Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Londra'dan Paris'e! Dünya'nın Dört Bir Yanında Kendinizi Evinizde Hissedeceğiniz Türk Mahalleleri

7PAYLAŞIM

Yurt dışına gittiğinizde en çok özlediğiniz şeyleri bir düşünün, kimi zaman acılı bir lahmacun, kimi zaman bir merhaba duymak... Ancak bazı yerler var ki kilometrelerce ötede de olsa sizi sanki memleketinizde hissettirecek! İşte yurt dışında Türk popülasyonunun yüksek olduğu, memleket havası alabileceğiniz yerler!

Kreuzberg, Berlin - Almanya

Yaklaşık 5 milyonluk Türk nüfusu ile bu listeye ismini ilk yazdıran ülke, tahmin edilebileceği gibi Almanya. 1960'lı yıllarda Türkiye'den yoğun göç alan Almanya'da pek çok Türk mahallesi bulunuyor. Bunlardan en meşhurlarından biri Berlin'in Kreuzberg semti. 'Küçük İstanbul' olarak anılan Kreuzberg'de her köşe başında bir Türk'e ve Türk mağazasına rastlamak mümkün.

Schaerbeek, Brüksel - Belçika

www.wikizeroo.net

Belçika'nın başkenti Brüksel'in Schaerbeek semti de Türklerin ağırlıklı yerleştiği yerlerden biri. Hatta buraya da 'Küçük Anadolu' lakabı takılmış. Belçika'nın genelinde yüksel bir Türk popülasyonu var. Afyon'un Emirdağ, Konya'nın Kulu, Ankara'nın Haymana gibi ilçelerinden çok fazla insanın göç ettiği Belçika'da 250 bin civarı Türk yaşıyor.

Green Lanes, Londra - İngiltere

2011'de yapılan bir çalışmada Birleşik Krallık'ta Türk nüfusunun 500 bin civarında olduğu saptanmıştı. Bunların büyük çoğunluğunu da Kıbrıs Türkleri oluşturmakta. Green Lanes, Londra'ya bağlı bir semt ancak gittiğinizde her köşebaşında Türkiye'den esintiler taşıyan dükkanlara rastlayabilirsiniz. Green Lanes'te İngiltere çapında üne sahip Türk restoranları mevcut.

Saint-Denis, Paris - Fransa

Saint-Denis, Paris'in meşhur Türk mahallesi. 1 milyon civarında Türk'ün yaşadığı Fransa'da Paris, Calais, Lille, Roubaix, Lyon, Alsace Strasbourg, Lorraine ve Marsilya gibi şehirlerde de etkin şekilde bulunuyor. Genel olarak pek çok farklı milletten insanın yaşadığı Sanit-Denis'de Türkler de yoğunlukla yaşıyor ve çalışıyor.

Viyana, Avusturya

2001'de 183,445 Türk'ün yaşadığı bilinen Viyana'da şu anda 200-300 bin arasında Türk olduğu tahmin ediliyor. 50 bin civarında nüfusu ile Viyana en fazla Türk'ün yaşadığı kent.

Paterson, New Jersey - Amerika

Amerika'da Türk nüfusunun yoğunlukta olduğu yerlerin başında New Jersey geliyor. Özellikle Paterson'da, sokakta yürürken kendinizi memleketinizde hissedeceğiniz söylenir. Ayrıca görünen o ki yemeklerimizle burayı da fethetmişiz. Pek çok Türk restoranına rastlayabilir, memleket yemeklerinize hasretinizi giderebilirsiniz!

Rotterdam, Hollanda

Hollanda nüfusunun %2.5'ini Türkler oluşturuyor, hesaplamalara göre 400 binden fazla Türk Hollanda'nın çeşitli şehirlerinde yaşamını sürdürüyor. 42 bin civarında Türk'ün yaşadığı Rotterdam ve Amsterdam'da nüfusun yaklaşık %7'si Türk. 

Tabii hepsi bu kadar değil, daha pek çok yerde Türkiye'den esintiler bulabileceğiniz semtler ve mahalleler var. Peki sizin bildiğiniz, Türklerin ağırlıklı yaşadığı yerler var mı? Ya da yukarıdaki şehirlere yolunuz düştü mü? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
quatro

Kreuzberg de neredeyse almanca hiç konuşulmuyor:) ben manavın gel abla gel diye bağırdığna şahit olmuştum...

domalt-trump

Yurtdışına giden bir Türk neden Türk mahallesinde yaşar? Türk mahallesinde yaşamak istiyordun madem, neden Türkiye'deki mahallenden çıktın? Türkiye'deki mahallenden çıktın madem, neden yine Türk mahallesine gittin? Kafamda deli sorular.

geciciex

ya bunlar şey ben kendi kültürümden kopamıyorum diğer insanlarala kaynaşamıyorumda ama ülke şartları da berbat geçinemiyorum ne yapam başka ülkede türk mahallesine taşınam... yoksa Türkiyeden çıkıp Tük mahallesinde yaşanmaz :)

domalt-trump

İşyerinden elemanın biri Londra'ya gitti. Ne yedin, ne yeniyor Londra'da? dedim. Bilmem ben yine dönerciye gittim, dedi. :)

geciciex

al işte :):) ben olsam neresi meşhur araştırı gider değişik bir şeyler yaparım bende gidemiyorum kur farkı sarsıyor :):)

ntyz

Vatanseverlik çok güzel bir şey fakat bunu vatanında yaparsan daha anlamlı ve gerçek olur. Elin ülkesine gidip çift pasaport alıyorsun, hem yaşadığın ülke için ( vergisini ödüyorsan normali bu zaten ) hem kendi ülken için oy kullanıyorsun. Yaşadığın ülke de sol partilere oy veriyorsun, sadece senede bir tatile geldiğin ülkenin seçimlerinde de sağ partiye oy verip TR de yaşayan insanların hakkına girmiş oluyorsun. Birde yaşadığın ülkedeki oturduğun mahalleye TR bayrağı asıp vatansever oluyorsun. Ne güzel iş yavvvv. Çoğunuz yaşadığınız ülkenin medeniyetini TR ye geldiğinizde överken, bizler de o medeniyete hala nasıl ayak uyduramadığınızı anlamakta güçlük çekiyoruz. Biz Suriyeli'lere kızmıyor muyuz, dükkan tabelasını Arapça yaptı, yılbaşında kent meydanında Suriye bayrağı açtı diye?? Siz neden yapıyorsunuz bunları? Bu sözlerim elbet bütün gurbetçileri kapsamıyor tabiki.

eurus

Sondaki soruya istinaden; "Tehlikenin farkında mısınız? Çağdaş bir toplum olma yolunda hepimizin umudunu kıran 13 karanlık zihniyet" adlı içerikten geliyorum. Eğer yurtdışına çıkarsam o mahallelerden geçmeyi istemiyorum.

quatro

o mahalleler de sen gel diye kucak açmıştı zaten aq...

Görüş Bildir