Görüş Bildir
Haberler
Japonya Resesyona Girdi

Japonya Resesyona Girdi

ATKN
17.11.2014 - 15:23
İçeriğin Devamı Aşağıda

Japon ekonomisi üst üste 2. çeyrek daralma yaşayarak resesyona girerken, Başbakan Shinzo Abe’nin dünya genelinde gözlerin çevrilmesine neden olan büyüme yanlısı politikaları yeniden dikkatlerin merkezine getirdi.

Yavaş geçen 20 yıllık bir sürenin ardından dünyanın en büyük 3. ekonomisini yeniden canlandırma çabası içerisine giren Başbakan Abe’nin önümüzdeki yıl gerçekleştirilmesi gereken satış vergisi artışlarını bu hafta içi iptal ederek Aralık ayında seçim çağrısında bulunması bekleniyor.

Danışmanlar, Başbakan’ın vergi artışlarını erteleme seçeneğinin Japonya Merkez Bankası tarafından 31 Ekim’de artırılan parasal genişleme önlemleriyle birleştiğinde “Abenomi” olarak da bilinen ekonomik planın işlemeye devam etmesini sağlayacağını umduğunu söylediler.

Fakat bugün açıklanan büyüme verileri Abe’nin önündeki zorlukların boyutunu da ortaya koydu. Temmuz-Eylül dönemindeki çeyrekte milli gelir yıllık bazda yüzde 1.6 düşerken, bir önceki çeyrekte bu daralma yüzde 7.3 olarak gerçekleşmişti. Bu da Japonya’nın resesyonun tanımlarından birisini tutturduğu anlamına geliyor: üst üste 2 çeyreklik daralma.

The Wall Street Journal tarafından görüşleri alınan 18 ekonomistten hiçbir tanesi daralma beklemezken, ortalama beklenti yüzde 2.25’lik genişleme olacağı yönündeydi.

Meiji Yasuda Life Insurance Co. Başekonomisti Yuichi Kodama, açıklanan zayıf verilerin ardından muhalefet partilerinin seslerini daha da yükselteceğini ve “Abenomi”nin bir hata olduğunu söyleyeceklerini belirtirken, “Piyasadaki insanlar politikaların devam edeceğine ve hükümete ne kadar güvendiklerine dair şüpheler duymaya başlayabilirler” ifadelerini kullandı.

Öyle ki verilerin açıklanmasından sonra ana muhalefet partisi olan Demokratik Japonya Partisi Genel Sekreteri Yukio Edano, “Geçtiğimiz iki yıl uygulanan ekonomik politikalar hisse fiyatlarını artırmış olabilir ama gerçek ekonomiyi hızlandırmada başarısız oldu. Abenomi’nin sınırlarına ulaştığını rahatlıkla söyleyebiliriz” açıklamasını yaptı.

Japonya Merkez Bankası’nın parasal genişlemeyi artırma kararının ardından ralli yapan Nikkei endeksi sabah gelen haberlerin ardından yüzde 2 aşağıdan işlem gördü.

WSJ

Kaynak: http://www.wsj.com.tr/articles/SB1086...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın