Görüş Bildir
Haberler
Mahmur'da 'Çatışmalar Yeniden Başladı'

Mahmur'da 'Çatışmalar Yeniden Başladı'

adem kara
08.08.2014 - 14:48

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Kürt güçlerle Mahmur'daki çatışmalarının bu sabah saatlerinde yeniden başladığı bildirildi.

Fırat Haber Ajansı dün geri çekilen Peşmerge ve PKK kuvvetlerinin bugün yeniden bir araya gelerek bölgede IŞİD güçleri ile yeniden çatışmaya başladığını duyurdu.

Ajans çatışmaların ağır silahlarla yürütüldüğünü söylüyor.

PKK'nın silahlı kanadı HPG dün internet sitesinden yaptığı açıklamada, 'Alanda bulunan güçlerimiz kendi başına bir savaş planını geliştirmeyecek, KDP ve YNK Peşmergelerini destekleyeceklerdir' demiş ve 'alandaki Peşmerge güçleri öğlen saatlerinden sonra geri çekilmeye başlamışlardır. Bu durumda alanda bulunan güçlerimizde geri çekilme pozisyonuna girmişlerdir' diye eklemişti.

Anadolu Ajansı ise Şengal dağlarına kaçan Ezidilerden 51'inin helikopterler yardımı ile kurtarıldığını duyurdu. Duhok'tan bildiren ajans, karadan istenen güvenlik koridoru oluşturulamdığı için kurtarma operasyonunun helikopterlerle gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Kurtarılan 51 kişi Duhok'un Batel ilçesine getirildi.

Ajansa konuşan Ezidilerden 20 yaşındaki Hıtba Halit, 'Yaşlılar, tepelere çıkamadılar. Alçak ve çukur noktalara kaldıkları için helikopterler, onları alamıyor. Dağda kalırken en büyük sıkıntıyı çocuklarımız yaşadı. Kayalıklardaki pis ve çamurlu suları onlara içirmek zorunda kaldık. Ama başka ailelerden açlıktan ve susuzluktan ölen çocuklar oldu. Anne ve babalar, çocuklarını gömemediler bile. Ölülerimiz, gözlerimizin önünde duruyordu' dedi. IŞİD Suriye'de askeri üs ele geçirdi

Bu arada Fransız Haber Ajansı AFP IŞİD'in Suriye'nin Rakka kentinde bulunan Suriye ordusuna ait bir askeri üssü ele geçirdiğini duyurdu. Ajansın haberi Suriye İnsan Hakları Gözlem Grubu'nun verdiği bilgiye dayanıyor.

Ajansın haberinde gözlem grubunun başkanı Rami Abdülrahman, IŞİD 'şiddetli savaş ve üçlü intihar saldırısının ardından Tugay 93'ü ele geçirdi' diyor.

BBC Türkçe

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın