Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kullandığınız Otomobil Markasının Adının Aslında Ne Anlama Geldiğini Hiç Düşündünüz mü?

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Otomobiller hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Kimilerimizin ihtiyacı, kimilerimizin ise en büyük tutkusu. Otomobillerle bu kadar içli dışlı iken, kullandığınız otomobilin markasının adının aslında ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü? Sizleri, Doç. Dr. Kerim Demirci'nin ''Oksford'un Öküzü'' isimli kitabından derlediğimiz şaşırtıcı içeriğimizle baş başa bırakıyoruz. Bakalım kullandığımız otomobil markaları ne anlama geliyormuş?

1. Audi

"Audi"nin anlamı Latince "dinle, işit" demekmiş.

2. Honda

Japoncada hon kelimesi "orijinal" demekmiş da ise pirinç tarlası. İkisi birleşmiş ve "orijinal pirinç" tarlası anlamındaki "Honda" kelimesi oluşmuş. İnsanlar bunu soylarının adı olarak kullanmışlar. Firmanın kurucusu Soichiro beyefendi de Honda olan soyadını firma adı yapmış.

3. Porsche

İnternette yazılanlara bakılırsa Alman markası Porsche’nin ismi firmanın kurucusunun soyadından kaynaklanıyor. Almancaya Slav dillerindeki "Boris" isminden geçmiş. Lakin Slavlar da bunu muhtemelen Kıpçak Türkçesindeki "börü" (kurt) kelimesinden almışlar. Bazılarıysa Porsche ismini Hint-Avrupa kökenli "pars/bars" kelimesine dayandırmakta. 
Madem kökende bir netlik yok biz Türkçe "börü" kelimesinde karar kılalım. "Porsche" markası bizim değil ise de ismi bizden olsun, nasıl fikir?

4. Hyundai

Bir Kore firmasının ismi olan "Hyundai" kelimesine gelince o da Korecede "modernite, modernlik" vs. demekmiş.

5. Nissan

Japon otomobil firması "Nissan"ın ismi "Nihon" (Japon) ve "Sangyo" (endüstriler) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiş. Nissan firmasının adıyla bizim nisan ayının bir bağlantısı yok. Ay ismi olan "nisan" ismi Akadca olup "taze ürün, turfanda mahsul" anlamlarında.

6. BMW

BMW markasının ismi "Bayerische Motoren Werke "kelimelerinin kısaltmasıdır. Kelime kelime çevirisini yapacak olursak "Bavyera Motor İşleri" anlamı taşıyor. Buna "Bavyera Motor Sanayii" demek de mümkün.

7. Mercedes

Dünyanın Alman menşeli en meşhur otomobil firması "Mercedes"in ismi Fransızca'da "teşekkür etmek" olarak bildiğimiz "mersi" (<merci mercy) kelimesiyle aynı kökten geliyor. Avrupa dillerinde farklı versiyonları olan kelimenin "nezaket, zarafet, merhamet, teşekkür "vs. anlamları var. İnsanların çoğu bu ismi yalnızca Alman firma ile özdeşleştirse de bilhassa İspanyol kökenli vatandaşlar "Mercedes" kelimesini yukarıdaki saydığımız kelimelerin çoğul anlamıyla kadın ismi olarak kullanmakta.

8. Volvo

Volvo İskandinav markası. "Volvo" daha çok ağır iş makineleri üreten İsveç kökenli bir firma. Latince "volvere" (yuvarlanma) kelimesinin çekimli hali olan "Volvo" anlam itibariyle "dönüyorum, yuvarlanıyorum" vs. demek. Yuvarlanma anlamındaki bir kelimenin firma adı olarak kullanılması işleme,
"çalışma, durmama" gibi çağrışımlarla yapılmış olması gerekir.

9. Volkswagen

"Volkswagen" kelime olarak "__halkın arabası" anlamına geliyor. Volk "halk, avam, sıradan, ahali", wagen "araba, taşıyıcı". Trende lokomotifin arkasına dizilen bölüm olarak bildiğimiz "vagon" da "wagen" ile aynı köktendir. Arabaların "halk için" olmasından dolayı Honda firmasının ürettiği "Civic" de "halk" demektir. "Sivil" kelimesiyle aynı kökten geliyor. Kelimeye geri dönersek "volk" kelimesi "folklor" (halkbilim) kelimesindeki folk ile aynıdır.

10. Toyota

Kesin olmamakla birlikte "Toyota" kelimesinin "toyo" kısmı "bereketli, bol" anlamına geliyormuş, "ta" kısmı ise "pirinç" demekmiş. Bu etimoloji doğruysa "Toyota" firmasının kelime anlamı "bereketli pirinç" oluyor. Pirinç ne kadar bereketliymiş ki Honda ve Toyota gibi iki dünya markası çıkarmış!

11. Mitsubishi

"Mitsubishi" kelimesi Japonca "mitsu" (üç) ve "bishi", "su kestanesi" veya "boğa dikeni" kelimelerinden geliyor. Bu bitkinin üç meyvesi şeklen eşkenar dörtgen oluşturduğundan şekle binaen "Mitsubishi" kelimesi zamanla üç "elmas" anlamına gelmiş. Firmanın amblemine bakılınca bu üçlü yapı görülüyor.

12. Suzuki ve Isuzu

"Suzuki" ve "Isuzu" Japonca. İkisinin de "suzu" tarafı "çan, zil" demek. "Suzuki"nin anlamı çan ağacı. "Isuzu" ise "elli çan, elli zil" demekmiş. Bu kelimeler firma kurucularının soyadı olunca firmanın da ismi olmuşlar.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emin55

EVRİM ARABALARI http://www.auto-pilot.club/search/label/Evolution%20Cars?&max-results=7

maarif-kupu

Mazda arabalari da ismini Ahura Mazda'dan almis.

denizzozturkk

BMW be my wife demek degilmiydi ya? Adamın biri karısı için hazırlatmış diye duymuştum

mostwantedslr

Ohahahahasfsgdg götünden sallamış kimden duyduysanız.

tosarik

yok artik your whole life was a liee ahahah

ruzgar-tanriover

mercedes i kuran kişi firmaya kızının adını vermiş

omer-serkan-mimkara

çoğu sallama 👍🏽

koray-kaya1

sallama derken içerik akademik kaynaktan alınmış ve etimolojik kökenleri en ince ayrıntısına kadar araştırılmış. Yararlanılan kaynağı hazırlayan hocanın bir öz geçmişine göz atın isterseniz ondan sonra böyle bir yargıya varın :)

omer-serkan-mimkara

hocam olayı şöyle özetleyeyim! Porsche ve Mercedess müzelerine bizzat kendim gezdim. Ve ikisinin de hikayelerini çok iyi biliyorum. Bmw ye gelince açılımı "Bayerische Motoren Werke AG" tam olarak Türkçesi Bavyera motor fabrikaları anonim şirketi! Yani "işleri" ve "sanayii" yanlış. Dil bilimci hoca almancayı karıştırmış bence biraz :)

koray-kaya1

dikkat edersiniz markaların isimlerinin nerelerden geldiği değil ne anlama geldiği açıklanmış mercedes bir araba markası olmak dışın aynı zamanda bir özel isim her ismin bir anlamı olduğu gibi bu isminde bir anlamı var önce bunu kavramak gerek tekrar vurguluyorum Ne anlama geldiği !!

omer-serkan-mimkara

Tamam öyle olsun. Çoğu bana göre saçma olmuş olsa bile kabuldur. Fakat BMW yanlış olmuş o zaman.😉

koray-kaya1

orasıda tartışmalı akademisyen hocaya werke kelimesinin etimolojik kökenini sormak lazım 😄

mostwantedslr

BMW yanlış değil, Werke köken olarak İş, Yapıt, Eser ve aynı zamanda iş yapılan yer olan "Atölye, Fabrika" anlamlarına geliyor. Bilmişliğinizden öleceksiniz. Hayır yani yazdın da ne oldu, en çok ben biliyorum demek için kafadan sallama yorum yapıyorsunuz.

omer-serkan-mimkara

hocam almanyada yaşıyorum ya😂😂 yapma kurban olayım, almancam var çok şükür 😎😜

omer-serkan-mimkara

bana mı söyledin arkadaşım?

Başlıklar

BavyeraİsveçJaponyaKore
Görüş Bildir