İnönü'nün Torunundan Lozan Yanıtı: 'Erdoğan'ı Tarih Kitabı Okumaya Davet Ediyorum'

 > -

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Lozan Anlaşması'yla ilgili sözlerine, Lozan Barış Antlaşması'nı imzalayan eski Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün torunu CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan'dan yanıt geldi. "Lozan bir onur belgesidir" diyen Bilgehan, Erdoğan'a da çağrı da bulundu: "Kendisini, Lozan'ı ve İsmet Paşa'yı anlatan, belgelere dayalı gerçek bir tarih kitabı okumaya davet ediyorum."

Bilgehan, yaptığı yazılı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Lozan Barış Antlaşması'na ilişkin sözlerini eleştirdi. Bilgehan, Erdoğan'ın kısa süre önce Lozan Barış Antlaşması'nın 93. yıl dönümünde yayımladığı mesajında, darbe girişimine işaret ederek "Lozan’ın içeriği ve Cumhuriyet'in ilkeleri bugün daha iyi anlaşılıyor." ifadesini kullandığına, bugün ise "Lozan'ı bize zafer diye yutturdular. İşte bunun nedeni, o anlaşmada masaya oturanlar." değerlendirmesinde bulunduğuna işaret etti.

Erdoğan: ‘Birileri Lozan'ı Zafer Diye Yutturmaya Çalıştı’ - onedio.com
Erdoğan: ‘Birileri Lozan'ı Zafer Diye Yutturmaya Çalıştı’ - onedio.com

Cumhurbaşkanı'nın darbe girişiminden sonra Atatürk'ü, Cumhuriyet'in kurucularını birleştirici güç olarak kullanıp, çok geçmeden "kutuplaştırıcı ve adeta nefret söylemini andıran üslubuna döndüğünü" ileri süren Bilgehan, şunları kaydetti:

"7 düvelin nasıl geriletildiğini öğrenmesi için belgelere dayalı bir tarih kitabı okumasını tavsiye ediyorum"

Türkiye'nin Lozan heyeti

"Cumhurbaşkanı tarafından göreve getirilen Başbakan Binali Yıldırım'ın, Türkiye'nin düşmanları için 'Lozan’da ertelenen 100 yıllık hesapları var' demesi de henüz hafızalardan silinmemiştir. Erdoğan, bugünlerde başkanlık ettiği Bakanlar Kurulundan Lozan’ın önemini öğrenebilir. Zira Sayın Erdoğan'ın mesajında belirttiği gibi Lozan, Türkiye Cumhuriyeti'nin tapu senedidir, imzalayanlar için de bir onur belgesidir. Erdoğan, bugünkü konuşmasında, '7 düvel bir araya gelse bizi bir adım geriletemez' diyor. Kendisini, bunun nasıl yapıldığını öğrenmek için Lozan'ı ve İsmet Paşa'yı anlatan, belgelere dayalı gerçek bir tarih kitabı okumaya davet ediyorum."

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanBinali YıldırımCumhuriyet Halk PartisiDarbeRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir