İMKB Haftaya Nasıl Başlayacak?

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

İMKB Haftaya Nasıl Başlayacak?

İMKB Haftaya Nasıl Başlayacak?

İMKB 100 Endeksi geçen haftayı yüzde 0.38 artışla 62.780 seviyesinden kapattı. Endeks’in bugüne yatay başlaması bekleniyor.

Yeni hafta oldukça yogun bir gündeme sahip. Salı ve Çarsamba günleri Bernanke’nin Senato ve Temsilciler Meclisinde yapacagı açıklamalar, ABD’de açıklanacak önemli sirket bilançoları, Persembe günkü spanyol ihalesi ve İspanyol bankaları için kurtarma paketinin detaylarının görüsülecegi Cuma günkü Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısı haftanın en önemli satır basları olarak öne çıkıyor. Global büyümeye yönelik endiselerin sirket bilançolarına iliskin beklentilerini zayıflattıgı bu dönemde, beklentilerden iyi gelen bilançolar piyasalar üzerinde olumlu bir etki yaratıyor. ABD’de önemli sirket bilançolarının açıklanacagı bu hafta içerisinde, bugün Citigroup (TS 15:00, 0,90$), yarın Goldman Sachs (TS 14:30, 1,36$), Çarsamba günü Bank of America (TS 14:00, 0,15$) Cuma günü ise Morgan Stanley (0,36$) gibi sirketlerin bilançoları öne çıkabilir. Geçtigimiz hafta yayınlanan FED toplantı tutanaklarında parasal genislemeye iliskin bir sinyal alınmazken, aradan geçen süre zarfında ekonomik verilerde yasanan bozulmalar da dikkate alınınca, Bernanke’nin yapacagı açıklamalarda diger FED üyelerinin görüslerinde bir degisiklik olup olmadıgı aranacaktır.

Dünya’nın önde gelen ülkeleri para politikalarını birer kademe daha gevsettiler. Çin’de yıllık büyümenin %7,6’ya gerilemis olması, Çin’in yıl sonuna kadar en az iki kez daha faiz ve zorunlu karsılık oranlarını düsürecektir. FED Baskanı Bernanke yarın yada Çarsamba günü sinyal verecek. Agustos yada Eylül’e kadar yeni bir tahvil alımı açıklayabilecektir. TCMB simdiye kadar dünyadaki faiz indirimlerine, faiz indirimi ile birlikte kredisel daralma olarak müdahale etmistir. 26 Temmuz Persembe günü Enflasyon raporu ile birlikte TCMB’nin nasıl bir müdahale edecegi belli olacaktır. TCMB faiz koridorunu daraltması halinde ek bir kredisel daraltma yapmadan karsılık verebilecektir. TCMB’nin 19 Temmuz Persembe günü TL karsılıklar karsılıgında yatırılan altın ve döviz oranları artırılacaktır. TCMB’nin ilk hedefi rezervlerini 100 milyar $ yapmaktır.

54.500’den gelen seans içi yükselen kanaldan çıkıldı. Kısa vadeli ortalamalardan gelen alımlar ile yataya geçme çabası gözleniyor. 62.000-63.600 genis band olarak. 62.300-63.150 biraz daha dar band içerisinde hareket etmesini bekledigimiz seviyeler. Yatay trend içerisinde çok fazla kalınması beklenmemeli. Yatay trend içerisinde ortalamaların yükselmis olması yakın zamanda yatay trendin sona erecegini gösteriyor.
Yatırım Finansman Menkul Değerler

Bu haftanın gündemine baktığımızda yurt içinde Politikası Kurulu (PPK) toplantısının yurt dışında ise Fed Başkanı Bernanke’nin salı ve çarşamba günleri Senato ve Kongre’de yapacağı ABD ekonomik görünümüne ilişkin 2012 ilk yarı-yıl sunumunun ana başlıklar olduğunu görüyoruz. Sonuçları 19 Temmuz saat 14:00′te açıklanacak PPK toplantısında ağırlıklı olarak TL cinsi zorunlu karşılıkların döviz ve altın tutulabilecek üst sınırında artış beklenirken, ankete katılan ekonomistlerin üçte birinden fazlası ise %11 olan faiz koridorunun üst bandında indirim olacağını öngörüyor. Fed’in yapacağı konuşmada ise III. parasal genişlemeye ilişkin ipuçlarının sinyali aranacak.

Bugüne baktığımızda Japonya’nın tatil nedeniyle kapalı olduğu Asya borsalarında, Cuma günü %1.0’in üzerinde yükselerek kapanan ABD ve Avrupa borsalarının ardından, sınırlı yükselişler olduğunu görüyoruz. Hindistan borsası ise hafif ekside işlem görüyor. ABD vadelileri %0.20 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise yatay açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki Cuma günü 3 baz puan yükselen ve %7.95’den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %7.92 –%7.95 bandından geçiyor.

İMKB’de bugün 2012 net kârını açıklayacak TTKOM ile birlikte bilanço sezonu açılıyor. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde döviz açık pozisyonundan kaynaklanan kur farkı giderleri nedeniyle düşük kâr açıklayan TTKOM’un baz etkisi nedeniyle 2Ç12 kârının %31 artışla 675 mn TL’ye yükseleceği tahmin ediliyor. (YF: 620 mn TL). Ancak gelir artışının %4 ile sınırlı kalacağı ve FAVÖK rakamındaki artışın ise %1.0’in altında kalacağı öngörülüyor.
Bugün yatay açılmasını beklediğimiz endeksin, günü 62.500 seviyesinin üzerinde kapatıp kapatamayacağını izliyoruz.

Şeker Yatırım
Güne 62,400 desteğinin üzerinden yatay bir başlangıç yapmasını beklediğimiz İMKB’de, günün devamında da 63,000 denemeleri görebiliriz. 62,400 desteğinin altına sarkılması halinde İMKB’de, yeniden 61,800 desteğine doğru bir geri çekilme görülebilir.

İntegral Menkul
İMKB’de 63.600 seviyesi zirve noktası ve önemli direnç bölgesidir. Haftaya endeksin 62.500 seviyesinin altına gerilememesi durumunda 63.600 seviyesinin tekrar test edilebileceğini, bu seviyenin kırılması ve üzerinde bir kapanışın olması halinde yükselişin hızlanabileceğini düşünüyoruz. 62.500 seviyesinin altına sert bir düşüş gerçekleştirmesi halinde endekste 60.000 seviyelerine kadar bir gerileme olabilir.

Finansglobal

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik DevletleriÇinDövizHindistanİMKBJaponyaşekertatiltrend
Görüş Bildir