İstanbul'da Çıkan Olaylarda 9 Gazeteci Yaralandı

-

İstanbul'da Çıkan Olaylarda 9 Gazeteci Yaralandı

İstanbul'da Çıkan Olaylarda 9 Gazeteci Yaralandı

1 Mayıs gazeteciler için de zor geçiyor. İstanbul'da serbest dolaşabilmek için sarı basın kartı ve yer yer valilik izni koşulu getirildi. Polisin hedef aldığı 9 gazeteci yaralanırken; T24 Haber gece editörü Deniz Zerin'in ofisine ulaşmaya çalışırken gözaltına alındığını duyurdu.

Polis, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı'nda yurttaşlara sert müdahalesinin izlenmesini engellemek için cop, gaz ve tazyikli suyla gazetecileri de hedef aldı.

Gösterilerde şimdiye kadar 9 basın mensubu  yaralandı. Okmeydanı'nda yaşanan çatışmaları takip eden ETHA muhabiri Ali Haydar Doğan'ın  kolu kırıldı. Beşiktaş’ta Barbaros yokuşundaki polisle göstericiler arasında yaşanan çatışmada Halk TV muhabiri Barış Yarkadaş, canlı yayın yaparken yaralandı. Şişli’de EPA foto muhabiri Sedat Suna, bacağından yaralandı. Sol Gazetesi muhabiri Elif Örnek polis saldırısı sırasında başından yaralandı. Sol Gazetesi muhabiri Emin Şentürk ise olayları izlerken plastik mermiyle yaralandı. Haber portalı Duruş Haber Genel Yayın Yönetmeni Metin Güneş, ayağından darp edildi. Milliyet Gazetesi foto muhabiri Ozan Güzelce polisin fırlattığı gaz kapsülüyle sağ el bileğinden yaralandı. Mücadele Birliği Dergisi muhabiri Yusuf Ali Gümüşlü kolundan Yurt Gazetesi Yazarı Hakan Gülseven ise burnundan yaralandı. 

Öte yandan; T24 Haber gece editörü Deniz Zerin'in ofisine ulaşmaya çalışırken gözaltına alındığını duyurdu.

Gazeteciler yaralandı, TGC tepki gösterdi

Medyatava Özel1 Mayıs'ı izleyen gazetecilerin yaralanması üzerine TGC bir kınama mesajı yayınladı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü takip eden gazeteciler bugün zor anlar yaşadı. Muhabir ve fotomuhabirler polis müdahalesi sırasında yaralandı.

TGC Yönetim Kurulu bunun üzerine bir açıklama yaparak gazetecilere yönelik şiddeti kınadı.

TGC Yönetim Kurulu 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde gösterileri sırasında görev yapan bazı basın mensuplarının polis tarafından hedef seçilerek tartaklandığını ve görevlerini yapmalarının engellendiğini söyleyerek polis şiddetini kınadı.

TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:

Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görevlerini yapan gazeteciler, ne yazık ki, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü izlerken yine hedef seçildi. Muhabir, foto muhabiri ve kameramanlar biber gazı ve tazyikli sudan etkilendi. Gazetecilerin kamu yararı adına görev yaptığını görmek istemeyen emniyet güçleri, meslektaşlarımızın Taksim’e girmesine engel olmaya çalıştı.

Okmeydanı'nda yaşanan çatışmaları takip eden ETHA muhabiri Ali Haydar Doğan'ın kolu kırıldı. Beşiktaş’ta Barbaros yokuşundaki polisle göstericiler arasında yaşanan çatışmada Halk TV muhabiri Barış Yarkadaş, canlı yayın yaparken yaralandı. Şişli’de EPA foto muhabiri Sedat Suna, bacağından yaralandı. Sol Gazetesi muhabiri Elif Örnek polis saldırısı sırasında başından yaralandı.Sol Gazetesi muhabiri Emin Şentürk ise olayları izlerken plastik mermiyle yaralandı. Haber portalı Duruş Haber Genel Yayın Yönetmeni Metin Güneş, ayağından darp edildi. Milliyet Gazetesi foto muhabiri Ozan Güzelce polisin fırlattığı gaz kapsülüyle sağ el bileğinden yaralandı. Mücadele Birliği Dergisi muhabiri Yusuf Ali Gümüşlü kolundan Yurt Gazetesi Yazarı Hakan Gülseven ise burnundan yaralandı.

1 Mayıs’ta yaşanan olayların izlenmesini engellemek için cop, gaz ve tazyikli suyla gazetecileri hedef seçen, yaralayan ilkel anlayışı kınıyor, bu tutumdan artık vazgeçilmesini istiyoruz. Meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, gazetecileri hedef seçen güvenlik güçleriyle ilgili olarak işlem yapılması için İstanbul Valiliği’ni ve Emniyet Müdürlüğü’nü göreve çağırıyoruz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir