Kılıçdaroğlu: 'Vallahi Dedikodulardan Bıktım'

 > -

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Başkanlığı seçimiyle ilgili devam eden tartışmalarla alakalı olarak "Meclis Başkanlığı seçimi yapıldı, Eski hastalıklardan kurtulmamız lazım. Vallahi dedikodudan bıktım" dedi. 

"DEMOKRASİ UZLAŞMA REJİMİDİR"

Kılıçdaroğlu, "Bakın biz ilkelerimizi hazırladık, kamuoyuna duyurduk. Siz de ilkelerinizi açıklayın. Oturalım konuşalım. Demokrasi uzlaşma rejimidir. Bir dayatma kültürümüz de yok. Ama eğer kanayan bir yara varsa, bu yaranın mutlaka onarılması gerekiyorsa bunun üzerinde de durulması lazım. Taşeron işçi kanayan bir yara değil mi? Asgari ücrete ömür boyu mahkum edilen sistem değil midir? Evet budur. Bunun adı çağdaş kölelik midir, evet budur" dedi.

"GECİKME DOĞAL BİR GECİKME DEĞİL"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hükümeti kurmak için kime görev vereceğini bilmediğini belirten Kılıçdaroğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı kime görev verecek bilmiyorum, bakalım onlar ne düşünüyorlar öğrenmiş olacağız. Gecikme doğal bir gecikme değil, sayın Cumhurbaşkanı'nın bir an önce görevlendirmeleri yapması gerekiyor. Parlamento tatilde olduğu için, milletvekillerimiz geldiler yeminlerini ettiler. Meclis Başkanı seçildi, Başkanlık Divanı'nın oluşması için CHP üstüne düşeni yaptı. Diğer üç partinin de yapması gerekiyor. Arkasından Cumhurbaşkanı'nın ivedilikle bu görevi vermesi gerekiyor" diye konuştu.

"SEÇİME GİDİLECEKSE, BEKLEMENİN MANASI YOKTUR"

Erken seçim tartışmalarına değinen Kılıçdaroğlu, "Eğer seçime gidilecekse, uzun uzun beklemenin de manası yoktur. Koalisyon kurulmazsa hızla seçime gidilir. Geçici hükümet sağlıklı kararlar alamaz. Suriye’de, Ortadoğu’da, AB’de sorunumuz var. Yunanistan’da olaylar var, sorunumuz var. Hem içerde hem dışarda devasa sorunumuz var. Vatandaştan şunu istiyorum, bu sorunları kim biriktirdi, kim bu hale getirdi?" dedi.

"DEVLET ÖN YARGIYLA KİNLE YÖNETİLMEZ"

'Her sorun çözülür, neyle çözülür akılla mantıkla çözülür' diyen Kılıçdaroğlu "Devlet ön yargıyla kinle yönetilmez. Devlet akılla mantıkla yönetilir. Biz aklın, mantığın egemen olmasını istiyoruz. Samimiyiz, dürüstüz, sözümüzün arkasındayız, durmaya da devam edeceğiz. Seçimse sandık gene konur, vatandaşın tercihi başımızın üstünedir. Ama aslolan bir an önce hükümeti kurmak. Eski kavgalar, Meclis Başkanı, şu şunu söyledi, bu bunu söyledi. Bunlar bitti artık, Meclis Başkanı seçildi. Tartışmayı vatandaşın takdirine bırakmamız lazım. Biz geleceğe bakacağız, geleceğe. Hedefimiz gelecek olmalı. Daha güzel bir Türkiye olmalı" diye konuştu.

"SORUN ÜRETMEK İSTEMİYORUZ"

Kılıçdaroğlu, "İşsizlik 6 milyon 500 bin kişiyi aştı işsiz sayısı. 17 milyon yoksulumuz var. Türkiye’nin önüne çözüm yolları koymamız lazım. Sorun üreten bir parti değiliz biz. Sorun üretmek istemiyoruz" dedi.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiCumhuriyet Halk PartisiİşsizlikKemal KılıçdaroğluRecep Tayyip ErdoğanSuriyeYunanistaniçerde
Görüş Bildir