Görüş Bildir
Haberler
‘Hilafet Devleti’ İçin Plakaları Bile Bastılar

‘Hilafet Devleti’ İçin Plakaları Bile Bastılar

adem kara
10.01.2014 - 12:47
İçeriğin Devamı Aşağıda

‘Hilafet Devleti’ İçin Plakaları Bile Bastılar

IŞİD devlet ilanı yolunda ilerlerken, Irak ordusu sürdürdüğü operasyonu şiddetlendiriyor. Bu arada IŞİD’in kontrol altında tuttuğu bölgedeki Kürtlere de ‘Silahlanın’ çağrısı yapıldığı bildirildi.

Irak’ın Sünni bölgelerini Suriye ile birleştirip büyük bir Emevi devleti kurmayı amaçlayan El Kaide’nin Ortadoğu’daki en aktif uzantısı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), devlet ilanı yolunda ilerliyor. IŞİD, Suriye’de denetim altında tuttuğu bölgede otomobil plakası bastı. Plakaya, “Hilafet devleti” yazıldı. IŞİD’in kontrol ettiği bölgedeki Kürtler’e “silahlanın” çağrısı yapıldı.

Irak’ta merkezi Irak ordusu ile Irak-Şam İslam devleti (IŞİD) arasında yer yer çatışmalar sürerken, ordu güçleri Sünni aşiretler ve IŞİD’in denetimine geçen Ramadi ve Felluce bölgelerine yönelik kapsamlı askeri harekât için hazırlık yapıyor. Şii Başbakan Nuri el Maliki, bir süre önce El Kaide gruplarına karşı büyük büyük temizlik harekâtı yapılacağını açıklamıştı. El Kaide gruplarına karşı harekâtta kullanılması için Rusya’dan alınan Mi-28NE tipi 13 yeni “Gece Avcısı” savaş helikopterinin, Irak’ın güneyindeki Umm-Kasr limanına ulaştırıldığı belirtildi. Rus ITAR-TASS ajansının haberine yer veren Irak’taki BasNews ajansı, geçen yıl da Irak ordusuna 15 adet Mi-28NE helikopteri satıldığını, yeni gönderilen helikopterlerin ise Irak ordusunun IŞİD’e karşı operasyonlarında kullanılacağı kaydedildi.

Bölgeye yönelik kapsamlı harekat hazırlığı sürerken çatışmalar nedeniyle Ramadi ve Felluce’den dokuz bini aşkın aile, Kuzey Irak’ın Erbil kentine kaçtı. Göç edenler için Erbil’de geçici kamp kurulmasına yönelik ise çalışma başlatıldı.

Hilafet devleti plakası

Bu arada Irak ve Suiriye’de alan geniş bir alanda hakimiyet kuran IŞİD, devletleşme faaliyetlerine hız verdi. IŞİD, Irak’ın Sunni bölgelerini, Suriye ile birleştirip büyük bir Emevi Devleti kurmayı amaçlıyor. Bu kapsamda Suriye’de devletleşme uygulamasına ilk olarak araç plakalarından başlandı. IŞİD tarafından basılan ve ilk olması nedeniyle (1) rakamı verilen araç plakasında, “Hilafet Devleti/ 1 /Şam Vilayeti” yazılarına yer verildi.

NAMIK DURUKAN Ankara | Milliyet

Kaynak: http://siyaset.milliyet.com.tr/-hilaf...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın