Görüş Bildir
Haberler
Koza İpek Holding'e Kayyum Atanacak

Koza İpek Holding'e Kayyum Atanacak

Deniz Gök
26.10.2015 - 17:28 Son Güncelleme: 27.10.2015 - 02:09
İçeriğin Devamı Aşağıda

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi ile Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasına karar verildi.

Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebiyle Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasına karar verdi.

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 'Şirket yönetimi için kayyım tayini' başlıklı 133. maddesi kapsamında verilen kararda, 'Cumhuriyet Başsavcılığının talebi kabul edilerek, şirketlere, yönetim organının yetkilerinin tümü ile devredildiği kayyumlar atanması ve yeni yönetim kurulunun atanan kayyumlarca oluşturulması yönünde karar verilmiştir' denildi.

Kayyum ne anlama geliyor?

Kayyum, usülsüzlük yapıldığı iddia edilen ya da yapılan özel kurumlara ve şirketlere devlet tarafından atanan yöneticidir.

Akın İpek'e elebaşı suçlaması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, Koza İpek Holding'e kayyum atanması talepli yazısında, 'Şüpheli Hamdi Akın İpek'in yönetici ve ortağı olduğu şirketler aracılığı ile FETÖ tarafından toplanan himmet paralarını, yasal faaliyetlerden elde edilmiş gibi göstererek akladığı, örgüte finansal kaynak sağladığı, eğitim kurumları aracılığı ile FETÖ'ye eleman kazandırdığı, medya organları aracılığıyla örgüt mensuplarını suçtan kurtarmaya çalıştığının anlaşıldığı' kaydedilerek, 'Şirket yönetimlerinin mevcut haliyle devam etmesi halinde, belirtilen suçların işlenmeye devam edeceği hususunda kuvvetli şüphe bulunduğu' bildirildi.

Altın üretiminde şüpheli rakamlar iddiası

Çok önemli muhasebe sahtecilikleri ve hilelerin yapıldığı, kayıt dışı parasal girdinin varlığının, yapılan harcama ve muhasebe düzenlemelerinden organize bir şekilde örgütlenen bu kurumlarda olduğu iddia edilen raporda, tespit edilen mali içerikli, önemli ve bilinçli davranışların yasa dışı finansal amaçlı olduğu ve tüm eylemlerin ortak kararlar neticesinde kurumlara aldırılabileceğine yer verildi.

Raporda ayrıca sahte olan imzalar hariç, herkesin attığı imzaların varlığı dolayısıyla tüm eylemlerden haberdar oldukları, reel üretimlerle, beyan edilenler arasında fark bulunduğu, dolayısıyla kurum kasa girişlerinin çelişkili olduğu ve bilinmezlik arz ettiği savunuldu.

Bu durumu, kendi aralarında yaptıkları harcamalar vasıtasıyla gidermeye çalıştıkları, özellikle altın üretiminde gerçek üretim ile bildirilen üretim arasında mutlak şüpheli rakamlar olduğu, madenlerin üretiminin yerinde, anlık tespitli olması gerektiğinden, üretimlere dair kurum beyanları dışında hiçbir verinin bulunmadığı belirtildi.

Hisseler sert düştü

Öte yandan gün içinde 22.35 liraya kadar yükselerek yüzde 7'ye yakın prim yapan Koza Altın hisseleri yüzde 5.74 kayıpla 19.7 liradan kapandı. Holdingin diğer iştiraklerinden Koza Anadolu Madencilik hisseleri ise gün içinde yüzde 7.1 primle 2.12 liraya kadar yükseldikten sonra yüzde 5.6 kayıpla 1.87 liradan taban fiyattan kapandı.

Eylül ayı başında Koza İpek Grubu'nun 23 şirketine yönelik soruşturma kapsamında 7 kişi gözaltına alınmış emniyetteki sorgularının ardından Ankara Adliyesi'ne sevk edilmişti. Savcılık tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 7 kişiye, il ve yurtdışına çıkış yasağı getirilmişti.Kayyum atanan şirketler arasında Akın İpek'in 2 gazetesi, 2 televizyon kanalı ve 1 radyosu da bulunuyor.

Akın İpek'ten karara ilk tepki

Akın İpek'ten karara ilk tepki

Koza-İpek Holding'in sahibi Akın İpek, kayyum kararına tepki göstererek 'Havuzun, iftiranın, rüşvetin içinde olmaktansa, varlıklı olmamayı tercih ederim; bu bir el koymadır' dedi.

Bugün TV canlı yayınına katılan Akın İpek'in konuşmasının satır başları şöyle:

'Öncelikle grubumuzda görev yapan arkadaşlara söylemek istiyorum, rahat olsunlar. Şahsen kefilim, bizim arkadaşlarımız hiç yanlış bir şey yapmadılar. Her kışın bir baharı vardır… Bundan sonra hakkımızda söylenecek şeylere cevap verme olanağımız olmayacak.

Bizim grubumuzda bir kuruş kayıtsız para bulsunlar, 10 milyon dolar para vadedicem dedim. O günden bugüne bir kuruş kara para bulamadılar. İncelediler. Maliye Bakanlığı raporu yayınlandı. Eğer para bulsalardı gayrimeşru, gösterirlerdi ve o paraya tedbiren el koyarlardı ama bunu da bulamadılar. Çünkü grubumuzun içinde nereden geldiği belli olmayan hiçbir şey yok.

'Ortada bırakın makul şüpheyi, şüphe bile oluşturacak bir durum yok'

Bu iddiaların hepsini cuma günü belgeleriyle savcılığa teslim ettik. O dosyanın içerisinde bütün hesaplarımızın uluslararası deneyim kurullarından onaylanmış sonuçları var, internette de yayınladım. Ortada bırakın makul şüpheyi, şüphe bile oluşturacak bir durum yok. Bulamadılar ve bulamayacaklar, biz Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biriyiz. Biz kamu ihalelerine girmedik, ben girmedim. Ben bu havuza girmek istemedim, istemem de.

Pişman mıyım diye kendimi yokluyorum. Havuzun, iftiranın, rüşvetin içinde olmaktansa, varlıklı olmamayı tercih ederim. Havuza girseydim daha zengin olabilirdim, kamu ve yargı beni korurdu. Ben halimden memnunum, gayrimeşru işe girmem dedim; kayyum atadılar. Bu bir el koymadır. Gayrimeşru bir para gösteremedikleri için, bütün şirketlere el koydular. Biz bundan sonra kendimizi ifade edecek mecra bulamayabiliriz. Bi kuruş gösteremediler ve gösteremeyecekler, gösterseler ben onlara zaten anahtarları verecektim.

'Bu kadar güçlü bir şirketin başına kayyum atamakla şirketin içini boşaltacaklardır'

Üzgün değil miyim, üzgünüm. Bugünler gelip geçiyor. Ben bulunmuş olduğum yerde bir pisliğe bulaşmadım. Önüme olasılıklar çıktı, onlara da girmedim. Bu kadar güçlü bir şirketin başına kayyum atamakla şirketin içini boşaltacaklardır, sizin de sesinizi keseceklerdir. Şirketin tamamına kayyum atamışlar, bunun ahlaken, hukuken, etiken karşılığı yok. Bana belge göster demediler, ben hepsini önlerine koydum.

Yargı mensuplarına bir şey söylemiyorum, çünkü ellerinde bir şey yok. Vicdanı olan bir hakim, onlara teslim ettiğimiz dosyalardan sonra böyle bir karar veremez. Cuma günü biz 2 dosya halinde onlara teslim ettik. Biz dosyayı da görmedik, o yüzden muhtemel bütün soruların cevaplarını aradık.

Havuz içerisinde toplanan para hayıra harcanacak sanıyor vatandaşımız. Bize okul, cami yapılacak deseler biz yardım ederiz zaten. Eğer bugün havuzda olsak kayyum atanmazdı bize ama o zaman havuzdaki arkadaşlarla resmimizi koyardık, bu da bize uygun olmazdı'

Kılıçdaroğlu Bugün TV’yi ziyaret etti

Kılıçdaroğlu Bugün TV’yi ziyaret etti

Twitter: @hayrizng

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan ve Bugün TV, Kanaltürk, Bugün Gazetesi ve Millet Gazetesi’nin de faaliyetlerini sürdürdüğü binaya geldi. Yayın kuruluşlarını ziyaret eden Kılıçdaroğlu, destek verdi.

AA, Al Jazeera ve Bugün TV

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
112
23
17
13
7
3
0