Görüş Bildir
Haberler
Çavuşlu Halkının Çığlığına Kulak Ver: Çöp Tesisi İçme Suyunu Zehirliyor, Deredeki Balıklar Ölüyor!

etiket Çavuşlu Halkının Çığlığına Kulak Ver: Çöp Tesisi İçme Suyunu Zehirliyor, Deredeki Balıklar Ölüyor!

Emre Ordu
25.08.2017 - 19:10 Son Güncelleme: 26.08.2017 - 16:59

Giresun’un Görele İlçesi Çavuşlu Beldesinin halkı, bölgede bulunan çöp depolama tesisinin sularının içme suyuna karışması nedeniyle oldukça mağdur durumda. Tesisin kaldırılması için uzun süredir mücadele ettiklerini söyleyen yöre halkı, atık suları nedeniyle Çavuşlu Deresi’nde balıkların öldüğünü, hastalıkların baş gösterdiğini ve geçim kaynaklarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya bulunduklarını belirtiyor. Mahkemenin ÇED iptal kararıyla kapatılan tesis, Giresun Valiliği tarafından verilen “ÇED gerekli değildir” kararıyla yeniden faaliyete başladı. Çavuşlu halkının tek isteği, yetkililerin çağrılarına kulak vermesi...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yeşilgazete'den Merve Damcı'nın haberine göre, yöre halkı dereye karışan çöp suyu nedeniyle en büyük geçim kaynaklarından meşhur Çavuşlu Ekmeği’ne yönelik ilginin azalmasıyla da zor günler geçiriyor. Zehirli su nedeniyle Çavuşlu’da sağlık problemlerinin baş gösterdiğini anlatan Çavuşlu bölge halkından Murat Özarslan, tesisin faaliyetlerinin durdurulması için yetkili mercilere başvurduklarını ama 2 bin 300 bin nüfuslu beldenin tüm su ihtiyacını karşılayan kaynağın kirletilmesinin önüne geçemediklerini söylüyor.

“Vahşi bir depolama yapılıyor”

“Vahşi bir depolama yapılıyor”

Özarslan, “Yaşananların 8 yıllık bir geçmişi var ama rahatsızlığımız son 2 yıldır çok daha fazla artmış durumda. Tesis kanunsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyor. 

AK Parti Giresun milletvekili Cemal Öztürk dün bölgeyi ziyaret etti. Çöp tesisinin kötü bir durumda olduğunu, bölgede vahşi bir depolama yapıldığını, durumu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na aktaracağını söyledi.

Tesis duvarının altında döşenen kaçak bir boru ile dereye çöp sularının akıtıldığını belgeleyen Özarslan, beldede yaşayan 6 kişilik bir ailenin çocuklarının alerjik bir rahatsızlık geçirerek tedavi altına alındığını anlattı.

Tesis duvarının altında döşenen kaçak bir boru ile dereye çöp sularının akıtıldığını belgeleyen Özarslan, beldede yaşayan 6 kişilik bir ailenin çocuklarının alerjik bir rahatsızlık geçirerek tedavi altına alındığını anlattı.

Çavuşlu Belediyesi’nin ÇED gerekli değildir raporuna istinaden Samsun Bölge mahkemesine çalışmaların durdurulması ve tesisin kapatılması için açtığı dava sürüyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Çöp tesisinin önünde çekilen bu görüntüde atık sularının dereye karıştığı görülüyor 👇

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

Çavuşlu halkının tüm itirazlarına rağmen Katı Atık Bertaraf Tesisi 2015 Kasım ayında katı ve sıvı atık kabulüne başlayarak düzenli depolamaya geçmişti. Yaklaşık 3 ay faaliyete devam ettikten sonra 2016 Şubat ayında Ordu İdare Mahkemesi’nin ÇED iptal kararıyla Çavuşlu Belediyesi tarafından mühürlendi. Giresun Valisi Hasan Karahan’ın talimatıyla jandarmanın yoğun güvenliği altında 2 gün sonra mühür fekki yaptırarak tesisi yeniden açıldı. Ancak Mahkeme kararına göre ÇED raporundaki eksiklikler giderilmediği için tesis faaliyete geçemedi.

Valilik yetkilileri “ÇED gerekli değildir” diyerek çalışma izni verdi

Valilik yetkilileri “ÇED gerekli değildir” diyerek çalışma izni verdi

2017 Nisan ayında tesise Giresun Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından “ÇED gerekli değildir” kararı verildi. Bağlı Belediyelere gönderilen talimatta 11 Nisan 2017 tarihinden itibaren çöplerin Çavuşlu Katı Atık Bertaraf tesisine götürülerek dökülmesi tebliğ edildi. Ancak referandum sürecinde olunduğu için çöp alımına 16 Mayıs tarihinden itibaren başlandı. Bölgede halk tesisin açılmaması için birçok eylem yapmış,  500 kişilik grup kolluk kuvvetleri ile karşı karşıya kalarak “Çöpe Hayır, Oy Verdik Çöp Verdiler, Vali Kanunsuz İş Yapma’ diyerek Vali Karahan’ı protesto etmişti.

Çavuşlu halkı tesisin kapatılması için sosyal medya üzerinden #cavuslucoplukolmasin başlıklı hashtag ile kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
266
116
62
12
11
9
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ali Dmr

Ulan neredeyse her gün zibilyar tane aymazlıkla, ahlaksızlıkla, yolsuzlukla karşılaşıyoruz. Türkiye, Dünyanın meslek lisesi mi kardeşim?! Sıçın batırın ne v... Devamını Gör

alpkan34

üstadım bunlar nasıl cümleler bravo...

sinan

son seçim sonuçlarına baksan yüzde 60 akepe çıkmıştır. ondan sonra ağla.

oktay

görele % 58,3 :)

alpkan34

diktatörlük oylanıyor dediğimiz zaman %58 verdiniz...daha iyi günleriniz...