Kurtulmuş: 'Türkiye'yi Sonu Belli Olmayan Maceraya Atmayız'

 > 
29PAYLAŞIM

Rusya'nın, Türkiye'nin YPG'ye yönelik top atışlarını BM Güvenlik Konseyi'ne taşıyacağı açıklamasına hükümetten yanıt geldi. Numan Kurtulmuş, "BM Güvenlik Konseyi'ne asıl taşınması gereken Azez'de hastanenin vurulması" dedi. Rusya'nın saldırılarını "katliam ve savaş suçu" olarak eleştiren Kurtulmuş, ABD ve Rusya'ya eğer barış konusunda samimilerse Suriye'de uçuşa yasak bölge ilan etmeleri çağrısında bulundu. Kurtulmuş, Türkiye'nin Suriye'de 'sonu belli olmayan bir maceraya atılmayacağını' da belirtti.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamada bulundu. Türkiye'nin ulusal güvenliğini koruduğunu belirten ve Rusya'nın hava saldırılarını kınayan Kurtulmuş, Rusya ve ABD'ye eğer samimilerse Suriye'de uçuşa yasak bölge ilan edilmesi çağrısı yaptı.

Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Suriye'deki gelişmelerin yakınen takip edildiğini ve daha fazla masum insan kanının akmamasını istediklerini belirtti. Kurtulmuş, Rusya'nın şu ana kadar 5 bini aşkın sorti yaptığını ve bu bombaların yüzde 90'ının sivillerin ve "özgürlük muhaliflerinin" üzerine atıldığını söyledi.

"Rusya'nın saldırıları alenen bir katliam ve savaş suçu"

"Rusya'nın bu saldırıları artık alenen bir katliam ve savaş suçuna bürünmüştür" ifadesini kullanan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Türkiye'ye Suriye sınırlarından PYD ve IŞİD unsurlarından açılan ateşlere Türkiye'nin karşılık vermesi de Türkiye'nin ulusal çıkarlarını korumasının gereğidir. Türkiye'nin burada kendisine karşı saldırganlık yapan gruplara karşı kendisini korumak istemesini Rusya'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) şikayet etmesi çok anlamlı değil. BMGK'ya asıl getirilmesi gereken konu, dün Rusya'nın hastaneye yaptığı gibi saldırılardır. Ama maalesef BMGK öyle bir yer ki kimin gücü varsa onun sözünün geçtiği bir yer. Onun için BMGK ne Suriye ne Ukrayna ne de dünyanın başka bir yerindeki krizi çözebiliyor. Üzülerek ifade ediyorum BM sadece temenni de bulunan bir uluslararası kuruluş haline getirilmiştir."

Türkiye'nin PYD'ye Müdahalesi BMGK'de Görüşülecek - onedio.com
Türkiye'nin PYD'ye Müdahalesi BMGK'de Görüşülecek - onedio.com

ABD ve Rusya'ya Suriye'de uçuşa yasak bölge ilanı çağrısı

Birleşmiş Milletler'in (BM) itibarını korumanın, BM'yi oluşturan milletlerin ortak sorumluluğu olduğunu ifade eden Kurtulmuş, "Hadi bakalım Amerika ve Rusya eğer samimiyseniz buyrun BM'ye birlikte gidin ve 'Bu bölgeler uçuşa yasak bölgedir' deyin. Avrupa'da barış masaları kuruyorsanız, burada da uçuşa yasak bölgeler ilan edin ve barış masalarını güçlendirin. Hem BMGK masasında gücü olanın her türlü katliamı yapabileceği zemini oluşturacaksınız hem de barış masaları kuracaksınız" dedi.

Kurtulmuş, Suriye'deki sorunun çözülememesi ve duyarsız kalınması halinde çatışmaların daha uzun vadeli başka çatışmaları tetiklemesinin de muhtemel olduğu uyarısında bulundu.

"Türkiye'yi sonu belli olmayan bir maceraya atmayız"

Kurtulmuş, "Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki Türkiye'nin bütün ulusal çıkarlarını koruyacak her türlü tedbiri alıyoruz, her türlü hazırlığımızı yapıyoruz. Ama sonuçta biz Türkiye'nin, sonu belli olmayan hiçbir maceranın içerisine atılmasına razı olmayız. Denge içerisinde, basiret içerisinde, feraset içerisinde bu bölgedeki bütün gelişmelerin nereye doğru evrildiğini bilen bir anlayışla Türkiye'nin hem milli egemenliğini koruma konusundaki kararlılığımızı koruruz hem de Türkiye'nin bir maceranın içerisine atılmasını da istemeyiz" dedi.

İsrail'le anlaşma: "Görüşmeler sürüyor"

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Kurtulmuş, bir soru üzerine İsrail'le anlaşma konusunda Türkiye'nin ileri sürdüğü üç şart bulunduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

"Birincisi İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi. Bu 2 yıl önce gerçekleşti. İkincisi, Mavi Marmara şehitlerine tazminat ödenmesi. Bununla ilgili görüşmeler devam ediyor, belli bir noktaya gelindiğini biliyoruz. Üçüncüsü ise, en az bu ikisi kadar önemli olan Gazze'ye olan ablukanın kaldırılmasıdır. Bu maddelerin tümü bizim için önemli konulardır. Türkiye'nin bu üçüncü madde konusundaki fikri de sarihtir. Bunlar üzerinde bir uzlaşı çıkarsa, dolayısıyla anlaşılmış olur, bu kamuoyuna açıklanır. Şu anda bu görüşmeler sürüyor."

CNN Türk ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir