Koca Bir Günü Yatakta Geçirenlere Geliyor: Yataktan Ayrılmama İsteği Olarak Tanımlanan Klinomani

24bPAYLAŞIM

Bugün size hem çok ilginç olan, hem de çoğumuzun hayatında az çok yeri olan psikolojik bir fenomenden bahsedeceğiz: Klinomani.

Klinomani, en basit tanımıyla "yataktan çıkmama isteği" olarak biliniyor.

Aslında bazı özel durumlarda, örneğin yağmur veya kar yağan günlerde, havanın da soğuk olmasının etkisiyle yataktan çıkmama isteği oluşabilir bünyede. Bu kadarı son derece normal sayılabilir.

Klinomaninin farkıysa tam olarak burada ortaya çıkıyor.

Nitekim klinomani sahibi kişiler için böyle özel durumlara neden yok. Gayet güneşli bir günde de tüm günü yataktan çıkmadan geçirebilirler, TÜM GÜNÜ.

Yani klinomani özetle yatağına resmen aşık olanları, yatakta zaman geçirmeye bayılanları kapsayan bir durum.

Bu tarz insanlar yastık, yatak, battaniye, yorgan, çarşaf gibi kişiyi kucaklayıp saran eşyalardan mutluluk ve haz duyuyorlar. Tanıdık geliyor mu? 😁

Klinomani sahibi insanların kendilerini kötü hissettiklerinde veya bir olay yüzünden huzursuz olduklarında rahatlayabilmek için yataklarına koştuğu da biliniyor.

Normal bir insan geçer koltukta ağlar, çıkar biraz hava alır, en kötü elini yüzünü yıkar, değil mi? Klinomani sahipleri içinse bunların hiçbiri çözüm değil; tek çözüm bir an önce yatağa kavuşmak ve iyi hissedene kadar yastık ve yorganla kucaklaşmak.

Bununla beraber klinomani yatakta tüm gün sadece uzanmayı gerektirmiyor.

Yani yemeğini yatakta yemek isteyenler, komik videolarını yatağından izleyenler, işini veya ödevini yatağından halledenler de bu gruba dahiller.

Yalnız şunun ayrımını belirtmeden geçmeyelim: Klinomani bir uyku rahatsızlığı değil, yalnızca yatakta herhangi bir şekilde zaman geçirme isteği.

Örneğin klinomani sahibi bir kişi alarmı çaldığında uyanmakta hiçbir sıkıntı yaşamayabilir, ancak iş yataktan çıkmaya gelince bir hayli zorlanabilir.

Yine de yazıyı noktalamadan önce bir hatırlatma yapalım.

Yastık ve yatak her ne kadar güzel, sıcak ve konforlu gelse de, klinomaninin bir rahatsızlık olduğunu unutmamak ve sağlık açısından yatakta geçirilen süreyi kısmen de olsa azaltmaya çalışmak gerek; her ne kadar pek kolay olmasa da... 😁

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
veli-senel

Ben yatakta değil okulda sıranın üstüne de uzanıp kalabiliyorum.

byazlik

ilkokul da ilk defa 2 aldığımda gelip direk yatağa girmiştim. babam zor çıkartmıştı. evet o günden sonra en kötü şeylerimi atlatana kadar çıkmam. yataktan başka iyi gelen birsey yok kesinlikleee

lilch

Klinomani miyim ben şimdi? Oha...

procidis

illa ki yatak olmasına gerek yok, ben koltukta da uzanabilirim. önemli olan uzanma isteği ya da oturmaktan nefret etmek.

newpikachu

Sabahın altısında kim sıcacık yatağından çıkar allasen?

Görüş Bildir