile bütün bağlarını koparmış.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; burası aynı zamanda çok dünyevi bir ürünün, Chartreuse adıyla bilinen ve 1605'ten bu yana yapılan sert bir likörün üretim yeri.

Üstelik Grande Chartreuse manastırı rahipleri bu alandaki tek örnek değil. Birçok dini kurum eskiden beri ekonomik ve tıbbi nedenlerle alkol üretmiştir.

130 çeşit bitki ve çiçeğin kullanıldığı likörün tarifi gizli tutuluyor

Geçen yıl 1,5 milyon şişe Chartreuse marka likör satıldığı söyleniyor. Şişesi 50 dolara satılan bu içkiden elde edilen gelir manastıra ve onun desteklediği yardım projelerine harcanıyor.

Chartreuse yapımı için 130 farklı bitki ve çiçek kullanılıyor. Ama içkinin tarifi ve yıllandırma süreci gizli tutuluyor.

Sadece üç rahip bitki karışımını hazırlıyor ve içeriğini kimsenin görmeyeceği şekilde dışarıdaki damıtma tesislerine gönderiyor.

Bu kadar seri bir üretimin yapıldığı yerdeki malzemeler hükümetin dikkatini bir noktaya çekiyor: Güvenlik

Damıtma tesisi ise 15 mil uzaktaki bir köyde. İlk damıtma 1840'ta manastırda yapılmış. Ama üretim artışıyla gürültü de artıp rahiplerin tefekkürü sekteye uğrayınca sonraki yıllarda birçok işlem uzaklara taşınmış. 2018'de yine taşınması planlanıyor.

"Hükümet bir şeylerin patlaması halinde bütün köyün havaya uçacağını söylüyor" diyor Perrin.

Damıtma işinde birkaç insan çalışıyor, ama rahipler bilgisayar yoluyla bazı işlemleri uzaktan kumanda edip ısı ayarı yapabiliyor ya da tüm üretimi durdurabiliyor.

Almanya'nın Münih kentindeki manastırda ise tercih biradan yana

Münih'in güney batısındaki Andechs manastırında ise Benedikt rahipleri 1455'ten bu yana yine kendi adlarını taşıyan bir bira üretiyor.

Biranın ağır yürüyen mayalanma süreci rahiplerin yaşam tarzına uygun. "Kaliteli ürün elde etmek için zaman gerekir" diyor manastırın halkla ilişkiler müdürü Martin Glaab.

Manastırı her yıl yaklaşık bir milyon kişi ziyaret ediyor ve 10 milyon litre bira satılıyor

Peki bu tür içkilerin popüler hale gelmesinin nedeni ne?

Küresel piyasa araştırmaları grubu Mintel'de gıda ve içecek uzmanı Beth Bloom'a göre bunun nedeni, insanların hazır gıdaya artık şüpheyle bakması ve yiyip içtiği şeylerin nereden geldiğini ve nasıl yapıldığını bilmek istemesi.

"Biranın manastırda uzun yıllar boyunca süzülüp gelen bir geleneğe bağlı olarak üretiliyor olması onu özel bir ürün haline getiriyor. Tüketiciler de böyle bir sürecin parçası olmak istiyor."

California'da uygulama ise Avrupa'daki örneklerden biraz farklı

California'nın Merced bölgesindeki bir çiftlikte rahibeler tedavi amaçlı ilaç yapımında esrar üretiminde kullanılan hint keneviri bitkisinden yararlanıyor.

Bu bağımsız tarikat 2015'te Rahibe Kate Meeusen tarafından kuruluyor. Tarikatta üretim ayın hareketlerine göre ayarlanıyor. Kadınlar manastırın mutfağında ilaçları hazırlarken dua edip meditasyon da yapıyorlar.

Hint keneviri bitkisi uyuşturucu özelliği olmayacak şekilde kullanıldığı için ilaçların üretimi ve ihracatı yasalara uygun şekilde yapılıyor.

Rahibelerin, esrardan elde ettiği kazanç geçtiğimiz yıl 60 bin doları bulmuş

Hint keneviri ekimi nedeniyle belediye rahibeleri başka bölgelere kaydırmak istemiş, ama direnmiş rahibeler.

Sağlık sorunları nedeniyle bu yağı kullananlardan biri "Şu dünyada sizi rahatsız edecek çok şey var, ama bu yağın onlardan biri olduğunu sanmıyorum" diyor.

Makalenin İngilizce aslını BBC Capital sayfasında okuyabilirsiniz

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriFransaTercihUyuşturucukadınlartarifi
Görüş Bildir