İngilizce'de Yaygın Kullanılan 15 Kelimenin Hiç Bilmediğiniz Kökenleri

-

İngilizce dünyadaki öğrenmesi en zor dil olmasa da içerdiği kelimelerin kökenleri ve anlamları açısından oldukça zengin ve değişken bir dildir. 

Gelin, günlük hayatta İngilizce'de sıklıkla kullanılan 15 kelimenin daha önce hiç duymadığınız kökenlerine bir göz atalım.

1. Squirrel (Sincap)

İngilizce'deki Squirrel (Sincap) kelimesi, Yunanca'da "Gölge Kuyruk" anlamına gelen "skiorous" kelimesinden gelmektedir.

2. Awkward (Ters, aksi, garip)

Bu kelimenin kökeni, eski Nors dilinde "ters dönmüş" anlamına gelen "afugr" kelimesinden gelmektedir.

3. X

Oxford English Dictionary'nin (OED) araştırmasına göre; "x" ilk kez 1763'te natüralist Gilbert White'ın yazdığı bir mektupta öpücüğü temsil etmek için kullanılmıştır.

4. Corridor (Koridor)

Eminiz ki sizin anne babanız da size evin koridorunda koşmamanız gerektiğini bin kere söylemiştir. Halbuki İngilizce'deki "corridor" ve Türkçe'deki "koridor", Latince "koşu alanı" manasını taşıyan "currere" kelimesinden gelmektedir. Bu kelimenin modern binalardaki uzun geçitleri adlandırmak için kullanılması ise 19. yüzyılın başlarına dayanmaktadır.

5. Sarcasm (İğneleme, dokundurma)

Bu sözcük Yunanca'da "eti parçalamak, kesmek" manasına gelen "sarkazein" kelimesinden gelmektedir.

6. Clue (İpucu)

"Clue" asıl olarak "ball of thread (iplik yumağı)" manasına gelmektedir. Kelimenin günümüzdeki kullanımı ise "birinin ipi izleyerek bir labirentten çıkabileceği" fikrinden gelmektedir.

7. Doubt (Kuşku, şüphe)

Latince "duo" (iki) kökeninden gelen "dubitare" (sorgulamak, tereddüt etmek, iki şey arasında seçim yapmak zorunda kalmak) fiiline dayanmaktadır. İngilizce'ye okunuşu Fransızca'dan, yazılışı Latince'den geçtiği için yazılırken kullanılan "b" harfi, okunurken kullanılmaz.

8. Computer (Bilgisayar)

Computer (bilgisayar) kelimesi 1613 yılından itibaren bir kişiden, 1869'dan itibaren bir makineden ve 1946 yılından beri de elektronik aletlerden bahsetmek için kullanılmaktadır.

9. Daisy (Papatya)

Gündüzleri açan ve geceleri karanlıkta kapayan "Daisy (papatya)", "Day's Eye (günün gözü)"ın kısaltmasıdır.

10. Karaoke

Dilimizde de aynı şekilde kullanılan bu kelime aslında Japonca'dan gelmektedir. "Empty Orchestra" (boş orkestra) manasına gelen kelime, amatör şarkıcıların yaptığı playbackleri tanımlamak için kullanılır.

11. Lemon (Limon)

Bu kelime ilk kez 1420'de bir gümrük belgesinde ortaya çıkmıştır. Kelimenin etimolojik kökeni Orta Doğu'ya kadar uzanmaktadır.

12. Robot

Robot kelimesi ilk kez 1920'de Çek yazar Karel Čapek'in R.U.R. adlı tiyatro oyununda, bir fabrikada çalışan yapay işçileri tanımlamak için kullanılmıştır.

13. Serendipity (Şans, şans eseri)

Bu kelime İngilizce'ye, bir Pers masalı olan "Serendip'in Üç Prensesi"nden gelmektedir. Masalda adı geçen Serendip ise Sri Lanka'dır.

14. Juggernaut (Büyük kamyon, durdurulamayan güç)

İngiliz İngilizcesi'nde "büyük kamyon" anlamında da kullanılan bu sözün kökeni Sanskritçe'den gelmektedir. Kelime, bir Hint tanrısı olan Krishna'nın isimlerinden biridir.

15. Piano (Piyano)

Bu kelime İtalyanca'da alçak-yüksek ses anlamına gelen "pianoforte"den gelmektedir.

30 dakikalık ücretsiz deneme fırsatını yakalamak için tıklayınız

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zafer-durmus

bilinmeyeni ifade eden "x" "şey"den gelir, ilk kez El-Harezmi kullanmıştır.

dadaist

2 ve benim nickname

jessepinkmanbitch

Serendipity ile Juggernaut çok yaygın zaten. Ben 4. sınıftayken hocamız ilk o kelimeleri öğretmişti şimdi lise 4'üm kesin o kelimlerle başlarız ingilizceye

denemecelersss

bunların hangisi yaygın merak ettim :D benim bildiğim en yaygın fuck off bitch :D

mustafa-gunes6

I'm also very dick

sadeyes

we girecez they mothers şimdik

Görüş Bildir