Görüş Bildir
Haberler
Kemer'deki Phaselis Antik Kenti'ne 5 Yıldızlı Otel

Kemer'deki Phaselis Antik Kenti'ne 5 Yıldızlı Otel

adem kara
14.01.2014 - 16:40 Son Güncelleme: 20.05.2022 - 15:34
İçeriğin Devamı Aşağıda

Kemer'deki Phaselis Antik Kenti'ne 5 Yıldızlı Otel Yapılacak

Rixos Otellerinin sahibi Fetttah Tamince, Antalya’daki Phaselis Antik kentinde yeni bir otelin inşasına daha başlıyor. Beydağları Olimpos Milli Parkı sınırlarında inşa edilmesi planlanan “Dream Of Phaselis” adı verilen 5 yıldızlı otel arazisinin bir bölümü ise 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı içerisinde bulunuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilen projeye tepki var.

Antik kentte 280 oda, 6 tenis kortu, 3 yüzme havuzu

Yusuf Yavuz'un soL'daki haberine göre, Başbakan Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen ve genç yaşta edindiği muazzam servetle adından sıkça söz ettiren Rixos Oteller zincirinin sahibi işadamı Fettah Tamince, Antalya’nın dünyaca ünlü antik kenti Phaselis’te yeni bir otel yapmak için kolları sıvadı. Tamince’nin sahibi olduğu Antalya merkezli ‘Ares Fasilis İnşaat Turizm Ticaret A.Ş’ tarafından yapılması planlanan 5 yıldızlı lüks otelin 280 oda kapasiteli olacağı belirtiliyor. 3 ayrı açık yüzme havuzu, 6 adet tenis kortu ile otopark ve 10 adet dükkân inşa edilmesi planlan otel kompleksinde çok sayıda eğlence ünitesi de yer alacak.

Tamince'nin 'Phaselis rüyası' 2005'te başladı

Ancak otelin inşa edileceği 180 dönümlük parselin milli park sınırında bulunması, bir kısmının da 1. derece arkeolojik sit alanını kapsıyor oluşu tepkilere neden oldu. Söz konusu parselin içerisindeki 160 dönümlük alanda, “Phaselis Of Dream” adıyla yapımı planlanan otelin arazisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Turizm Teşvik Kanunu kapsamında 2005 yılında ilgili firmaya tahsis edildi. Ardından da bölgedeki imar planlarında yapılan değişikliklerin 2011 yılında bakanlıkça onaylanmasıyla inşa sürecinin önü açılmış oldu.

Koruma kurulu onayladı, Bakanlık 'ÇED gerekli değildir' dedi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nün de yapımına onay verdiği otel projesiyle ilgili ÇED başvuru dosyasına Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de 26 Aralık 2013 tarihinde “ÇED Gerekli Değildir” kararı verdi.

Toplumcu Mühendis ve Mimarlar Girişimi 'kent suçu' ilan etti

Dünyaca ünlü antik kentin burnunun dibinde yapılmak istenen dev otel projesine yönelik bölgeden tepkiler yükselmeye başlarken, Toplumcu Mühendis ve Mimarlar Meclisi (TMMM) de girişimi “Kent Suçları” listesine aldı. Projeye ÇED Gerekli Değildir kararı verilmesinin manidar olduğu belirtilen TMMM değerlendirmesinde, rant uğruna yapılan doğa ve tarih talanının devam ettiğinin altı çizilerek, “Fettah Tamince son olarak tarihi Tersane-i Amire’de otel, yat limanı, AVM, cami kompleksini barındıran Haliçporti halesini almasıyla gündeme gelmişti. Antalya’nın en bakir kıyılarından olan Sazak Koyu’nun da Tamince’ye peşkeş çekildiği iddia edilmişti. Tamince'nin kent suçları listesi oldukça kabarmıştır. Şimdi de Phaselis Antik Kentinin sınırına 5 yıldızlı tatil köyü yapmak ve oteller zincirine antik kent manzaralı bir yenisini daha eklemek istiyor” görüşüne yer verildi.

'Tayyip Bey'i haftada 3-4 gün rüyamda görüyorum'

Hızlı yükseliş öyküsüyle tanınan Tamince’nin adı ilk kez AKP’nin Belek’teki Rixos Otel’de yaptığı toplantılarla gündeme geldi. Başbakan Erdoğan’ın tatilini geçirdiği otellerden biri olan Rixos, hızla büyüyerek yurt içi ve dışında otel zincirine yenilerini ekledi. Fethullah Gülen’in idolü olduğunu ve Amerika’ya gidip ziyaret ettiğini söyleyen Tamince, Başbakan Erdoğan için de 'Yaptıklarımı takip ediyor, bana destek oluyor, Türkiye aşığı bir adam Tayyip Bey. Tanıdığım ilk günden beri haftanın 3-4 günü onu rüyamda görüyorum' ifadelerini kullanmıştı.

Başka Haber

Kaynak: http://www.baskahaber.org/2014/01/bak...

Fettah Tamince'ye ‘Antik Kent’ Otel Kıyağı

Başbakan Erdoğan’a yakınlığıyla tanınan Rixos Otellerinin sahibi Fettah Tamince’ye Beydağları Olimpos Milli Parkı sınırında inşa edilecek olan 5 yıldızlı “Dream Of Phaselis” için izin çıktı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından alınan karara göre, Başbakan’a yakınlığıyla tanınan Rixos oteller zincirinin sahibi Fettah Tamince’ye ait olan Ares Fasilis İnşaat Turizm Ticaret A.Ş Antalya’da bulunan Phaselis Antik kenti içersinde 5 yıldızlı lüks otel projesi Dream Of Phaselis’i inşa edebilecek.

280 oda kapasiteli olması planlanan otelde 3 yüzme havuzu , 10 adet dükkan, 6 tenis kortu ve çok sayıda eğlence ünitesi olacak. 180 dönümlük araziye inşa edilecek olan otel in bir bölümü milli park sınırında ve bu alan 1. derece arkeolojik SİT alanı konumunda. İddiaya göre otelin yapılacağı alanı Kültür ve Turizm Bakanlığı 2005 yılında Turizm Teşvik Kanunu kapsamında ilgili firmaya tahsis etti.. Bölgedeki imar planlarında yapılan değişiklikler 2011 yılında bakanlıkça onaylandı ve inşa sürecinin önündeki engeller kalkmış oldu.

Toplumcu Mühendis ve Mimarlar Meclisi konu hakkında bir duyuru yayınlayarak “Fettah Tamince son olarak tarihi Tersane-i Amire’de otel, yat limanı, AVM, cami kompleksini barındıran Haliçporti halesini almasıyla gündeme gelmişti. Antalya’nın en bakir kıyılarından olan Sazak Koyu’nun da Tamince’ye peşkeş çekildiği iddia edilmişti. Tamince’nin kent suçları listesi oldukça kabarmıştır. Şimdi de Phaselis Antik Kentinin sınırına 5 yıldızlı tatil köyü yapmak ve oteller zincirine antik kent manzaralı bir yenisini daha eklemek istiyor” ifadelerine yer verildi.

Avni KANTAN/ @avnikantan | Vagus TV

Kaynak: http://vagus.tv/2014/01/13/fettah-tam...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
0
0
0
0
0