İran Bu Kadar Altını Neden Alıyor?

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İran Bu Kadar Altını Neden Alıyor?

İran Bu Kadar Altını Neden Alıyor?

İntegral Menkul Değerler Analisti Yeliz Karabulut yaptığı analizle ilginç bir veriye dikkat çekti. İran'a yapılan kıymetli maden satışının son iki ayda tırmandığına dikkat çeken Karabulut, İran'ın altın stoğunu artırarak olasi bir fiyat artışından ciddi oranda kar sağlayabileceğine işaret etti. İşte Karabulut'ın İran ile ilgili analizi

İran altın alarak bölgede olası bir krize yatırım mı yapıyor?

Bugün açıklanan TÜİK verilerine göre 2012 yılı Mayıs ayında, 2011 yılının aynı ayına göre ihracat yüzde 20,3 artarak 13.168 milyon dolar, ithalat yüzde 3,1 artarak 21.752 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde dış ticaret açığı 10.164 milyon dolardan, 8.584 milyon dolara geriledi.

2011 Mayıs ayında yüzde 46,8 olan Avrupa Birliği’nin (AB) ihracattaki payı, 2012 Mayıs ayında yüzde 36,2’ye geriledi. Bu aslında olumsuz olarak görülse de ihracatımızın bölgesel dağılımının daha sürdürülebilir olması ve bir bölgeye bağımlılığının azalması olumlu olarak karşılanmaktadır.

En fazla ihracat yapılan ülke İran!

Yaptığımız analizlere göre motorlu kara taşıtları ihracatında Mart 2012 ayından beri düşüş gerçekleşmekte, buna karşın kıymetli maden ve metaller ihracatı 2012 Ocak’ta 9. sıradayken, şubat ve martta 5. sıraya, nisan ve mayısta ise geçen senenin aynı aylarına göre ortalama yüzde 434 artış göstererek 1. sıraya yükseldi.

2012 Nisan ve Mayıs aylarında en fazla ihracatın İran’a yapılıyor olması ve ülkeye kıymetli maden satışının (altın) iki aydır artış göstermesi dikkatle izlenmelidir. Peki İran neden altın alıyor? Yoksa dünyada bir stres unsurunun olması mı beklenmekte?

1. Suriye krizi

2. İran-ABD-İsrail krizi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiİranİsrailSuriyeTürkiye İstatistik Kurumu
Görüş Bildir