Görüş Bildir
Haberler
İsrail Hastane Vurdu

İsrail Hastane Vurdu

adem kara
21.07.2014 - 16:11

İsrail ordusu, Aksa Şehitleri Hastanesi'ni bombaladı. 5 hasta öldü, 15 kişi yaralandı. İsrail yönetimi hastanenin boşaltılması uyarısı yaptı. 14 günlük saldırılarda ölenlerin sayısı 530'u geçti.

İsrail savaş uçakları, Gazze'nin en büyük hastanelerinden Aksa Şehitleri Hastanesi'nin üçüncü katına bomba yağdırdı. 5 Filistinli hasta öldü, 15 kişi yaralı.

İsrail yönetimi, çok sayıda hasta ve yaralının olduğu hastanenin boşaltılması uyarısı yaptı.

Hastanede görevli bir doktor Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada, “Hastanemiz bombalandı. Şimdi de boşaltmamız isteniyor. Bu kadar hastayı nereye götürelim. Buradaki yaralı ve hastaları ne yapacağız. Ambulanslarımız yok. Ağır yaralılar var. Yoğun bakımda olanlar var. Ne yapacağız bu yaralıları. Açık açık öldürülüyoruz. Ölün deniyor bize. Dünyaya sesleniyorum. Ne yapacağız. Ey dünya neredesiniz. Ey Araplar neredesiniz. Hastane bombalanıyor, insanlara hizmet veren kuruluş bombalanıyor. Burada yatan hastaların aralarında çocuklar, yaşlı kadınlar var.

Bu arada Doğu Kudüs’ün Nasıra bölgesinde Filistinlilerin protesto gösterileri başladı. İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da da dükkanlar açılmadı. Akşam saatlerinde iftardan sonra da gösteriler bekleniyor.

Al Jazeera kaynaklarına göre, İsrail ordusu pazar günü sivil katliamı yaptığı Tuffah, Şecaiyye ve Zeytun semtlerini fosfor bombalarıyla vuruluyor.

Al Jazeera 'ye konuşan Vefa Hastanesi Müdürü Basman Elashi, 'İsrail yeni bazı kimyasal maddeler kullanıyor. Elimizdeki ilaçlarla bunlara müdahale edemiyoruz. Doktorlarımız bunları tedavi edemiyor. İsrail fosfor bombası kullanıyor, bu doğru' dedi.

Al Jazeera Muhabiri Vael Duhduh, 'Şecaiyye semtinin kuzeydoğusu yoğun bombardıman altında. Şaif bölgesi fosfor bombalarıyla vuruluyor. Gazze sağlık ekipleri bölgeye girişin imkansız olduğunu söylüyor. Hareket eden hayvanlar dahi hedef seçiliyor. Korkunç bir bombardıman var. Hiçbir hedef gözetmeksizin sivillerin yaşadığı evler hedef seçiliyor. Tanklardan da ateş açılıyor' notlarını aktardı.

İsrail 2009 ve 2012'deki Gazze saldırılarında da yine fosfor bombası kullanmıştı.

Çivi bombasından yaralananlar var

Al Jazeera Muhabiri ayrıca, İsrail'in Cenevre Anlaşması'na göre kullanımı yasak olan çivi bombası fırlattığını da aktardı. Bu bomba küçük olmasına rağmen 5 bin çivi yayıyor.

Çivi bombası ayrıca, düştüğü yerin kilometrelerce uzağına kadar çivi fırlatabiliyor ve çivilerin her biri 3 cm uzunluğunda.

İsrail şu ana kadar bu bombalardan 5 adet kullandı. Bu nedenle yaralanan çok sayıda kişi hastanelere taşındı.

Fosfor dumanının teneffüs edilmesi ciğerlerde ani yaralar oluşmasına ve teneffüs eden kişinin havasızlıktan boğulmasına yol açıyor

Beyaz fosforlu silahların kimyasal silah sayılıp sayılamayacağı tartışmalı.

Kimyasal Silahlar Konvansiyonu (CWC) çerçevesinde yasaklanmasıyla ilgili herhangi bir karar alınmadı.

1980 Cenevre Sözleşmesi beyaz fosfor bombalarının sivil alanlarda bir savaş silahı olarak kullanılmasını yasaklıyor, ancak bombaların askeri hareketleri dumanla perdelemek için kullanılmasına dair bir yasak yok.

ABD bu konvansiyona taraf olmakla birlikte, yangın silahlarını içeren III. protokolü imzalamadı.

Sekiz aylık bebek öldürüldü

Ayrıca Beyt Hanun bölgesi de ateş altında. Şecaiyye'ye ambulans giriş çıkışlarına izin verilmediği için cesetlere ve yaralılara ulaşılamıyor.

Şecaiyye bölgesinde şu ana kadar ulaşılabilen ölü sayısı 75’e yükseldi. Yıkılan evlerin enkazında da onlarca kişi var.

Gazze'de sadece pazartesi ölen 55 kişiden en az yedisi çocuk. Bunlardan biri de sekiz aylık bir bebek. Ambulanslar hâlâ Gazze’nin kuzeyinde bombalanan bölgelere ulaşmaya çalışıyor.

İsrail hareket halindeki araçları hedef aldığı için bombardıman sonrası çıkan yangınlar da söndürülemiyor.

Evlerinden çıkamıyorlar

İsrail askerleri, Gazze halkına kenar semtleri terk ederek iç bölgelere gitmeleri için çağrı yapıyor. Gazzeliler ise bombardıman sürdüğü için evlerinden dışarı çıkamıyor.

İsrailli yetkililer, Gazze’deki iki ayrı saldırıda beş İsrail askerinin öldüğünü açıkladı. Hamas adına açıklama yapan bir yetkiliye göre ise, 10 İsrail askeri öldürüldü.

Gazze’den fırlatılan füze de İsrail’in Sedirut bölgesindeki bir eve isabet etti.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 'Gazze kentinin doğusunda İsrail askerlerini taşıyan bir cipi RPG-29 tipi roketle vurduk' açıklaması yaptı.

Sağlık ekipleri Refah'ta bekliyor

Mısır hükümeti Avrupa’dan gelen ve Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze’ye girmek isteyen sağlık gruplarının başvurularını ikinci kez reddetti. Sağlıkçılar Refah Sınır Kapısı'nda beklemeye devam ediyor.

İsrail saldırılarını protesto etmek isteyen grupların bugün genel grevin olduğu Kudüs ve Batı Şeria’da toplanması bekleniyor. Her iki bölgede 'Üçüncü İntifada' için çağrı yapılıyor. İsrail polisi, Mescid-i Aksa ve çevresinde güvenlik önlemlerini artırdı. Kalabalığın toplanmasına izin verilmiyor. Buna rağmen bazı bölgelerde gruplar bir araya gelmeye başladı.

İsrail ordusu, bu süre boyunca 2 bin 800 hedefi vurduklarını açıkladı.

Kaynak: Al Jazeera

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/isr...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
1
0
0
0
0