İtalya'da Karantinaya Alınan 6 Bin Kişilik Gemide Koronavirüsüne Rastlanmadı

 > -
Abone ol

İtalya'da 6 bin kişilik kruvaziyer gemisi koronavirüs nedeniyle karantinaya alındı. İncelemeler sonuçlanana kadar hiçbir yolcunun inmesine izin verilmeyen gemide 27 Türk vatandaşının da bulunduğu bildirildi. İtalyan haber ajansı ANSA ilk incelemelerde "gemide koronavirüsüne rastlanılmadığı" bilgisini paylaştı. İlerleyen saatlerde açıklama yapan İtalya Sağlık Bakanlığı da yolcularda ve şüphelenilen 2 Çinli yolcuda virüse rastlanmadığını duyurdu. Yolcuların gemiden tahliyesi ise bir gün sonra gerçekleştirildi.

Yabancı basında yer alan bilgilere göre 6 bin yolcusu olduğu belirtilen Costa Crociere şirketine ait Costa Smeralda adlı kruvaziyer, Çinli bir çiftte tespit edilen yüksek ateş nedeniyle ülkenin batısındaki Civitavecchia Limanı'nda karantinaya alındı.

Çinli çift hastaneye götürüldü

Çinli çift, yeni tip koronavirüs (2019-nVoC) şüphesiyle önce geminin revirinde tedavi altına alındı, ardından tetkikler için Roma'daki Lazzaro Spallanzani Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsüne götürüldü.

Tedbir amacıyla Çinli çiftin odası ve bu odaya yakın yolcuların odası boşaltılarak karantinaya alındı.

751 Çinli yolcusu bulunduğu belirtilen Costa Smeralda'nın, İtalya'ya ulaşmadan önce Marsilya, Barcelona ve Palma de Mallorca limanlarına uğradığı belirtildi.

Tüm yolcular taramadan geçiriliyor

CNN Türk'e konuşan Costa Cruises'ın Türkiye Müdürü Ercan Abitağaoğlu, gemide mürettabatla birlikte 6200 kişi bulunduğunu, tüm yolcu ve mürettebatın virüs taramasından geçirildiğini söyledi.

Gemideki Türk vatandaşlarının sağlık durumlarının iyi olduğunu belirten Abitağaoğlu, Çinli çifte yapılan test sonucunun birkaç saat içinde belli olacağını söyledi.

"Gemide ve Çinli şüphelilerde koronavirüse rastlanmadı"

"Gemide ve Çinli şüphelilerde koronavirüse rastlanmadı"
"Gemide ve Çinli şüphelilerde koronavirüse rastlanmadı"

İtalyan haber ajansı ANSA "Gemide koronavirüsüne rastlanılmadığı" bilgisini paylaştı. Ajans karantinaya alınan yolcuların testinin negatif çıktığını belirtti. 

İtalya Sağlık Bakanlığı da hem gemide hem de şüphelenilen 2 Çinli yolcuda koronavirüsüne rastlanmadığını bildirildi.

Gemide bulunan bir yolcu bu fotoğrafları paylaştı 👇

Gemide bulunan bir yolcu bu fotoğrafları paylaştı  👇
Gemide bulunan bir yolcu bu fotoğrafları paylaştı  👇

Twitter: @Filippo64416163

Yolcuların ayrılmasına ertesi gün izin verildi

2 Çinli yolcuda koronavirüs olmadığının akşam saatlerinde kesinleşmesiyle, yolcular ertesi günün erken saatlerinde gemiden ayrılmaya başladı.

Akdeniz'de turlayan kruvaziyerin Roma durağında inmesi gereken 1100 kadar yolcu, otobüslerle limandan iniş noktalarına taşındı.

Bu taşınma işlemini yerli ve yabancı basın mensupları takip ederken, bazı görevlilerle, Uzak Doğu'dan gelen yolcuların maske taktıkları, bazı İtalyan yolcuların ise dün gün boyu süren bekleyiş nedeniyle tepkili oldukları gözlendi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir